Quantcast

Vidurio Rytai: spalvingi, sudėtingi, pavojingi

Jei JAV įsikištų ir kaip nors bandytų nuversti Damasko režimą, tikėtina, kad Sirija panirtų į tai, kas Irake jau buvo praeita ir, regis, vėl grįžta. Kalbu apie pilietinį karą. Ir tokiu atveju pasekmės Libanui galėtų būti labai skaudžios.

– Sakote, kad Irakas vėl stovi ant pilietinio karo slenksčio?

– O kas nutiko Irake 2012, o ypač 2014 m. su Mosulo paėmimu? Nutiko tai, kad pagaliau tos gentys, pavadinkime jas gan primityviai – arabų sunitų, gyvenusios Irako vakaruose, turėjo savo valstybę. Na, ta valstybė vadinosi gal kiek keistai – kalifatas, bet jie turėjo savo valstybę.

Ar visi toje valstybėje gyveno laimingai? Nėra tokios šalies, kurioje visi būtų laimingi. Bet lūkesčių prasme, šie žmonės tapo nepriklausomi nuo jų nekenčiamo Bagdado. Nuo valdžios, kurią jie matė kaip: pirma, išimtinai šiitinę ar prošiitinę; antra, esančią Irano kišenėje. Ir visai nesvarbu, ar teisingas šis požiūris, ar ne, objektyvus ar subjektyvus – svarbiausia, kad Faludža, Ramadis ir visas vadinamasis sunitų trikampis neabejotinai nebesitapatina su Iraku ir Bagdado valdžia nuo 2003 m.

Taigi visas tas pasipriešinimas, vykstantis jau daugiau nei dešimtmetį, jau buvo vainikavęsis valstybingumo sukūrimu. O dabar tą valstybingumą žlugdo. Ir visai nesvarbu kas: JAV ar kiti.

Pagaliau tos gentys kentės: tiek nuo kurdų, kurie stengsis užgrobti kuo daugiau teritorijų, tiek nuo Bagdado valdžios ar reguliariosios Irako kariuomenės, o juolab nuo šiitų draugovių, kurios vykdo praktiškai etnocidą. Tiksliau, ne etnocidą, o konfesinį valymą.

Kas turėtų nutikti Irako vakaruose greitu metu? Manau, turėtų kilti naujas pasipriešinimas – pilietinis karas turėtų atsinaujinti. Ir jis neabejotinai bus nuneštas atgal į Bagdadą – kol kas negirdime apie išpuolius ten, bet tai sugrįš.

Nebent represinis aparatas bus toks žiaurus kaip Muamaro al Gaddafi, kai buvo geležis ir ugnis. Tada galbūt viskas bus kitaip. Tačiau tuomet turėtume kalbėti apie milžinišką emigracijos bangą iš Irako – gal kokius kelis milijonus žmonių.

– Vadinasi, Irake taip ir nepavyko sukurti jokios struktūros, kuri tenkintų tiek šiitus, tiek sunitus, tiek kurdus?

– Nepavyko. Be to, žvelgiant į tai, kas dabar vyksta, kalbu apie kalifato naikinimą (kol kas Irako teritorijoje), įsivaizduoti, kad atsiras reprezentatyvios sunitų grupės, kurios norėtų, o ir galėtų dalyvauti kokioje nors plačioje koalicinėje vyriausybėje, atstovaudamos toms gentims, sunku patikėti.

Žinoma, gali būti sunitų arabų, kurie dalyvautų vyriausybėje, kurie pritartų Bagdado politikai – pirmiausia vidaus, integralumo politikai ir t.t., tačiau jie nebūtų reprezentatyvūs. Jie nereprezentuotų tos šalies dalies.

Taigi labai sunku patikėti, kad taika yra įmanoma. Ji buvo įmanoma seniau – turbūt labiausiai tada, kai Abu Musabis al-Zarqawis ("Al-Qaedos" Irake vadas) buvo nužudytas ir vadinamoji popierinė kalifato valstybė, nors buvo paskelbta, nesugebėjo susikurti.

Tada tos gentys galėjo būti įtrauktos. Amerikiečiai tą mėgino padaryti – tai reikėtų pripažinti. Tačiau jie turėjo ir per mažai laiko, ir per mažai išteklių. O amerikiečiams pasitraukus, nuo 2011 m. Bagdado režimas iš principo vėl iš naujo marginalizavo sunitus. Tą padarė ministras pirmininkas Nouri al-Maliki. Jis antagonizavo arabų sunitus iki tokio lygio, kad dabar jau sunku įsivaizduoti, kaip jie gali būti sugrąžinti į nacionalinę ar tautinę Irako valstybę, su kuria visiškai nesitapatina.



NAUJAUSI KOMENTARAI

apgailestaujanti del zmoniu tamsumo

apgailestaujanti   del zmoniu tamsumo portretas
near nieko ziauresnio kaip religiju konfrontacija-karai religijos===tai blogis naikinantis zmones[ne bezdziones] uzdraudus religijas galima pasiekti Zemeje Taika.tai butu ramybe..bet! kuo maziau issilavines -ispruses zmogus tuom labiau pasiduoda religiniu klanu kvailinimui ..ir tie zmones yra laikomi tamsoje";praplaunant" ju smegenis;baznyciose ir ktuose religijos kultu namuose
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių