P. Porošenkos ir V. Zelenskio debatai: aršios retorikos netrūko

 • Teksto dydis:

Ukrainos prezidento rinkimų favoritu laikomas komikas Volodymyras Zelenskis ir perrinkimo siekiantis dabartinis prezidentas Petro Porošenka penktadienį užbaigė karčius debatus, rinkimų kampanijai pasiekus kulminaciją prieš savaitgalį vyksiantį balsavimą.

Remiantis visuomenės apklausų rezultatais, patirties politikoje neturintis 41 metų komikas V. Zelenskis sekmadienį nesunkiai nugalės savo varžovą P. Porošenką antrajame rinkimų ture.

Televizijos serialo žvaigždės dalyvavimas rinkimuose iš pradžių atrodė kaip pokštas, bet jam pavyko aplenkti isteblišmentui priklausančius oponentus, pasinaudojus visuomenėje tvyrančiu nusivylimu dėl korupcijos, šlubuojančios ekonomikos ir Maskvos remiamo separatistinio konflikto Ukrainos rytuose.

Pirmąją ir paskutinę kandidatų dvikovą budriai saugotame Kijevo olimpiniame stadione stebėjo apie 22 tūkst. žiūrovų, nurodė Vidaus reikalų ministerija.

Varžovai abu pasirodė ant scenos ir pradėjo debatus teigiama gaida paspausdami vienas kitam ranką, bet tučtuojau abu perėjo į puolimą.

„Nesu politikas, – pareiškė pirmas kalbėjęs V. Zelenskis. – Esu eilinis žmogus, atėjęs sugriauti šią sistemą“.

„Esu jūsų klaidų ir pažadų rezultatas, – pridūrė jis. – Aš jums ne oponentas – aš jūsų nuosprendis.“

53 metų P. Porošenka užsipuolė V. Zelenskio patirties stoką ir suabejojo jo gebėjimais vadovauti šalies kariuomenei.

„Teturime gražų ir blizgantį saldainio popierėlį, kuriame kiekvienas gali rasti tai, ko ieško“, – emocingai kalbėjo dabartinis valstybės vadovas.

Ji teigė, kad V. Zelenskis pastaruosius kelerius metus vengė aktyvios tarnybos kariuomenėje ir pareiškė, jo favoritas nesugebėtų duoti atkirčio Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui.

V. Zelenskis atšovė, kad niekuomet nesislapstė nuo mobilizacijos, ir pareiškė esąs pasiruošęs atsiklaupti prieš visas Ukrainos šeimas, netekusių artimųjų per karą šalies rytuose.

Tuomet jis atsiklaupė ant scenos, atsigręžęs į klausytojus, o P. Porošenka tuo metu atsigręžė į Ukrainos vėliavą, kurią jam už nugaros laikė prezidento šalininkai, ir taip pat atsiklaupė.

Debatai užbaigė ilgą rinkimų kovą, vietomis virsdavusią farsu. Jos metu, kaip ir per pačius debatus, kandidatai ne kartą apsikeitė įžeidimais, o V. Zelenskis pareikalavo pasidaryti tyrimus dėl alkoholio ir narkotikų vartojimo.

„Ne bailys“

V. Zelenkis, kurio ankstesnė politinė patirtis apsiribojo prezidento vaidmeniu populiariame televizijos seriale, pareiškė, kad yra pasiruošęs stoti prieš Ukrainos lyderį.

„Aš ne bailys“, – sakė jis per retą pasirodymą televizijoje ketvirtadienį vakare, pristatydamas savo komandą.

Viešosios nuomonės apklausą atlikusios bendrovės „Rating“ ketvirtadienį paskelbtais duomenimis, V. Zelenskį palaiko 73 proc. apklaustųjų, tuo metu už P. Porošenką pasiruošę balsuoti 27 proc. rinkėjų.

Po 2014 metų sukilimo prie valdžios vairo stojusiam P. Porošenkai jo rėmėjai yra dėkingi už vykdomą ekonomikos reformą, kariuomenės pertvarkymą, Ukrainos Ortodoksų Bažnyčios atskyrimą nuo Rusijos ir bevizes keliones po Europos šalis.

Tačiau pirmajame rinkimų ture praėjusį mėnesį jis gavo tik kiek daugiau nei pusę V. Zelenskio surinktų balsų.

Daug pastatyta ant kortos šioje 45 mln. gyventojų turinčioje šalyje, tarp Europos Sąjungos ir Rusijos esančioje buferinėje valstybėje.

Ukrainoje teberusena karas su Maskvos remiamais separatistais rytinėje pramoninėje šalies dalyje, per kurį jau žuvo 13 tūkst. žmonių.

Be to spalį Ukrainoje vyks parlamento rinkimai.

Kremliaus atstovas Dmitirjus Peskovas sakė, kad jo komanda įrašys Ukrainos kandidatų debatus, kad V. Putinas laisvalaikiu galėtų juos pažiūrėti.

„Mes tikrai juos žiūrėsime“, – patikino jis.

Ketvirtadienį Maskva pranešė apie dar vieną savo priemonę spausti Kijevą – draudimą šalies įmonėms tiekti naftos ir jos produktus Ukrainai, apribojo anglies tiekimą, taip pat išplėtė draudžiamų importuoti Ukrainos prekių sąrašą.

Pagrindiniai pavojai

Vakarai atidžiai stebi šias lenktynes susirūpinę, kad naujoji vyriausybė gali atšaukti metus vykusias reformas.

Pagrindiniai pavojai, susiję V. Zelenskio prezidentavimu, yra „politinis nenuoseklumas, kylantis iš patirties neturėjimo“ ir „nederama oligarchų arba rusų įtaka“, sakė vienas buvęs Vakarų diplomatas naujienų agentūrai AFP.

Dar vienas netikėtas įvykis buvo ketvirtadienį Kijevo teismo paskelbtas sprendimas, kad P. Porošenko vyriausybės 2016 metų sprendimas per reformą nacionalizuoti  didžiausią šalies komercinį banką buvo neteisėtas.

Iki nacionalizavimo bankas „PrivatBank“ priklausė Ihoriui Kolomoiskiui – oligarchui, dabar kontroliuojančiam V. Zelenskio šou transliuojančius televizijos kanalus.

V. Porošenka perspėjo, kad Ukrainai gresia nevykdyti savo įsipareigojimų kreditoriams, jeigu šis bankas bus sugrąžintas verslo magnatui po to, kai vyriausybė išleido beveik 6 mlrd. JAV dolerių  jo rekapitalizavimui.

ES, JAV ir Tarptautinis valiutos fondas pranešė atidžiai stebintys šią padėtį.
NAUJAUSI KOMENTARAI

...

... portretas
Keista kad nepasišaudė - muštynės Ukrainos parlamente jau kasdienybė.

!

! portretas
Jeigu toke klounada butu Lietuvoj,tada nedelsent reikejo begti is sales.

TvartelioZinios

TvartelioZinios portretas
Man butu laibai idomu isgirsti kaip Ukrainos gelbetojas ir mesijas parsenka ruosiasi pabaigti ir laimeti savo kara, ar jis ten planuoja pasiusti kokius nors NATO karius, kad subomborduoti visa donecko ukrainieciu apskriti, ar gal kokiais lazeriais is marso planuoja ten kaip nors kazka issaudyti?????
VISI KOMENTARAI 20
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių