UNHCR: Kyjivas ir Europa turi pasirengti galimai naujai pabėgėlių iš Ukrainos bangai

Rusijos pajėgoms veržiantis į Rytų Ukrainą, Jungtinių Tautų pabėgėlių reikalų agentūros (UNHCR) vadovas Filippo Grandi (Filipas Grandis) ketvirtadienį naujienų agentūrai AFP teigė, kad Kyjivas ir Europos valstybės turėtų pasirengti galimai nuo susirėmimų bėgančių žmonių bangai.

Jis teigė, kad nepaisant daugkartinių pagalbos pasiūlymų, Rusija jo agentūrai ir toliau suteikia tik itin ribotas galimybes pasiekti ukrainiečius.

„Negaliu daryti karinių prognozių – tai ne mano kompetencija, – Ukrainos sostinėje Kyjive teigė F. Grandi. – Tačiau viena galiu pasakyti – žinoma, kad bet koks karo paaštrėjimas gali sukelti tolesnį vienokį ar kitokį gyventojų perkėlimą, ir mes turime būti tam pasirengę.“

„Sakome ne tik Ukrainos vyriausybei, bet ir kaimyninių šalių vyriausybėms: būkite pasirengę... bet kokiam galimam įvykiui“, – teigė F. Grandi.

Šią savaitę Ukrainos valdžios institucijos įspėjo, kad Rusijos pajėgos intensyvina puolimą, siekdamos užimti Bachmuto miestą pramoniniame Donecko regione.

AFP žurnalistai Bachmute, kuriame šiuo metu vyksta intensyviausi mūšiai, matė, kaip gyventojai, kurie iki šiol bandė pralaukti kovas, nusprendė pasitraukti, nes Rusijos pajėgos vis labiau įsitvirtina.

UNHCR skaičiavimais, nuo vasario, kai Rusija užpuolė Ukrainą, iš šios šalies dėl karo pabėgo beveik aštuoni milijonai žmonių, o dar šeši milijonai turėjo palikti savo namus ir persikelti į kitas Ukrainos dalis.

Maskvos remiami pareigūnai Rytų Ukrainos teritorijose teigia, kad penki milijonai ukrainiečių paliko savo šalį ir išvyko į Rusiją.

Ribotos UNHCR galimybės Rusijoje

F. Grandi sakė, kad Europos šalys leido jo organizacijai dirbti su žmonėmis, bėgančiais nuo konflikto, tačiau Maskva nėra tokia palanki.

„Rusijoje turėjome labai nedaug prašymų padėti ukrainiečiams“, – teigė jis ir pridūrė, kad dėl to organizacija nelabai arba visai negalėjo patikrinti į Rusiją atvykstančių žmonių skaičiaus.

„Siūlėme ir toliau siūlome daugiau pagalbos, tačiau pagalba turi būti tiekiama kartu su galimybėmis patekti pas tuos žmones, o jos buvo labai nereguliarios ir labai, labai ribotos“, – sakė F. Grandi.

Pasak jo, į UNHCR prašymus suteikti galimybę bendrauti su šiuo metu Rusijoje esančiais pabėgėliais iš Ukrainos, įskaitant suaugusiųjų nelydimus nepilnamečius, reaguojama „itin lėtai“.

Tai „turi būti nevaržoma, o ne kontroliuojama“, sakė F. Grandi ir pridūrė, kad tai tapo iššūkiu,

Jis paaiškino, kad galimybė laisvai susitikti su pabėgėliais yra labai svarbi norint „nustatyti, ar su žmonėmis elgiamasi teisingai“.

Ukraina kaltina Maskvos pajėgas prievarta evakuojant civilius gyventojus į Rusiją iš tokių miestų kaip Mariupolis ir Chersonas, kuriuose pernai virė įnirtingi mūšiai.


Šiame straipsnyje: karas UkrainojeKyjivasPabėgėliaiEuropa

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių