Ukrainai prašant naikintuvų, NATO siekia, kad nenutrūktų amunicijos srautas

Ukrainos rėmėjai iš Vakarų antradienio susitikime daugiausia dėmesio skiria tam, kad nenutrūktų šaudmenų ir ginklų tiekimas į karo draskomą šalį, nors Kyjivas prašo naikintuvų, kad galėtų atremti Rusijos puolimą.

Prezidentas Volodymyras Zelenskis, sulaukęs įsipareigojimų dėl tankų, priešlėktuvinės gynybos ir tiksliųjų raketų, taip pat prašo atsiųsti vakarietiškų kovinių orlaivių.

Tačiau sąjungininkai tvirtina, kad jie stengiasi užtikrinti, kad jo pajėgos turėtų pakankamai amunicijos, kad galėtų atremti naujus Rusijos puolimus.

Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas sakė, kad daugiausia dėmesio skiria „aviacijos platformos“ kūrimui, ieško, kas dar galėtų tiekti tankus ir užtikrinti šaudmenų atsargas.

Jis kalbėjo NATO būstinėje Briuselyje vykusiame susitikime su daugiau kaip 50 Kyjivą remiančių valstybių.

„Tai tapo žūtbūtiniu naikinamuoju karu, todėl tai ir logistikos mūšis“, – sakė NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.

Tai didžiulės sąjungininkų pastangos, kad iš tikrųjų būtų galima pristatyti reikalingą amuniciją, degalus ir atsargines dalis.

„Tai didžiulės sąjungininkų pastangos, kad iš tikrųjų būtų galima pristatyti reikalingą amuniciją, degalus ir atsargines dalis“, – pridūrė jis.

Ukrainą remiančios Vakarų šalys, vadovaujamos Jungtinių Valstijų, jau išsiuntė milijardų dolerių vertės ginklų, kad padėtų Kyjivui atremti Maskvos puolimą.

„Kovos suintensyvėjo“

Dabar, praėjus beveik metams nuo karo pradžios, J. Stoltenbergas teigė, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, regis, pradėjo naują puolimą Rytų Ukrainoje.

„Ilgą laiką remsime Ukrainos kovą už laisvę ir padėsime Ukrainai išsilaikyti ir pasistūmėti į priekį per pavasario kontrpuolimą“, – sakė JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas (Loidas Ostinas).

„Turime sustiprinti savo dėmesį. Ukraina turi skubių reikalavimų, kad galėtume jai padėti pasitikti šį lemiamą momentą“, – kalbėjo jis.

Vienas aukšto rango JAV pareigūnas sakė, kad pirmenybė teikiama tam, kad Ukraina gautų oro gynybos priemonių, artilerijos, šaudmenų ir šarvuočių.

Norvegijos vyriausybė prisijungė prie valstybių, žadančių Kyjivui tankus „Leopard 2“, grupės ir sakė atsiųsianti aštuonis.

„Kovos suintensyvėjo, o tai reiškia, kad mūsų parama Ukrainai taip pat turi būti intensyvesnė“, – sakė Nyderlandų gynybos ministrė Kajsa Ollongren (Kaisa Olongren).

Kovose sunaudojama daug šaudmenų, todėl abiejose karo pusėse išeikvojama daugybė atsargų ir daromas spaudimas pramonei.

J. Stoltenbergas perspėjo, kad dabar ukrainiečių sunaudojamų šaudmenų kiekis gerokai viršija dabartinius gamybinius pajėgumus.

Sąjungininkai toliau pildo savo atsargas, ieškodami šovinių, ypač 155 mm kalibro, kuriuos Ukraina kasdien iššaudo tūkstančiais.

NATO stengiasi surasti būtų, kad gamyklos jų gamintų daugiau, o sąjungininkės planuoja bendrus ginklų pirkimus, didesnes išlaidas gynybai ir ilgalaikes sutartis.

Vokietijos gynybos ministras Borisas Pistorius (Borisas Pistorijus) sakė, kad Berlynas pasirašė susitarimą su gamintoju „Rheinmetall“ atnaujinti į Ukrainą siunčiamų „Gepard“ priešlėktuvinės gynybos ginklų šaudmenų gamybą.

Estija paragino Europos Sąjungos šalis visoms kartu nupirkti daug ginklų Ukrainai.

„Orlaivių klausimas nėra pats skubiausias“

Praėjusią savaitę nuvykęs į Londoną, Paryžių ir Briuselį V. Zelenskis paragino NATO nares siųsti naikintuvus ir ilgesnio nuotolio raketas.

Ukrainos lyderis gavo Britanijos įsipareigojimą apmokyti pilotus, tačiau negavo jokių tvirtų pažadų, kad jo pajėgos gaus vakarietiškų kovinių lėktuvų.

„Žinome, kad Ukrainai reikia bet kokios pagalbos, o tai reiškia ir naikintuvų“, – sakė Estijos gynybos ministras Hanno Pevkuras (Hanas Pevkuras).

Slovakija yra sakiusi, kad yra pasirengusi aptarti galimybę atsiųsti sovietinių lėktuvų MIG-29, kurie padėtų sumažinti Ukrainos turimų atsargų nuostolius.

Nyderlandų ministrė K. Ollongren sakė, kad Kyjivas iš Nyderlandų paprašė JAV pagamintų naikintuvų F-16.

„Turime apie tai diskutuoti su savo partneriais, taip pat su Jungtinėmis Valstijomis, ir turime pagalvoti apie galimybes, – sakė ji. –Tam prireiks laiko ir geriausia tai daryti už uždarų durų.“

J. Stoltenbergas tvirtino, kad „orlaivių klausimas šiuo metu nėra pats skubiausias, tačiau diskusijos dėl to vyksta“.

„Dabar reikia skubiai įvykdyti tai, kas jau buvo pažadėta, t. y. pristatyti šarvuočius ir pėstininkų kovos mašinas“, – sakė jis.

Ukrainos kariai Europoje pradėjo mokytis naudotis Vokietijoje pagamintais tankais „Leopard 2“, tačiau nerimaujama, kad kai kurios šalys, pažadėjusios tiekimą, delsia juos atsiųsti.


Šiame straipsnyje: karas UkrainojeNATOginklai Ukrainainaikintuvai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių