- Rūta Androšiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Tokijuje antradienį susitiko Japonijos, Indijos, Australijos ir Jungtinių Valstijų lyderiai, siekiantys įspėti Kiniją, jai plečiant savo karinę ir ekonominę įtaką regione.
Ketverto (angl. The Quad) aljanso aukščiausiojo lygio susitikimas vyksta kitą dieną po to, kai JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) pareiškė, kad Vašingtonas būtų pasirengęs ginti Taivaną, o Kinija apkaltino jį „žaidimu su ugnimi“.
Tikimasi, kad antradienio susitikime bus mažiau garsių pareiškimų, tačiau jie vis tiek bus aiškiai nukreipti prieš Kiniją.
„Kalbame apie demokratijas prieš autokratijas, ir turime užtikrinti, kad pasieksime rezultatų“, – sakė J. Bidenas prasidėjus keturšaliam viršūnių susitikimui.
Regione auga nepasitenkinimas Kinijos karine veikla, įskaitant karinių jūrų pajėgų pratybas ir žvejybinių laivų įsibrovimus, kurie, kaip manoma, pažeidžia regiono gynybą ir peržengia raudonąsias linijas.
Dar didesnį susirūpinimą kelia Kinijos pastangos užmegzti ryšius su Ramiojo vandenyno valstybėmis, įskaitant Saliamono Salas, kurios praėjusį mėnesį sudarė platų saugumo paktą su Pekinu.
Šią savaitę Kinijos užsienio reikalų ministras apsilankys Saliamono Salose, o žiniasklaida praneša, kad jis gali aplankyti ir kitas šalis, įskaitant Vanuatu, Samoa, Tongą ir Kiribatį.
Kalbame apie demokratijas prieš autokratijas, ir turime užtikrinti, kad pasieksime rezultatų.
Japonijos ministras pirmininkas Fumio Kishida (Fumijas Kišida), atsižvelgdamas į šiuos nuogąstavimus, paragino Ketverto nares „atidžiai išklausyti“ regiono kaimynes, įskaitant Ramiojo vandenyno salas, ir „padėti išspręsti neatidėliotinus iššūkius, su kuriais jos susiduria“.
„Ketvertas negali sėkmingai veikti neparemdamas regiono šalių“, – sakė jis.
Naujasis Australijos ministras pirmininkas Anthony Albanese'is (Entonis Albanizis) taip pat pažadėjo daugiau paramos Ramiojo vandenyno šalims, įskaitant pagalbą, skirtą „mūsų bendradarbiavimui gynybos ir jūrų srityje stiprinti“.
Tikimasi, kad antradienį Ketvertas pasieks susitarimą, pagal kurį bus stebimas judėjimas jūromis regione, sakė vienas Baltųjų rūmų pareigūnas.
Pareigūnas žurnalistams sakė, kad pagal šią „svarbią iniciatyvą“ bus stebima, „kas vyksta šalių teritoriniuose vandenyse ir išskirtinėse ekonominėse zonose“.
Surinkti duomenys nebus įslaptinti, jais bus dalijamasi su „įvairiais partneriais“, kad būtų galima stebėti tokią veiklą kaip neteisėta žvejyba.
„Atviri ir tiesioginiai pokalbiai“
J. Bidenas, F. Kishida, A. Albanese'is ir Indijos ministras pirmininkas Narendra Modi (Narendra Modis) Tokijuje sieks pademonstruoti vieningą poziciją, tačiau užkulisiuose esama nesutarimų.
Indija yra vienintelė Ketverto narė, nepasmerkusi Rusijos invazijos į Ukrainą, o J. Bidenas ne kartą yra sakęs, kad griežtas atsakas Maskvai yra atgrasymo priemonė kitoms šalims, galbūt ketinančioms imtis vienašališkų karinių veiksmų, pavyzdžiui, Kinijai.
JAV strategija – „laisvas, atviras, sujungtas, saugus ir atsparus Ramiojo vandenyno regionas. Rusijos išpuolis prieš Ukrainą tik padidina šių tikslų – pagrindinių tarptautinės tvarkos principų – svarbą“, sakė Baltųjų rūmų šeimininkas.
Vėliau antradienį J. Bidenas dalyvaus atskiruose susitikimuose su N. Modi ir A. Albanese'iu. Prezidentas „puikiai supranta, kad Indija turi savo istoriją ir požiūrį“, sakė vienas Baltųjų rūmų pareigūnas.
„Klausimas, kaip jie sprendžiami ir kaip jie valdomi. Manau, kad prezidentas laikosi nuomonės, jog tai galima padaryti atvirai ir tiesiogiai kalbantis“, – pridūrė pareigūnas.
Manoma, kad Indija sieks švelnesnio bendro Ketverto pareiškimo tono, vengdama Vašingtono, Kanberos ir Tokijo pastaraisiais mėnesiais vartojamų griežtesnių formuluočių.
Tačiau J. Bidenas teigė, kad ši grupė tampa vis svarbesnė, ir pavadino ją „centrine“ partneryste.
„Per trumpą laiką įrodėme, kad Ketvertas nėra tik praeinanti mada. Užsiimame rimtais reikalais“, – sakė jis.
J. Bidenas sekmadienį atvyko į Japoniją po vizito Seule. Jis bando patikinti Azijos sąjungininkus, kad jo administracijos dėmesio neatitraukė karas Ukrainoje.
Buvo kalbama apie grėsmę, kad J. Bideno kelionės metu Šiaurės Korėja gali planuoti naujus raketų paleidimus ar net branduolinį bandymą.
Spėlionės, kad paleidimas gali įvykti J. Bidenui viešint Seule, nepasitvirtino, tačiau Vašingtonas teigė esąs „pasirengęs“, o Pchenjano raketų programa greičiausiai taip pat įtraukta į Ketverto darbotvarkę.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Naujuoju JT kovos su klimato kaita vadovu paskirtas buvęs Grenados ministras
Buvęs Grenados aplinkos ministras Simonas Stiellas (Saimonas Stilas) pirmadienį buvo paskirtas naujuoju Jungtinių Tautų kovos su klimato kaita vadovu, pranešė JT generalinio sekretoriaus biuras. ...
-
Kyjivo meras V. Klyčko skiriasi su žmona: santuoka truko 25 metus15
Po 25-erių santuokos metų Vitalijus Klyčko išsiskyrė su žmona. Žinomo vyro teigimu, jis su žmona jau seniai negyvena kartu, skelbia Unian. ...
-
Japonijos ministrų vizitas kontroversiškoje šventykloje supykdė Kiniją ir Pietų Korėją
Du Japonijos ministrai pirmadienį atidavė pagarbą prieštaringai vertinamoje šventovėje, bet savo veiksmais supykdė Kiniją ir Pietų Korėją, kur ši vieta laikoma praeities militarizmo, ypač Antrojo pasaulinio karo metais, simboliu....
-
Australijoje kilo beprecedentė politinė audra1
Australijoje pirmadienį kilo politinė audra, paaiškėjus, kad ankstesnis premjeras koronaviruso pandemijos metu galimai neskaidriai paskyrė save į keletą postų ministerijose. ...
-
Ministras: Lenkijos armija bus apginkluota moderniausia ginkluote1
Lenkijos nacionalinės gynybos ministras Mariuszas Błaszczakas pareiškė, kad šalies armija bus apginkluota moderniausia ginkluote, kuri užtikrins valstybės saugumą, praneša Lenkijos radijas. ...
-
„Ukrinform“: leidimą gabenti grūdus iš Ukrainos gavo dar šeši laivai
Bendrasis koordinavimo centras Stambule leido šešiems laivams plaukti humanitariniu koridoriumi Juodojoje jūroje, praneša „Ukrinform“. ...
-
Talibanas mini pirmąsias sugrįžimo į valdžią Afganistane metines
Talibano kovotojai pirmadienį prie uždarytos JAV ambasados Kabule skandavo pergalės šūkius, minėdami pirmąsias savo sugrįžimo į valdžią Afganistane metines. ...
-
Taivano prezidentė priėmė JAV kongresmenų delegaciją
Taivano prezidentė Tsai Ing-wen (Cai Ingven) pirmadienį priėmė JAV Kongreso narių delegaciją, Vašingtonui toliau demonstruojant paramą demokratiškai valdomai salai, kurią Kinija laiko savo teritorija. ...
-
Škotija taps pirmuoju kraštu, kur moterims bus siūlomos nemokamos higienos priemonės1
Škotija pirmadienį taps pirmuoju kraštu pasaulyje, kur bus užtikrinta visuotinė prieiga prie nemokamų higienos produktų, reikalingų menstruacijų metu. ...
-
Taivane lankosi JAV įstatymų leidėjų delegacija2
Praėjus vos 12 dienų po JAV Atstovų Rūmų pirmininkės Nancy Pelosi (Nensi Pelouzi) vizito, kuris papiktino Kiniją, Taivane sekmadienį lankosi Amerikos įstatymų leidėjų delegacija. ...