Th. May prašo ES atidėti „Brexit“

 • Teksto dydis:

Didžiosios Britanijos premjerė Theresa May (Tereza May) trečiadienį paprašė Europos Sąjungos iki birželio 30 dienos atidėti šalies išstojimą iš bloko, turėjusį įvykti kovo 29-ąją.

Šis prašymas buvo pateiktas Jungtinės Karalystės parlamentui dukart atmetus Th. May su ES lyderiais suderintą „Brexit“ sutartį, bet vėliau nutarus, kad šalis negali išstoti iš Bendrijos be jokio susitarimo.

 

Europos Vadovų Tarybos pirmininkui Donaldui Tuskui sakoma, jog pratęsimas reikalingas, kad būtų galima pamėginti įtikinti parlamentą iš trečio karto pritarti susitarimui.

„Nenoriu ilgo pratęsimo“, – sakė ji ir perspėjo, jog ilgesnis atidėjimas reikštų, kad Britanija turi gegužės pabaigoje surengti Europos Parlamento rinkimus.

„Mintis, kad treji metai po balsavimo už išstojimą iš ES šios šalies žmonių reiktų prašyti išrinkti naujus europarlamentarus, mano nuomone, yra nepriimtina, – sakė Th. May. – Kaip ministrė pirmininkė nesu pasirengusi atidėti „Brexit“ bent kiek ilgiau nei iki birželio 30-osios.“

Kad „Brexit“ būtų atidėtas, tam turi pritarti visos kitos 27 ES narės. Šis klausimas bus svarstomas ketvirtadienį Briuselyje prasidėsiančiame bloko lyderių susitikime.

Tačiau Europos Komisija trečiadienį paskelbtame vidiniame pranešime perspėja, kad sprendimas atidėti "Brexit" iki birželio 30-osios sukeltų "rimtą teisinę ir politinę riziką".

Dauningo gatvės paskelbtame laiške D. Tuskui Th. May rašo ketinanti sugrąžinti į parlamentą jos su ES suderėtą „Brexit“ susitarimą, nors parlamentarai jį jau du kartus ryžtingai atmetė.

„Jei šis pasiūlymas bus priimtas, esu įsitikinusi, kad parlamentas paskui konstruktyviai ratifikuos šią sutartį. Bet tai tikrai nebus baigta iki 2019 metų kovo 29-osios“, – rašė ji ir pridūrė, kad išstojimui būtinų įstatymų priėmimo grafikas, „kaip ir reikėjo tikėtis, yra neaiškus“.

„Todėl rašau norėdama informuoti Europos Vadovų Tarybą, kad JK siekia periodo pagal (ES sutarties) 50-ąjį straipsnį pratęsimo... iki 2019 metų birželio 30 dienos“ – sakoma laiške.

Anksčiau trečiadienį britų žiniasklaida pranešė, kad Th. May ministrų kabinete kiltų maištas, jei ji paprašytų Europos Sąjungos ilgam atidėti „Brexit“, nors vyriausybės vadovė buvo perspėjusi parlamentarus dėl tokios galimybės.

Dauningo gatvė patvirtino, kad Th. May prašys Briuselyje ketvirtadienį susitiksiančių ES lyderių trumpam atidėti Jungtinės Karalystės išstojimą iš bloko po kovo 29-osios, ir nurodė, kad britų rinkėjai nori tęsti „Brexit“.

Sprendimas buvo priimtas po ministrų kabineto antradienio posėdžio, per kurį keli „Brexit“ remiantys ministrai, kaip pranešama, užsiminė apie atsistatydinimą, jei atidėjimas būtų ilgas.

Pranešimuose cituojamas vienas šaltinis sakė, kad dėl nesutarimų britų vyriausybėje atsirado „paskutinių Romos dienų“ pojūtis.

Pati Th. May ne kartą sakė nenorinti atidėti „Brexit“, bet pripažino, kad tai labai tikėtina turint omenyje parlamente susidariusią aklavietę dėl šio proceso.

Praėjusią savaitę Bendruomenių Rūmai sutiko leisti Th. May dar kartą bandyti prastumti savo susitarimą šią savaitę, su sąlyga, jog jeigu jai pavyks, ji sieks „Brexit“ atidėjimo trims mėnesiams, kad būtų galima ratifikuoti sutartį.

Tačiau jų paremtame pasiūlyme taip pat sakoma, kad jei nebus ES viršūnių susitikimo patvirtinto susitarimo, Briuselis tikriausiai pareikalautų ilgo pratęsimo, tad Londonas galėtų persvarstyti savo strategiją.

Th. May pavaduotojas Davidas Lidingtonas (Deividas Lidingtonas) yra perspėjęs, kad be susitarimo „siekti tokio trumpo ir, labai svarbu, vienkartinio pratęsimo būtų absoliučiai nutrūktgalviška ir visiškai neatitiktų (Bendruomenių) Rūmų užimtos pozicijos“.

Praėjusią savaitę jis sakė, kad ES tikriausiai nepriimtų tokio pasiūlymo, ir pridūrė, kad tai labai padidintų išstojimo be sutarties kovo 29 dieną tikimybę.

Galiausiai surengti balsavimo šią savaitę ministrei pirmininkei neleido Bendruomenių Rūmų pirmininkas Johnas Bercow (Džonas Berkou).

Bendruomenių Rūmų lyderė Andrea Leadsom (Andrėja Ledsom) – „Brexit“ remianti Th. May ministrų kabineto narė – trečiadienį pripažino, kad ministrai turi „skirtingas nuomones“ dėl tolesnių žingsnių.

Radijui LBC ji sakė: „Žinau, kad ministrė pirmininkė yra itin nusivylusi parlamento sprendimu atmesti išstojimą kovo 29 dieną. Ji išlieka pasiryžusi išvesti mus iš ES ir aš gan tikra, kad tai bus tik trumpas pratęsimas.“

Tačiau ji pripažino: „Spręs 27 (liekančios) ES narės.“

Th. May laiškas. EPA-ELTA nuotr.

Prancūzijos perspėjimas

Prancūzija trečiadienį perspėjo galinti balsuoti prieš Jungtinės Karalystės prašymą atidėti jos planuojamą išstojimą iš Europos Sąjungos, jeigu britų premjerė Theresa May (Tereza Mei) bloko lyderiams nepateiks įtikinamos „Brexit“ strategijos.

„Padėtis, kai ponia May per Europos Vadovų Tarybos susitikimą negalės pateikti pakankamų garantijų dėl jos strategijos patikimumo, vestų į prašymo atmetimą ir pirmumą (Britanijos išstojimui) be jokios sutarties“, – parlamente pareiškė Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Yves'as Le Drianas (Žanas Ivas Le Drianas).NAUJAUSI KOMENTARAI

Alis Petkus...

Alis Petkus... portretas
atideti 10-ciai metu... o po to ...

faktas

faktas portretas
Nepavyko May afera su Skripalių nuodijimu. Norėjo nukreiti ES demesį nuo Brexit ir apkaltino rusus. Tačiau nepavyko. Gaila katino kurį nunuodijo Britų spec. tarnybos. Dabar reikia laukti nuo jų dar kokios nors nuodijimo provakacijos. Britams tai būdinga.
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių