Pekine prasideda karo Ukrainoje ir įtampos su Kinija temdomos žiemos paralimpinės žaidynės

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas (Si Dzinpingas) penktadienį atidarė Pekino žiemos paralimpines žaidynes.

Xi Jinpingas paskelbė žaidynes atidarytomis per ceremoniją „Paukščių lizdo“ stadione Kinijos sostinėje.

Pasirengimą Pekino žiemos paralimpinių žaidynių atidarymo ceremonijai temdė įtampa atletų kaimelyje, grasinimai boikotuoti varžybas ir paskutinę minutę dėl karo Ukrainoje atšauktas leidimas dalyvauti rusų ir baltarusių sportininkams.

Maskvos įsiveržimas į Ukrainą sukrėtė paralimpinį judėjimą, išprovokavęs karštus ginčus, ar varžybose turėtų būti laukiami atletai iš Rusijos ir prie invazijos prisidėjusios jos sąjungininkės Baltarusijos.

Įspūdingas garsų ir šviesų šou užbaigė dramų ir pareigūnų ginčų kuluaruose savaitę.

Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) ragino pasaulio sporto federacijas neleisti Rusijos ir Baltarusijos atletams varžytis.

Trečiadienį paralimpiados organizatoriai pareiškė, kad „griežčiausia bausmė“ būtų leisti jiems varžytis su neutralia vėliava.

Tačiau toks sprendimas buvo atšauktas nepraėjus nė parai, o organizatoriai motyvavo jį susirūpinimu dėl saugumo ir audringomis nuotaikomis atletų kaimelyje.

Kai kurios komandos ir sportininkai grasino boikotuoti rungtynes, jei jose dalyvaus varžovai iš Rusijos ir Baltarusijos, todėl „kilo pavojus žaidynių gyvybingumui“, paaiškino organizatoriai.

Tarptautinio paralimpinio komiteto (TPK) prezidentas Andrew Parsonsas (Endrius Parsonas) atsiprašė draudimo sulaukusių atletų ir pareiškė: „Jūs esate savo vyriausybių veiksmų aukos.“

„XXI amžius yra metas dialogui ir diplomatijai, o ne karui ir neapykantai“, – sakė jis ir pridūrė, kad olimpinės paliaubos turi būti gerbiamos, o ne pažeidžiamos.

„Čia, Pekine, paralimpiniai atletai iš 46 skirtingų valstybių varžysis vieni su kitais, o ne vieni prieš kitus“, – sakė jis.

„Per sportą jie pademonstruos geriausias žmonijos [savybes] ir akcentuos vertybes, kuriomis turėtų būti grindžiamas taikus ir įtraukus pasaulis“, – sakė jis.

Baigdamas savo emocingą kalbą jis sušuko į mikrofoną: „Taika!“ Tuomet prezidentas Xi Jinpingas paskelbė žaidynių pradžią.

Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas sprendimą uždrausti žaidynėse dalyvauti Rusijai ir Baltarusiją pasmerkė kaip „siaubingą“ žingsnį.

Tačiau tokios šalys kaip Jungtinė Karalystė, Airija ir Vokietija pasveikino tokį žingsnį ir nurodė, jog kiti dalyviai dabar galės susitelkti į rungtynes.

„Atsižvelgdami į siaubą keliančius įvykius Ukrainoje, manome, kad [TPK] priėmė teisingą sprendimą dėl šių žaidynių“, – pažymėjo britų komanda.

Per pastarąją savaitę milijonas ukrainiečių pabėgo į kaimynines šalis, o Rusija tapo izoliuota finansų, diplomatijos ir sporto pasaulyje.

Penktadienį Maskvai apšaudžius didelę atominę elektrinę Zaporižioje, ši izoliacija veikiausiai dar labiau išaugs.

Sveikinimai Ukrainai

Ukrainos paralimpiečių komanda į stadioną paskui šalies vėliavą nešusį biatlonininką ir lygumų slidininką Maksymą Jarovyjų išėjo prislėgta.

Ukrainos delegacija, kuri trečiadienį saugiai atvyko į Pekiną, per plauką išvengusi bombardavimų, buvo apipilta solidarumo gestų, o jos vyriausiasis pareigūnas ukrainiečių dalyvavimą anksčiau šią savaitę pavadino stebuklu.

„Tai stebuklas, kad mums pavyko būti čia, paralimpinėse žaidynėse“, – žurnalistams sakė ukrainiečių paralimpinio komiteto prezidentas Valerijus Suškevyčius.

„Mums būti čia yra principo reikalas – tai simbolizuoja, kad Ukraina yra gyva“, – pridūrė jis.

Praėjus vos pusmečiui po to, kai Tokijuje baigėsi dėl koronaviruso pandemijos atidėta paralimpiada, Pekinas tapo pirmuoju miestu, priėmusiu ir žiemos, ir vasaros žaidynes. Šįkart varžybos vyksta griežtai kontroliuojant žmonių srautus uždarame „burbule“.

Paralimpiados atidarymo ceremonija, kaip ir visi sporto renginiai, vyko kontroliuojamomis sąlygomis, o bilietai plačiajai visuomenei nebuvo parduodami dėl COVID-19 keliamos grėsmės.

Sporto varžybos prasidės šeštadienį ledo ritulio rungtynėmis, vežimėlių akmenslydžio ir kalnų slidinėjimo bei biatlono varžybomis. Žiemos paralimpinės žaidynės vyks kovo 4–13 dienomis Pekine.

Nors praėjusį mėnesį olimpinių žaidynių sportininkai susidūrė su pūgomis, privertusiomis atidėti dalį rungtynių, pastarosiomis dienomis temperatūra Džangdziakou ir Jančinge pakilo, o sniegas pradėjo tirpti.

Kinija nuolat pirmauja pagal iškovotus medalius vasaros paralimpinėse žaidynėse.

Tačiau pirmąjį savo medalį žiemos paralimpinėse žaidynėse šalis iškovojo tik 2018 metais – auksą vežimėlių akmenslydžio rungtyje. Šį kartą ji tikisi, kad rekordiškai didelė jos komanda – 96 atletai – iškovos daugiau pergalių.

Kinų atletai, kurie į stadioną įžengė mojuodami savo šalies vėliavomis, buvo sutikti ovacijomis atsistojus, taip pat ir paties Xi Jinpingo.

Ekspertai sako, kad antras kartas, kai Kinija rengia paralimpines žaidynes, toliau padės didinti 85 mln. negalią turinčių kinų galimybes, trinti jų stigmą ir mažinti diskriminaciją.


Šiame straipsnyje: karas UkrainojePekinasžiemos paralimpiada

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių