- Rūta Androšiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) metinėje asamblėjoje pirmadienį atsisakyta svarstyti klausimą dėl leidimo Taivanui dalyvauti susitikime.
Svarstyti šį klausimą uoliai prašė kelios valstybės, tačiau spaudžiant Kinijai prašymas buvo atmestas.
Kinija pastaraisiais metais blokavo Taivano pastangas įsitraukti į asamblėjos darbą, nes laiko šią demokratiškai valdomą salą savo teritorijos dalimi ir žada vieną dieną ją susigrąžinti, prireikus – jėga.
Pastaruoju metu daugėjo raginimų leisti Taivanui dalyvauti asamblėjos darbe stebėtojo statusu, ypač po to, kai koronaviruso pandemija išryškino pasaulinio bendradarbiavimo svarbą kovojant su infekcinėmis ligomis.
„Mums toliau kovojant su COVID-19 ir kitomis naujomis grėsmėmis sveikatai, Taivano izoliavimas nuo svarbiausio pasaulinio sveikatos forumo yra nepateisinamas ir kenkia visapusiškam pasauliniam bendradarbiavimui visuomenės sveikatos srityje“, – praėjusią savaitę sakė JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas).
Prasidėjus 75-ajai Pasaulio sveikatos asamblėjos (PSA), 13-a iš 94-ių PSO narių, įskaitant Belizą, Svazilandą, Haitį ir Tuvalu, pateikė pasiūlymą įtraukti į darbotvarkę klausimą dėl nuolatinio stebėtojo statuso suteikimo Taivanui.
Tekste atkreipiamas dėmesys į tebesitęsiančią COVID-19 pandemiją ir įspėjama, kad „tebesitęsiantis draudimas Taivanui dalyvauti PSO darbe rimtai pakenkė bendroms PSO ligų prevencijos pastangoms, pakenkė jos narių interesams ir sukėlė pavojų pasaulio sveikatai“.
Tekste akcentuojamas „išskirtinis“ Taivano atsakas į Covid-19 krizę: daugiau nei 23 mln. gyventojų turinčioje saloje nuo pandemijos pradžios mirė vos 1,3 tūkst. žmonių.
„Taivano medicinos paslaugos ir visuotinė sveikatos priežiūros sistema yra vienos geriausių pasaulyje, todėl jis yra idealus pavyzdys, kuriuo galėtų sekti daugelis PSO valstybių narių“, – rašoma tekste ir pabrėžiama, kad pasaulio bendrijai būtų naudinga priimti Taivaną į PSO.
PSA komitetas sekmadienį už uždarų durų aptarė šį klausimą ir pirmadienio rytą pasiūlė asamblėjai neįtraukti jo į savo darbotvarkę.
Buvo paprašyta po dvi šalis iš abiejų stovyklų pristatyti savo pozicijas, ir tada asamblėja sutarė, kad šis klausimas nebus įtrauktas į darbotvarkę.
Kinijos ambasadorius Chen Xu (Čen Siu) savo kreipimesi į asamblėją sakė, kad šis pasiūlymas yra „politinė manipuliacija“, tvirtindamas, kad jo „tikrasis tikslas – siekti nepriklausomybės pasinaudojant pandemija“.
Svazilando atstovas atkirto, kad „Taivano dalyvavimas Pasaulio sveikatos organizacijos veikloje yra sveikatos, o ne politinis klausimas“.
Taivanas buvo pašalintas iš PSO 1972-aisiais, praėjus metams po to, kai jo vieta Jungtinėse Tautose atiteko Kinijos Liaudies Respublikai.
Kai dvišaliai santykiai su Kinija buvo šiltesni, 2009–2016 metais Taibėjui buvo leidžiama dalyvauti PSO aukščiausio lygio metiniuose susitikimuose stebėtojo teisėmis.
Tačiau Pekinas suintensyvino spaudimo Taivanui kampaniją, kai salos prezidente tapo Tsai Ing-wen (Cai Ingven), laikanti Taivaną de facto suverenia valstybe, o ne „vienos Kinijos“ dalimi.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Šiaurės Korėja išbandė dvi sparnuotąsias raketas
Šiaurės Korėja trečiadienį paleido dvi sparnuotąsias raketas, pranešė Pietų Korėjos gynybos ministerija. ...
-
Iškili D. Trumpo kritikė respublikonė L. Cheney nebus perrinkta į JAV Kongresą5
Maištinga JAV respublikonė Liz Cheney (Liz Čeini) antradienį prarado galimybę išsaugoti savo vietą Kongrese, pralaimėjusi pirminį balsavimą vienai rinkimų sąmokslo teorijos šalininkei, bet pažadėjo toliau kovoti ir daryti &bdqu...
-
Kandidatai į JK premjerus atmeta naują referendumą dėl Škotijos nepriklausomybės1
Du konservatorių kandidatai, pretenduojantys užimti Jungtinės Karalystės ministro pirmininko postą, antradienį pakartojo nepritariantys naujam referendumui dėl Škotijos nepriklausomybės, dalyvaudami vieninteliame savo rinkimų kampanijos renginy...
-
JAV ragina nesitaikstyti su Kinijos raketų paleidimu virš Taivano2
Aukšto rango JAV jūrų pajėgų vadas antradienį pareiškė, kad Kinija tarsi „gorila kambaryje“ neseniai nusprendė paleisti raketų virš Taivano teritorijos, ragindamas nesitaikstyti su tokiais veiksmais. ...
-
Turkija vėl paragino Sirijos opoziciją taikytis su režimu, nepaisydama protestų
Turkija antradienį dar kartą paragino Sirijos opoziciją „susitaikyti“ su prezidento Basharo al Assado (Bašaro Asado) vyriausybe, tačiau pabrėžė, kad toks raginimas nereiškia, kad pasikeitė Ankaros pozicija dėl karo. ...
-
JAV ir Pietų Korėja surengs didžiausias per pastaruosius metus vasaros karines pratybas
Augant įtampai Korėjos pusiasalyje, JAV ir Pietų Korėjos ginkluotosios pajėgos surengs didžiausias per penkerius metus bendras vasaros karines pratybas. ...
-
Sirijoje prisišvartavo laivas su grūdais, pirmasis išplaukęs iš Ukrainos po uostų atblokavimo
Pirmasis laivas, išplaukęs iš Ukrainos pasibaigus uostų blokadai, pasiekė Siriją. Tai, be kita ko, rodo iš palydovų darytos nuotraukos, praneša agentūra „Reuters“. ...
-
Brazilijoje prasideda prezidento rinkimų kampanija1
Likus maždaug pusantro mėnesio iki prezidento rinkimų Brazilijoje, abu favoritai Luizas Inácio Lula da Silva ir Jairas Bolsonaras pradėjo savo rinkimų kampaniją. ...
-
Talibai į universitetų mokymo programas įtrauks daugiau privalomų religinių kursų
Afganistano universitetų studentai turės lankyti daugiau privalomų islamo studijų kursų, antradienį pareiškė talibų švietimo pareigūnai. ...
-
Šri Lankos prezidentas sako neketinąs pratęsti nepaprastosios padėties
Šri Lankoje nebus pratęsta neprastoji padėtis, kuri buvo įvesta siekiant suvaldyti antivyriausybinius protestus, nes padėtis skurdžioje valstybėje „stabilizavosi“, antradienį pranešė prezidentūra. ...