- Rūta Androšiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Rusijos Valstybės Dūmos pirmininkas Viačeslavas Volodinas antradienį sakė, kad parlamentarai turėtų svarstyti svarbios sutarties su Norvegija dėl sienos Arktyje denonsavimą, tarp abiejų šalių tvyrant didelei įtampai.
Pranešimas pasirodė Maskvai kaltinant Oslą, kad šis blokuoja Rusijos krovinių gabenimą į Svalbardo salyną, o Kremliaus ryšiams su Europos šalimis trūkinėjant dėl rusų karinės invazijos Ukrainoje.
2010 metais Rusija ir Norvegija pasirašė sutartį dėl jūros sienos nustatymo ir bendradarbiavimo Barenco jūroje bei Arkties vandenyne, taip užbaigdamos 40 metų trukusį ginčą.
Tačiau antradienį Rusijos parlamento žemųjų rūmų pirmininkas V. Volodinas pavedė deputatams svarstyti „susitarimo su Norvegija dėl bendradarbiavimo Barenco jūroje ir Arkties vandenyne denonsavimo klausimą“, paskelbė Valstybės Dūma.
V. Volodinas parėmė komunistų deputatą Michailą Matvejevą, sakiusį, kad 2010-aisiais Rusija „užleido Norvegijai 175 tūkst. kv. km Barenco jūros“.
„Šiandien Norvegija neleidžia gabenti maisto ir krovinių į Špicbergeną“, – sakė M. Matvejevas. Jo žodžiai cituojami Valstybės Dūmos pareiškime.
Praėjusią savaitę Rusijos Užsienio reikalų ministerija iškvietė Norvegijos reikalų patikėtinę, apkaltino Oslą blokuojant krovinių gabenimą į Svalbardą ir pagrasino atsakomaisiais veiksmais.
Norvegijos Užsienio reikalų ministerija antradienį pabrėžė, kad Oslas ir Maskva „abu suinteresuoti“ palaikyti susitarimą.
„Susitarime dėl demarkacinės linijos nėra nutraukimo išlygos. Bendra praktika ta, kad tokios sutartys dėl sienų nustatymo taikomos neribotam laikui“, – elektroniniame laiške naujienų agentūrai AFP nurodė Norvegijos Užsienio reikalų ministerijos komunikacijos direktorė Ane Haavardsdatter Lunde (Anė Hovardsdater Lundė).
„Manome, kad Rusija tai gerbia“, – pridūrė ji.
Norvegija turi suverenias teises į Svalbardą, tačiau leidžia daugiau nei 40 šalių piliečiams lygiomis teisėmis eksploatuoti salose esančias gamtinių išteklių atsargas.
Maskva jau seniai siekia turėti didesnę įtaką šiame salyne, kuriuo nuo XVI a. naudojosi jos medžiotojai ir žvejai.
Rusija primygtinai vadina salyną Špicbergenu, o ne Svalbardu. Taip salynas oficialiai vadinamas nuo 1920 metų, kai buvo pasirašyta sutartis dėl jo perdavimo Norvegijai.
Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui vasario mėnesį pasiuntus savo kariuomenę į Ukrainą, Vakarai įvedė kelis beprecedenčių sankcijų Rusijai paketus.
Praėjusią savaitę Norvegija paskelbė apie beveik milijardo eurų pagalbą Ukrainai.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Sirija neigia, kad laiko nelaisvėje JAV žurnalistą A. Tice'ą
Sirijos vyriausybė trečiadienį paneigė, kad laiko nelaisvėje kokius nors JAV piliečius, įskaitant žurnalistą Austiną Tice'ą (Ostiną Taisą), prieš dešimtmetį pagrobtą Damaske. ...
-
Vokietijos teismas atmetė žiniasklaidos reikalavimą dėl G. Schroederio susitikimų įrašų1
Vokietijos federalinė kanceliarija neprivalo atskleisti žurnalistams, kokius susitikimus buvęs kancleris Gerhardas Schroederis, kuris yra tarptautiniu mastu stebimas dėl savo ryšių su Rusija, surengė nuo 2019 metų, trečiadienį nusprendė Berlyn...
-
NATO vadovas ragina Serbiją ir Kosovą deeskaluoti konfliktą1
NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas ragina Kosovą ir Serbiją deeskaluoti tarpusavio konfliktą. ...
-
Tvyrant įtampai Balkanuose, Briuselyje rengiamos Serbijos ir Kosovo derybos
Regioninės varžovės Serbija ir Kosovas ketvirtadienį ruošiasi susėsti derybų, kurios, kaip tikisi tarpininkai iš Europos Sąjungos, padės sumažinti augančią įtampą Balkanuose, kur Rusija, tęsiantis karui Ukrainoje, bando dar labiau p...
-
Žinomas Kremliaus kritikas įspėja dėl „vizų karo prieš rusus“
Europos Sąjungoje (ES) kilus debatams dėl kelionių draudimo Rusijos piliečiams, žinomas Kremliaus kritikas Vladimiras Milovas įspėjo dėl „vizų karo prieš rusus“. ...
-
Rusija derasi su palestiniečiais dėl karinio bendradarbiavimo2
Rusija derasi su palestiniečiais dėl bendradarbiavimo karinėje ir žvalgybos srityse, informuoja agentūra „Reuters“. ...
-
Švedija skirs namų ūkiams finansinę paramą išaugusioms energijos kainoms kompensuoti
Švedijos vyriausybė planuoja paskirstyti 30 mlrd. kronų (2,84 mlrd. JAV dolerių) paramos namų ūkiams kovojant su didelėmis energijos kainomis, trečiadienį pranešė Švedijos ministrė pirmininkė Magdalena Andersson. ...
-
NATO: reikia skubiai leisti TATENA patikrinti Zaporižios atominę elektrinę Ukrainoje
NATO vadovas Jensas Stoltenbergas trečiadienį pareiškė, kad „būtina skubiai“ leisti Tarptautinei atominės energijos agentūrai (TATENA) patikrinti Zaporižios atominę elektrinę Ukrainoje, kurią kontroliuoja Rusijos kariuomenė. ...
-
Y. Lapidas: Izraelis ir Turkija visiškai atkurs diplomatinius santykius1
Izraelis atkurs visapusiškus diplomatinius ryšius su Turkija po daugelį metų besitęsusių įtampų šių Viduržemio jūros regiono valstybių santykiuose, trečiadienį pranešė ministro pirmininko Yairo Lapido (Jairo Lapido) biu...
-
Taivanas ir Kinija surengė atskirus karinius mokymus, tvyrant įtampai regione2
Taivanas, reaguodamas į virtinę naujų grėsmingų Kinijos manevrų, rengia savo paties karinius mokymus, norėdamas parodyti gebėjimą atremti Kinijos spaudimą pripažinti Pekino politinę kontrolę šioje savarankiškoje saloje. ...