- Raimondas Čiuplys, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Rusijos diplomatijos vadovas pirmadienį piktai atmetė JAV įtarimus, kad Maskva rengia pretekstą įsiveržti į Ukrainą, nors yra sutelkusi prie kaimynės sienų dideles pajėgas.
Baltieji rūmai penktadienį sakė, jog JAV žvalgybos pareigūnai priėjo prie išvados, kad Rusija jau dislokavo operatyvininkų separatistų kontroliuojamose teritorijose Rytų Ukrainoje, turinčių vykdyti ten diversijas ir kaltinti dėl jų Ukrainą. Teigiama, kad taip siekiama sukurti pretekstą galimai invazijai.
Pirmadienį kalbėdamasis su reporteriais Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas JAV teiginius pavadino „visiška dezinformacija“.
Jis pakartojo, jog Rusija tikisi šią savaitę sulaukti JAV ir jų sąjungininkių rašytinio atsako į savo reikalavimą suteikti įpareigojamas garantijas, kad NATO nepriims Ukrainos ir jokių kitų buvusių sovietinių respublikų, be to, nedislokuos jose savo pajėgų bei ginkluotės.
Vašingtonas ir jo sąjungininkės per praėjusią savaitę vykusias Rusijos ir JAV derybas Ženevoje ir NATO bei Rusijos susitikimą Briuselyje griežtai atmetė Maskvos reikalavimus.
Rusija prie savo sienos su Ukraina sutelkė iki 100 tūkstančių karių, taip pat dislokavo tankų ir kitos sunkiosios ginkluotės. Vakarai nuogąstauja, kad tai gali tapti įžanga invazijai.
Ukrainoje lankosi JAV senatorių delegacija, turinti akcentuoti Vašingtono paramą šiai šaliai.
„Abiejų partijų Kongreso delegacija siunčia aiškią žinią pasaulinei bendrijai: Jungtinės Valstijos tvirtai remia savo partnerius ukrainiečius... Rusijos nepaliaujamos agresijos akivaizdoje“, – sakoma Naujajam Hampšyrui atstovaujančios demokratų senatorės Jeanne Shaheen (Džin Šahin) pareiškime.
Pirmadienį lankydamasi Kijeve Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock (Analena Bėrbok) įspėjo, kad „bet kokia tolesnė eskalacija brangiai atsieis Rusijos režimui – ekonomine, politine ir strategine“ prasmėmis. Vokiečių ministrė taip pat akcentavo būtinybę tęsti derybas.
„Mes pasirengę rimtam dialogui su Rusija, nes diplomatija šiuo metu yra vienintelis būdas šiai itin pavojingai situacijai sušvelninti“, – sakė A. Baerbock.
Ji nurodė, kad Vokietija pasisiūlė atsiųsti į Ukrainą kibernetinio saugumo specialistų, padėti tirti praėjusios savaitės kibernetines atakas, Ukrainos siejamas su Rusija. Tuo pačiu A. Baerbock pažymėjo, kad Vokietija ir toliau atsisako tiekti Ukrainai ginklus.
„Aiškiai pasakėme, jog padarysime visa, kad išvengtume krizės eskalavimo“, – nurodė ji.
Ukrainos pareigūnai yra įspėję, kad Rusija ataką gali surengti iš įvairių pusių, taip pat ir iš savo sąjungininkės Baltarusijos teritorijos.
Baltarusijos autoritariškasis lyderis Aliaksandras Lukašenka, kuris Vakarams įvedus sankcijas dėl brutalaus protestų slopinimo vis labiau kliaujasi Kremliaus parama, pirmadienį paskelbė, kad jo armija kitą mėnesį surengs dideles karines pratybas su Rusijos pajėgomis.
A. Lukašenka nurodė, kad pratybos vyks prie Baltarusijos vakarinių sienų ir šalies pietuose, prie Ukrainos sienos.
Rusija neigia, kad dislokuodama pajėgas prie Ukrainos ji rengiasi sausumos puolimui, ir kaltina Ukrainos vadovybę planuojant jėga atgauti sukilėlių kontroliuojamas teritorijas. Ukrainos valdžia tai neigia.
Kijeve nuvertus prorusišką ukrainiečių prezidentą Viktorą Janukovyčių, Rusija 2014 metais aneksavo Krymą ir pradėjo remti prorusiškus separatistus Ukrainos rytuose, kur per konfliktą jau žuvo daugiau kaip 14 tūkst. žmonių.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas yra perspėjęs, kad Maskva imsis „karinių ir techninių priemonių“, jei Vakarai sabotuos jos reikalavimus.
Užsienio reikalų viceministras Sergejus Riabkovas, vadovavęs Rusijos delegacijai per derybas su JAV Ženevoje, praėjusią savaitę sakė negalintis „nei patvirtinti, nei atmesti“ galimybės, kad Maskva dislokuos pajėgų Kuboje ir Venesueloje, jei JAV ir jų sąjungininkės neapribos savo karinės veiklos prie Rusijos sienų.
JAV nacionalinio saugumo patarėjas Jake'as Sullivanas (Džeikas Salivanas) šį komentarą atmetė kaip gyrimąsi.
Pirmadienį reporterių paklaustas apie galimybę dislokuoti Rusijos raketų Kuboje ir Venesueloje, Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas atsakė, jog „Rusija galvoja, kaip užtikrinti savo saugumą esant dabartinei situacijai“.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
ECB vadovė: kriptovaliutos nieko vertos ir turėtų būti reguliuojamos5
Europos Centrinio Banko pirmininkė Christine Lagarde sako, kad kriptovaliutos „niekuo neparemtos“ ir turėtų būti reguliuojamos tam, kad žmonės jomis nespekuliuotų rizikuodami savo gyvenimo santaupomis, praneša „Bloomberg“....
-
V. Zelenskis: Ukrainai reikia ES kandidatės statuso, o ne kompromisų
Šeštadienį Kyjive lankosi Portugalijos premjeras Antonio Costa. Ten jis susitiks su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu ir aptars šalies siekį įstotį į Europos Sąjunga bei Portugalijos paramos paketą Ukrainai, praneša po...
-
Turkijos prezidentas ragina Švediją nutraukti paramą „teroristinėms grupuotėms“
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas) paragino švedų premjerę Magdaleną Andersson (Magdaleną Anderson) imtis „konkrečių priemonių“, jog šalyje būtų nutraukta parama „teroristinėm...
-
Ukrainos ambasadorius: ukrainiečiams padedančiai Lenkijai reikalingos ES lėšos
Ukrainos ambasadorius Varšuvoje sako, kad jo šalis dėkinga Lenkijai už pagalbą milijonams ukrainiečių pabėgėlių, pasitraukusių iš savo šalies dėl Rusijos karinės invazijos, bet išreiškė viltį, jog Europos ...
-
Rusija uždraudė į šalį atvykti 963 amerikiečiams, įskaitant JAV prezidentą
Maskva uždraudė 963 amerikiečiams atvykti į Rusiją, praneša „The Telegraph“. ...
-
Per susitikimą JAV, keturių kitų šalių atstovai išėjo kalbant Rusijos atstovui4
Jungtinių Valstijų ir kitų keturių šalių delegatai šeštadienį paliko konferencijų salę, Rusijos atstovui pradėjus savo kalbą Azijos ir Ramiojo vandenyno ekonominio bendradarbiavimo (APEC) grupės prekybos ministrų susitikime Tai...
-
JK diplomatijos vadovė: Vakarai galėtų apginkluoti ir Moldovą2
Vakarų sąjungininkai ieško ilgalaikės karinės paramos Ukrainai galimybių, tačiau tai galėtų apimti ir paramą NATO nepriklausančiai Moldovai, šeštadienį paskelbtame interviu pareiškė Jungtinės Karalystės užsienio reika...
-
Prezidentas J. Bidenas pasirašė 40 mlrd. dolerių paramos Ukrainai paketą
JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) šeštadienį pasirašė 40 mlrd. dolerių (37,8 mlrd. eurų) pagalbos Ukrainai paketą, pagal kurį Kyjivo vyriausybei, kovojančiai su Rusijos invazija, bus perduota ginkluotės ir teikiama ekonom...
-
Nepaisant Vakarų spaudimo, Bulgarija ir toliau blokuoja Šiaurės Makedonijos narystę ES
Nepaisydama Vakarų spaudimo Bulgarija ir toliau laikosi pozicijos blokuoti Šiaurės Makedonijos narystės Europos Sąjungoje (ES) derybų pradžią. ...
-
Buvęs NATO vadovas sukritikavo Vokietiją dėl nepakankamo ginkluotės tiekimo Ukrainai
Buvęs NATO generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas sukritikavo Vokietijos poziciją dėl ginklų tiekimo Ukrainai, kurią užpuolė Rusija. Savo nuomonę jis išsakė interviu metu laikraščiui „Handelsblatt“, prane&scaron...