- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Naujajame Delyje ketvirtadienį įvykusiame Didžiojo dvidešimtuko (G-20) susitikime kilo sumaištis, Rusijai apkaltinus Vakarus „šantažu ir grasinimais“ kitoms šalims.
Grupei šiais metais pirmininkaujanti Indija siekė, kad daugiausia dėmesio būtų skiriama tokiems klausimams kaip skurdo mažinimas ir kovos su klimato kaita finansavimas, tačiau Rusijos karas Ukrainoje užgožė kitus darbotvarkės klausimus.
Per susitikimą Indijos sostinėje JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) ir Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pirmą kartą nuo liepos atsidūrė vienoje patalpoje, o vėliau, anot vieno amerikiečių pareigūno, trumpai pasikalbėjo kuluaruose.
Jungtinės Valstijos apkaltino Kiniją svarstant galimybę tiekti ginklus savo sąjungininkei Rusijai ir Vakarų delegacijos šiame užsienio reikalų ministrų susitikime siekė atgrasyti Pekiną nuo bet kokio įsikišimo į karą.
Tačiau po S. Lavrovo ir jo kolegos iš Kinijos Qin Gango (Čin Gango) pokalbio G-20 susitikime Rusija paskelbė griežtą pareiškimą.
„Vieningai atmesti bandymai kištis į kitų šalių vidaus reikalus, šantažu ir grasinimais primesti vienašališką požiūrį ir prieštarauti tarptautinių santykių demokratizavimui“, – sakoma Rusijos Užsienio reikalų ministerijos pareiškime.
S. Lavrovas ketvirtadienį pareiškė, kad susitikime nebus paskelbta bendra deklaracija, o vietoje jos šeimininkė Indija pateiks santrauką. Dėl to jis apkaltino Vakarus.
Kinija prisijungė prie Rusijos ir atsisakė pritarti reikalavimui, kad Maskva nutrauktų karo veiksmus Ukrainoje.
Abi šalys buvo vienintelės G-20 narės, nepritarusios pareiškimui, kuriuo reikalaujama, kad Rusija „visiškai ir besąlygiškai pasitrauktų iš Ukrainos teritorijos“.
„Deklaracija buvo užblokuota, o diskusijų rezultatai bus aprašyti santraukoje, apie kurią kalbės pirmininkaujanti Indija“, – po derybų Naujajame Delyje žurnalistams sakė S. Lavrovas.
Indijos užsienio reikalų ministras patvirtino, kad bendros deklaracijos nepavyko priimti dėl nesutarimų karo Ukrainoje klausimu.
„Šiuo klausimu, kuris, atvirai kalbant, buvo susijęs su Ukrainos konfliktu, buvo nesutarimų, skirtumų... Jų negalėjome suderinti tarp įvairių šalių“, – žurnalistams sakė Subrahmanyamas Jaishankaras (Subrahmanjamas Džaišankaras).
Tai antras G-20 susitikimas per dvi savaites, kai nepavyko priimti bendro pareiškimo. Praėjusią savaitę G-20 finansų ministrų derybos Indijos Bengalūro mieste taip pat baigėsi nepasiekus konsensuso, Rusijai ir Kinijai prieštaraujant baigiamojo dokumento formuluotėms dėl Maskvos karo Ukrainoje.
S. Lavrovas susitikimo dalyviams pareiškė, kad Vakarų atstovai sužlugdė derybas bandydami paversti Rusiją „atpirkimo ožiu“ už savo pačių nesėkmes ir negerbdami Indijos pastangų susitarti kitais klausimais.
Diplomatinė priešprieša
A. Blinkenas anksčiau sakė, kad neplanuoja susitikti nei su Rusijos, nei su Kinijos užsienio reikalų ministrais.
Tačiau su anonimiškumo sąlyga kalbėjusio JAV pareigūno teigimu, ketvirtadienį renginio kuluaruose A. Blinkenas ir S. Lavrovas buvo trumpam – 10-iai minučių – susitikę. Tai buvo pirmas toks jų susitikimas nuo tada, kai prasidėjo Maskvos invazija į Ukrainą.
Pasak pareigūno, A. Blinkenas priminė S. Lavrovui apie JAV įsipareigojimą remti Ukrainą, primygtinai ragino Rusiją atšaukti savo sprendimą sustabdyti dalyvavimą Naujojoje START sutartyje ir paleisti kalinamą amerikietį Paulą Whelaną (Polą Vilaną).
Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova neteikė didelės reikšmės šiam susitikimui ir valstybinei naujienų agentūrai „RIA Novosti“ sakė, kad trumpą pokalbį inicijavo A. Blinkenas.
S. Lavrovas „stovėdamas šnektelėjo su juo... nebuvo jokių derybų ar tikro susitikimo“, sakė ji.
Kai praėjusį kartą abu diplomatai buvo tame pačiame kambaryje – praėjusių metų liepą Balyje vykusiame G-20 susitikime – sulaukęs kritikos Kremliaus atžvilgiu rusų atstovas pasišalino, sakė Vakarų pareigūnai.
Savo kalboje Naujajame Delyje A. Blinkenas reikalavo, kad Maskva atnaujintų susitarimą dėl Ukrainos grūdų eksporto, kuriam tarpininkavo Jungtinės Tautos ir Turkija, ir kuris padėjo sumažinti pasaulines maisto kainas. Jo galiojimas baigsis šį mėnesį.
„Rusija sąmoningai ir sistemingai sulėtino patikrinimų tempą, todėl laivai, kurie šiandien galėtų gabenti pasauliui maistą, vėluoja“, – sakė jis.
Praėjusį mėnesį Vokietijoje, po to, kai vasario 4-ąją Jungtinių Valstijų oro pajėgos virš rytinės šalies pakrantės numušė, kaip įtariama, Kinijos šnipinėjimo balioną, A. Blinkenas susitiko su Kinijos diplomatijos vadovu Wang Yi (Vang I). Susitikimas buvo įtemptas.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
J. Bidenas įsitikinęs, kad JAV finansuos Ukrainą tiek, kiek reikės
JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) ketvirtadienį išreiškė įsitikinimą, kad Jungtinės Valstijos teiks ilgalaikę karinę paramą Ukrainai, nors kai kurie įstatymų leidėjai iš konkuruojančios Respublikonų partijos š...
-
Lenkija ir Vokietija aptarė, kaip išvengti pražūtingos taršos Oderyje pasikartojimo
Lenkijos ir Vokietijos aplinkos ministrės trečiadienį susitiko abiejų šalių pasienyje aptarti, kaip apsaugoti Oderio upę nuo pražūtingos taršos pasikartojimo. ...
-
ES nepavyko susitarti dėl sąžiningo prieglobsčio prašytojų priėmimo6
Europos Sąjungos valstybių narių vidaus reikalų ministrai ketvirtadienį vykusiame susitikime nepavyko pasiekti susitarimo dėl ilgai stabdytos bloko taisyklių peržiūros, kad būtų galima teisingiau paskirstyti prieglobsčio prašytojų priėmim...
-
Švedija teigia apmokiusi Ukrainos karius naudotis vikšrinėmis kovos mašinomis
Švedija ketvirtadienį pareiškė, kad ji apmokė Ukrainos karius naudotis 50 vikšrinių kovos mašinų CV90, kurias ji padovanojo Kyjivui. ...
-
Ukrainos Kachovkos užtvankos rezervuaras nebegali tiekti vandens Zaporižios AE6
Ukrainos pietuose esančios sugriautos Kachovkos užtvankos rezervuaras nebegali tiekti vandens Zaporižios atominės elektrinės reaktoriams aušinti, ketvirtadienį pranešė užtvankos operatorius. ...
-
Libanas atšaukia savo ambasadorių Prancūzijoje po tyrimo dėl seksualinės prievartos1
Libano užsienio reikalų ministerija ketvirtadienį pranešė, kad atšaukia savo ambasadorių Prancūzijoje Ramį Adwaną (Ramį Advaną), po to, kai buvo pradėtas tyrimas dėl įtarimų dėl pasiuntinio įvykdytos seksualinės prievartos ir ty...
-
Baltarusiai sukūrė įrankį rinkti informaciją apie A. Lukašenkos režimo nusikaltimus4
Laisvosios Baltarusijos fondas pradėjo vykdyti tiriamąjį projektą „Tribunal“ („Tribunolas“), renkant duomenis apie Aliaksandro Lukašenkos režimo nusikaltimus savo šalyje ir Ukrainoje. ...
-
JAV: nerimą keliantis meteorologinis reiškinys „El Nino“ prasidėjo2
Prognozuotas meteorologinis reiškinys „El Nino“ prasidėjo, ketvirtadienį paskelbė JAV Nacionalinės vandenynų ir atmosferos administracijos (NOAA) mokslininkai. ...
-
Baltarusijos valdžia įteisina „pilkąjį“ importą1
Baltarusija ryžosi vadinamajam „pilkajam“ importui – jos vyriausybė nutarė sudaryti sąrašą prekių, kurias būtų leidžiama importuoti iš „nedraugiškų“ šalių be intelektinės nuosavybės savinin...
-
Ataskaita: „Instagram“ yra viena iš pagrindinių platformų pedofilijos tinklams4
Socialinis tinklas „Instagram“ yra viena iš pagrindinių platformų, kuriomis naudojasi pedofilijos tinklai, siekdami reklamuoti ir pardavinėti su lytiniu vaikų išnaudojimu susijusį turinį, teigiama ketvirtadienį Stanfordo univer...