Rusija filosofo akimis: valdžios draugai, priešai ir pilietinis nuovargis

 • Teksto dydis:

Net ir turėdami galimybę kritikuoti, žmonės Rusijoje stengiasi mažiau rodyti savo nepasitenkinimą, protesto potencialas kaupiasi nerandant adekvačios išeities. "Jei situacija dėl žodžio laisvės ir toliau blogės, kita protesto banga žada būti stipresnė", – sako Rusijos Mordovijos valstybinio universiteto Saranske Filosofijos katedros profesorius Andrejus Syčiovas, knygos "Juoko prigimtis arba komiškumo filosofija" autorius.

Pokalbyje su Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) politikos ir humanitarinių mokslų mokslo darbuotoju Tomu Kavaliausku A.Syčiovas pasidalijo mintimis apie Rusijos valdžios kritikus ir disidentus, pokyčius šalies kultūroje po Sovietų Sąjungos griūties, situaciją Kryme bei Rusijos žmonių požiūrį į Kiniją ir potencialius pokyčius valdžioje.

– Konstitucinės pataisos, atliktos 2020 m. birželį "referendumo" keliu, suteikė Vladimirui Putinui galimybę likti prezidento poste kitiems dešimtmečiams. Tai sukėlė opozicijos pasipriešinimą. Ar iš tiesų Rusijos realybė tokia, kad žmonės nori pasikeitimo? Kai matome, Aleksejaus Navalno areštas išprovokavo žmones išeiti į gatves protestuoti, atrodo, kad tų pokyčių norima ir žmonės nori kovoti už žodžio laisvę. Ar toks protestas atspindi Rusijos piliečių nusiteikimą prieš Kremlių?

– Dauguma šiuolaikinės Rusijos ir kitų posovietinių šalių gyventojų turėjo nepavydėtiną galimybę gyventi pokyčių eroje, kuri baigėsi toli gražu ne taip sėkmingai, kaip atrodė, kai visi šie procesai dar tik prasidėjo. Tie, kurie nuėjo šį kelią, vargu ar norės dar kartą jį pereiti.  Vargu ar teisinga teigti, kad žmonės reikalauja pokyčių, o valdžia bando juos suvaržyti. Dauguma vis dar nenori radikalių socialinių pokyčių, ir net jei to nori, jie mano, kad šis noras yra neįgyvendinamas. Kita vertus, žmonės pavargo nuo konkrečių elito atstovų, kurie nenori palikti savo postų ir suteikti galimybę kokiam nors valdžioje esančių asmenų atsinaujinimui. Šis nuovargis kartais pasireiškia stiprėjančiomis protesto bangomis – kaip ir esant situacijai, kai didinamas pensinis amžius arba prezidento kadencijos "nunulinimas", o kartais pereina tiesiog į apatiją.

Jei Rusija čia gali būti pavyzdys, tai tik kaip socialinės neteisybės. Intelektinio kapitalo situacija dar blogesnė.

Dabar valdžios reakcija į kritiką tapo daug agresyvesnė. Vien šiais metais daugelis opozicijos leidinių ("Meduza", "The Insider") ir pavieniai žurnalistai buvo pripažinti užsienio agentais, kiti gavo "nepageidaujamų organizacijų" statusą ("Projektas"), buvo užblokuoti arba uždaryti dėl spaudimo (publikacijos, susijusios su Michailu Chodorkovskiu). Inicijuojami kai kurių leidinių (pvz., "Novaja gazeta") patikrinimai dėl jų pripažinimo užsienio agentais. Pavieniai asmenys aktyviai baudžiami už pareiškimus ar pakartotinius įrašus internete, kurie peržengia valdžios institucijų nubrėžtą raudonąją liniją, tai yra, išreiškia "aiškią nepagarbą valdžiai".

– Kai minima raudona linija, kurios negalima peržengti kritikuojant vyriausybę, kaip paaiškinti radijo ir TV "Echo Moskvy" laidą, kuri kritikuoja Kremlių, bet vis dėlto funkcionuoja?

– "Echo Moskvy" – vienas iš nedaugelio opozicinių kanalų, veikiančių šiuolaikinėje Rusijoje. Man atrodo, kad šio kanalo rėmimas yra reikalingas valdžiai, kad imituotų dialogą su opozicinėmis jėgomis: taip pat daugelyje politinių pokalbių laidų televizijoje savo vaidmenį atlieka "amerikiečių žurnalistai", "Ukrainos politologai" ar "liberalūs ekonomistai", be kurių dingsta daugybė viešų skandalų ir kaltinimų.

Dar viena kanalo funkcija – tam tikra visuomenės nuomonės stebėsena. Esant ištikimam melavimui visuose oficialios pačios vyriausybės žiniasklaidos lygmenyse, svarbu pamatyti problemas, kurios iš tikrųjų egzistuoja, todėl gali kelti jai grėsmę. Neturint alternatyvios ir nepriklausomos nuomonės, rizikuojama pamiršti šias grėsmes. Galiausiai, tokio populiaraus šaltinio uždarymas tikrai būtų sukėlęs protesto ir sankcijų antplūdį. Kalbant apie finansinę paramą, manau, kad tai suteikia pagrindą iš dalies kontroliuoti žiniasklaidos veiklą. Valdžiai labiau apsimoka turėti ne daug nekontroliuojamų pogrindinių išteklių, bet vieną santykinai kontroliuojamą išteklių su opozicijos elementais. Sakau "su elementais", nes "Echo Moskvy" vis dėlto pozicionuoja save ne kaip opozicijos, bet kaip "neutralų" šaltinį, išreiškiantį įvairių politinių jėgų, įskaitant valdžią, nuomonę.

– Kaip paaiškintumėte Aleksandro Nevzorovo reiškinį? Jis kritikuoja  V.Putiną, bet jam leidžiama turėti savo šou, įskaitant tiesioginio eterio politinius performansus, tokius kaip "Nevzorovo trečiadieniai". Kitaip tariant, štai A.Navalnas areštuojamas, o A.Nevzorovas toliau kritikuoja Kremlių kurdamas savo politiškai pramoginę laidą. Kaip tai paaiškinti?

– Man atrodo, kad tribūnos suteikimas visiems, taip pat ir gana odioziniams opozicijos atstovams, tokiems kaip A.Nevzorovas, žaidžia prieš "Echo", atstumdamas klausytojus, kurie nepritaria šioms idėjoms. Šia prasme "Nevzorovo trečiadieniai" veikiau diskredituoja kanalą ir visą opoziciją, todėl yra naudingi valdžiai. Pats A.Nevzorovas vargu ar yra pavojingas valdžiai – jis yra ne politikas, o žurnalistas, kuris išreiškia ne savo poziciją, o tiesiog bando išprovokuoti skandalą. Jo šokiruojantys pareiškimai priklauso nuo politinės konjunktūros ir manau, kad jų pobūdis keisis dar ne kartą. Apskritai, nepaisant to, kad kritikos išsakymo galimybė (nors ir ribota) išlieka, žmonės stengiasi mažiau kritikuoti, rodyti savo nepasitenkinimą – šia prasme protesto potencialas kaupiasi nerandant adekvačios išeities. Jei situacija su žodžio laisve ir toliau blogės, kita protesto banga žada būti stipresnė.

Filosofijos katedros profesorius Andrejus Syčiovas. Asmeninio archyvo nuotr.

– Kalbant apie Rusijos disidentus, kokia jų socialinė padėtis, ar jie visi persekiojami? Gal yra skirtingi disidentų tipai? Pavyzdžiui, Aleksandras Solženicynas kritikavo Borisą Jelciną, bet su meile akyse priėmė susitikimą su V.Putinu, kuris akivaizdžiai KGB metodais pakeitė demokratiją į autoritarizmą. Bet yra ir kiti Rusijos disidentai, kurie kritikavo ne tik B.Jelciną, bet ir Michailą Gorbačiovą…

– Dabar sunku kalbėti apie disidentus ta prasme, kokia šis žodis buvo vartojamas Sovietų Sąjungoje. A.Solženicynas, Andrejus Sacharovas, Andrejus Siniavskis, Aleksandras Zinovjevas ir kiti priešinosi sovietų valstybei kaip institucijai, prieš valstybinę ideologiją, pagrįstą melu ir smurtu, ir nenorėjo dalyvauti jos veikloje. Jie nebuvo politikai, neturėjo konkrečios veiksmų programos, neplanavo patekti į valdžią ir vargu ar tikėjo savo veiklos sėkme. Jų raginimų tonas buvo veikiau moraliai smerkiantis, o elgesys buvo pasiaukojantis. Sovietų disidentai, įskaitant ir A.Solženicyną, buvo arčiau Levo Tolstojaus nei dabartinės opozicijos.

Žlugus Sovietų Sąjungai, valstybė atsisakė palaikyti vienintelę oficialią ideologiją (valdžia pripažino bet kokią ideologiją, leidusią jai išlaikyti savo pozicijas). Kritika tapo norma, ir beveik visi šalies gyventojai pasirodė esą valdžios kaltintojai. A.Solženicyno, A.Sacharovo ir kitų disidentų idėjos tapo pereinamojo laikotarpio ideologijos dalimi, o jie patys pavirto klasikais: jiems stato paminklus ir jų kūrinius nagrinėja mokykloje.

Kai A.Solženicynas atsisakė M.Gorbačiovo ir B.Jelcino apdovanojimų, jis nedaug kuo skyrėsi nuo daugelio kitų disidentų. Pavyzdžiui, Vladimiras Bukovskis bandė atsisakyti B.Jelcino laikais jam grąžintos Rusijos pilietybės, o sociologas A.Zinovjevas aštriai pasisakė prieš M.Gorbačiovą ir B.Jelciną, vadindamas pokyčius Rusijoje "perestroikos katastrofa" ("katastroika").

A.Solženicynas siekė konservatyvaus dirvos įdirbimo ir todėl buvo artimas slavofilų pozicijai. Politikoje jie pasisakė už savivaldą apačioje (kaip valstiečių bendruomenė ar večė – gyventojų susirinkimas) ir stiprią monarchinę galią viršuje. Kažką panašaus siūlė ir A.Solženicynas. Jis kritikavo komunizmą ir neoliberalų vartotojiškumą, nes nei vienas, nei kitas nėra orientuoti į tautą ir negali tapti ideologiniu žmonių dvasinio atgimimo pagrindu. Greičiausiai V.Putino asmenyje, priešingai nei M.Gorbačiovo ar B.Jelcino, jis matė vienintelį Rusijos žmonių valios reiškėją. Galiausiai, V.Putinas labiau tiko nacionalinio autokrato vaidmeniui nei jo pirmtakai.

Vis dėlto, man atrodo, kad natūrali A.Solženicyno pozicija buvo priešprieša su valdžia, ir anksčiau ar vėliau jis būtų radęs priežasčių pakeisti savo požiūrį į V.Putiną (kaip, pavyzdžiui, tai padarė A.Zinovjevas, kuris taip pat į jį dėjo vilčių). Galbūt jis būtų pritaręs užsienio politikai, bet vargu ar vidaus, jei ne dėl oligarchinio kapitalizmo suklestėjimo, tai dėl akivaizdaus sovietinių kovos su nesutinkančiaisiais metodų atkūrimo.

Šiandien požiūris į valdžios oponentus tapo griežtesnis, nubrėžtos raudonos linijos, kurių negalima peržengti, apibrėžtas aiškus skirtumas tarp "draugų" ir "svetimų". Daugelis dabartinių disidentų yra įkalinti arba emigracijoje.

– Žvelgiant iš Rusijos interesų perspektyvos, o ne iš Baltijos šalių nacionalinio nesaugumo perspektyvos, reikia pripažinti, kad V.Putinas sugebėjo sugrąžinti Rusiją kaip globalią žaidėją su modernizuota kariuomene ir karine technika. Tai įvyko per gana trumpą laiką, tačiau kokia kaina tai buvo padaryta? Ar sutiktumėte, kad kol Rusija sugrįžo kaip globali geopolitinė žaidėja, tuo metu oligarchai naudojosi paprastų rusų, gyvenančių už Maskvos, likimu, ignoravo jų ekonominę padėtį?

– Man atrodo, šiuolaikinėmis sąlygomis pasikliauti vien karine galia ir teritorine plėtra reiškia atsidurti sąmoningai pralaimėjusiojo padėtyje. Karinė galia yra būtina nepriklausomos politikos sąlyga, tačiau šiandien tai yra paskutinis argumentas. Ekonomika ir "švelni jėga" yra veiksmingesni už tiesioginį smurtą. Norint skatinti nacionalinius interesus, reikia būti ne tik ir ne tiek geopolitiniu, kiek geoekonominiu ir geokultūriniu žaidėju pasauliniame žemėlapyje.

Pasaulio fone padėtis Rusijos ekonomikoje atrodo nuvilianti. Pirmiausia tai susiję su žemu ekonomikos augimo tempu ir spartėjančia visuomenės socialine ir nuosavybės poliarizacija. Jei Rusija čia gali būti pavyzdys, tai tik kaip socialinės neteisybės. Intelektinio kapitalo situacija dar blogesnė: mokslo ir kultūros ištekliai, likę iš Sovietų Sąjungos, beveik išseko, o šiuolaikinė švietimo sistema turėtų būti geresnė. Man atrodo, kad geopolitinės ambicijos negali būti įgyvendintos be išsilavinimo, mokslo ir ekonomikos.

– Kaip rusai žiūri į Kiniją? Ar tai ekonominis ir geopolitinis partneris, ar grėsmė? Ar jaučiamas pavojus, kad Kinija kolonizuos Sibirą?

– Šiuo metu Kinija veikia ne kaip Rusijos sąjungininkė ar priešas, greičiau, kaip partnerė. Partnerė neutralia prasme, kaip, pavyzdžiui, versle: kol yra bendrų interesų, partnerystė tęsiasi, jei interesai išsiskiria, ji gali nutrūkti.

Prieš kelis dešimtmečius buvo kalbama apie kinų grėsmę Tolimuosiuose Rytuose ir Sibire, tačiau dabar masinė neteisėta kinų migracija į Rusiją atrodo mažai tikėtina. Kol kas galime kalbėti tik apie labai padidėjusį Kinijos studentų srautą, kurį traukia Rusijos švietimo pigumas ir kokybė, ypač kūrybinių profesijų srityje.

Kinija dabar vystosi dinamiškai, o migrantui iš provincijų yra daug daugiau galimybių dideliuose Kinijos miestuose nei bet kur kitur Rusijoje. Galbūt tik Maskvoje situacija yra palanki, tačiau migrantų iš Kinijos čia vis dar yra žymiai mažiau nei, pavyzdžiui, iš kitų buvusios Sovietų Sąjungos šalių. Todėl nesakyčiau, kad kinai tyliai užgrobė Rusiją. Be to, jei ekonomikos tendencijos išliks tos pačios, migracija iš Rusijos į Kiniją sustiprės. Galima kalbėti ir apie tendenciją didinti Kinijos kultūrinę įtaką Rusijos rytuose. Dabar Kinija ten atlieka tokį patį vaidmenį kaip ir Europa vakarinėje dalyje. Daugelis periodiškai lankosi Kinijoje, studijuoja kinų kalbą, žino ir mėgsta kinų kultūrą; pavyzdžiui, dabar Tolimųjų Rytų ir Sibiro humanitariniuose žurnaluose publikuojama daug straipsnių apie kinų filosofiją, literatūrą ir kt.

Nesakyčiau, kad kinai tyliai užgrobė Rusiją. Be to, jei ekonomikos tendencijos išliks tos pačios, migracija iš Rusijos į Kiniją sustiprės.

– Kaip apibūdintumėte Rusijos kultūros pokyčius po Sovietų Sąjungos griūties? Žinomiausi Lietuvos filosofai ir kompiuterių mokslų profesoriai vienaip ar kitaip prisilietė prie Rusijos universitetų. Kai kurie iš jų tapatinasi su Maskvos akademine kultūra, kiti – su Sankt Peterburgo. Ar tiesa, kad šie du miestai atstovauja skirtingoms kultūroms?

– Manau, kad iš pradžių Maskva ir Sankt Peterburgas buvo dvi susijusios, tačiau dvasiškai priešingos rusų kultūros pusės. Sankt Peterburgas buvo langas į Europą, miestas, orientuotas į Vakarus, Maskva – rusų tradicionalizmo įsikūnijimas. Šis skirtumas atsispindėjo architektūroje bent jau iki XX a. Sankt Peterburgas – racionalus planavimas, tiesios gatvės ir alėjos, europietiško stiliaus namai. Maskva – išsikerojęs kaimas, kuriame sudygo auksiniai azijietiški svogūno formos kupolai.

Pirmieji Sankt Peterburgo akademikai ir profesoriai buvo europiečiai, o Maskvos universitetą įkūrė Michailas Lomonosovas nacionaliniams kadrams ugdyti. XIX a. vidurio filosofijoje Sankt Peterburgas buvo vakarietiškumo, Maskva – slavofilizmo tvirtovė. Vėliau Sankt Peterburgo profesorius labiau domino Imanuelio Kanto, o Maskvos – Vladimiro Solovjovo idėjos. Tai buvo tik bendros tendencijos: Aleksandras Herzenas teisingai rašė, kad "Sankt Peterburge yra daug Maskvos, o Maskvoje – daug Sankt Peterburgo".

Nepaisant to, šios tendencijos buvo gerai pastebimos iki XX a. pradžios. Po revoliucijos ir svarbiausių intelektualų tremties ar sunaikinimo, miestų skirtumai pamažu išnyko. Kaip ir XX a., juo labiau XXI a. architektūroje neįmanoma atskirti Sankt Peterburgo stiliaus nuo Maskvos, taip ir moksliniuose tekstuose, nežinant autoriaus, sunku nustatyti, kuriai mokyklai jis priklauso. Šiuolaikinės filosofinės mokyklos abiejuose miestuose išsirikiuoja ne pagal geografinius, greičiau, teminius kriterijus, ir vienoje mokykloje gali būti įvairių miestų atstovų, įskaitant ir ne Rusijos.

Kalbant apie geografinę mokyklos padėtį kaip įtakos veiksnį, galime manyti, kad šių miestų konfrontaciją gali pakeisti priešprieša tarp vakarinės ir rytinės Rusijos. Tolimuosiuose Rytuose ir Sibire jau dabar atsiranda filosofinių mokyklų, linkstančių į Rytų kultūrą (pirmiausia – kinų), o tiek Maskva, tiek Sankt Peterburgas dabar vienodai linksta į Vakarų filosofiją.

– Ar būtų teisinga sakyti, kad šiandienė Rusija išvystė regioninės kultūros strategiją, kuri sudaro galimybių svarbiems pasaulinio lygio įvykiams vykti ne Maskvoje ir ne Sankt Peterburge?

– Rusijos provincijos kultūra paprastai orientuojasi į Maskvą arba Sankt Peterburgą. Tai yra Rusijos vitrinos, o provincijos miestai visada atstovavo, tarkime, vidaus vartojimo kultūrai. Kartu galime teigti, kad provincijoje naujos iš sostinių sklindančios tendencijos buvo permąstytos ir tapo nacionalinės kultūros dalimi.

Provincija taip pat turi geografiškai nustatytą tendenciją formuoti regionines kultūras. Taigi, Urale kultūros traukos centras yra Jekaterinburgas, Sibire – Krasnojarskas ir Novosibirskas, Tolimuosiuose Rytuose – Vladivostokas. Visi šie miestai gali pretenduoti į ypatingą kultūros centrų statusą Rusijos lygiu. Kituose provincijos miestuose, išskyrus retas išimtis, šiuolaikinis kultūrinis gyvenimas spindi atsispindinčia šviesa.

Kitas svarbus kultūrinės regionų diferenciacijos veiksnys yra tradicinė liaudies kultūra, kuri į provincijos kultūrą įveda etnokonfesinių elementų, kurių pavyzdžiai yra Tatarija arba Buriatija.

Regionų sostinės daro įtaką modernizacijai, bet ji susiduria su tradicine kultūra, o toje sankirtoje susiformuoja regiono kultūra. Taigi Mordovijos, kurios sostinė yra Saranskas, kultūros specifika susijusi su modernėjančios Maskvos įtaka, bet mažiau pastebima Sankt Peterburgo įtaka. Manau, kad panašiai yra ir kituose regionuose.

Kalbant apie kultūros lygį, Maskvoje, kaip sostinėje, jis, žinoma, žymiai aukštesnis: intelektinių, kūrybinių išteklių koncentracija čia gerokai viršija tai, ką gali pasiūlyti bet kuris provincijos miestas. Maskvoje lengviau realizuoti save, rasti tinkamą auditoriją, todėl talentingi žmonės palieka regionus ir išvyksta į sostinę. Provincijoje pagrindiniai socializacijos centrai yra aukštosios mokyklos, kai kuriuose miestuose joms praktiškai nėra alternatyvos.

Pastaruoju metu tikrai pastebima tendencija reikšmingus įvykius Rusijoje eksportuoti už Maskvos ir Sankt Peterburgo ribų. Sočis ir Kazanė yra ryškiausi miestai, kuriuose vyko pasaulinio masto renginiai. Saranskas buvo viena iš 2018 m. pasaulio futbolo čempionato renginių vietų. Tokie renginiai leidžia padaryti provincijos miestus atviresnius, tačiau pandemijos ir sankcijų kontekste tai greičiausiai yra tolimos ateities plėtros strategija.

– Kalbant apie regioninių piliečių įtraukimą, kokia situacija Kryme? Rusijos televizija parodė reportažų apie Kerčės tilto svarbą jungiant Kerčės pusiasalį su Rusijos pagrindine teritorija, tuomet parodyta, kaip Sevastopolyje buvo švenčiama, kad iš Sankt Peterburgo kursuos tiesioginis traukinys. Regis, tai svarbus infrastruktūros pokytis, jungiantis pusiasalį su žemynu. Kokia yra kasdienybė? Ar paprasti žmonės jaučia Rusijos investicijas į pusiasalį, ar tai daugiau V.Putino savireklama?

– Nesu buvęs Kryme, todėl galiu įvertinti situaciją tik iš trečiųjų šalių. Kaip ir visais kitais atvejais, nuo tokių didelių pokyčių kažkas nukentėjo, kažkas laimėjo, atsitiko kažkas gero ir kažkas blogo.

Tikriausiai laimėjo valstybės darbuotojai ir pensininkai, kurie pradėjo gauti daugiau nei Ukrainoje (tačiau kainos taip pat padidėjo). Pralaimėjo smulkieji ir vidutiniai verslininkai, ypač tie, kurių veikla buvo orientuota į eksportą. Pagerėjo infrastruktūra ir transporto prieinamumas, tačiau dideli bankai, prekybos centrai ir Vakarų įmonės paliko Krymą.

Tas pats ir su laisve – pranašumas tai, kad rusakalbiai gyventojai gavo daugiau savirealizacijos galimybių, trūkumas – dabar tapo daug sunkiau kritikuoti valdžią.

– Kaip Rusijoje žemyno teritorijoje rusai traktuoja Krymą po 2014-ųjų? Ar šis regionas sulaukia daugiau dėmesio negu kiti?

– Taip, daugelis žmonių mano, kad Krymas iš valstybės sulaukia daugiau dėmesio nei kiti regionai: nauji keliai ir tiltai, žinoma, reikalingi, tačiau jų reikia ne tik Krymui. Kita vertus, akivaizdu, kad jie nori paversti Krymą Rusijos ir jos galimybių vitrina. Tačiau kol kas Krymas į svajonių šalį nepanašus.

Apskritai, Krymas šiandien turi tas pačias problemas, kaip ir visa kita Rusija, be to, ir savas – susijusias su sankcijomis. Šiais metais, susidūrus su pandemija ir uždaromomis sienomis, jo infrastruktūra veikia ties galimybių riba ir kol kas blogai susidoroja su savo uždaviniais.


Šiame straipsnyje: Rusijaprotestaižodžio laisvė

NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
Argi Lietuvoje kada buvo demokratija ? Aš čia matau tik ožiokratiją ir subinlaižiavimą Vakarams. Ir dar matau, kad po Nausėdos į prezidentus bus stumiamas Landsbergiokas. Pamatysit.

tatarija

tatarija portretas
tai tatarija-bala nemate,tik nezinau kur jinai randasi

DEMOKRATIJOS GRIMASOS

DEMOKRATIJOS GRIMASOS portretas
Tas pats ir pas mus straipsnis galėtų vadintis-Lietuvos filosofo akimis: valdžios draugai, priešai ir pilietinis nuovargis..Lietuvoje tai pat iš demokrtijos beliko parodija.
VISI KOMENTARAI 3
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių