- Silvija Čibirienė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas) šeštadienį leido suprasti, kad kol kas nepasiekta pažangos sprendžiant Ankaros ir Stokholmo nesutarimus dėl Švedijos siekio prisijungti prie NATO.
R. T. Erdoganas per pokalbį telefonu Švedijos ministre pirmininke Magdalena Andersson (Magdalena Anderson) paragino Stokholmą imtis „konkrečių veiksmų“ Ankaros būgštavimams išsklaidyti.
Prezidentas pakartojo, kad „Švedija turėtų imtis veiksmų tokiais esminiais klausimais kaip kova su terorizmu“, nurodė jo biuras.
Pasak prezidentūros atstovų, R. T. Erdoganas Švedijos premjerei sakė, kad Ankara „norėtų matyti privalomus įsipareigojimus šiais klausimais kartu su konkrečiais ir aiškiais veiksmais“.
Gegužę Švedija ir Suomija drauge pateikė paraiškas įstoti į NATO, po Rusijos invazijos į Ukrainą nutarusios atsisakyti ilgametės nesijungimo prie karinių blokų politikos.
Bet kurios naujos NATO narės priėmimui turi vienbalsiai pritarti visos 30 Aljanso šalių, tačiau Turkija kol kas blokuoja Švedijos ir Suomijos prisijungimą.
Turkija jau seniai kaltina šias Šiaurės šalis, ypač Švediją, turinčią didelę turkų imigrantų bendruomenę, teikiant prieglobstį ekstremistinėms kurdų grupuotėms ir JAV gyvenančio pamokslininko Fethullah Guleno (Fetchulos Giuleno) šalininkams. Ankara ieško F. Guleno dėl nepavykusio bandymo 2016 metais surengti valstybės perversmą.
Turkija taip pat pyksta, kad Švedija nuo 2019 metų jai taiko ginklų prekybos embargą, įvestą dėl Ankaros karinės kampanijos Sirijoje.
Pirmadienį Švedija ir Suomija Briuselyje aptarė su Turkija jos poziciją. Po šio susitikimo Ankara leido suprasti, kad ginčas veikiausiai nebus išspręstas iki birželio 29–30 dienomis Madride vyksiančio NATO viršūnių susitikimo.
Turkijos pareigūnai sakė, kad nelaiko šio viršūnių susitikimo galutiniu terminu klausimui dėl jos prieštaravimo Suomijos ir Švedijos narystei Aljanse išspręsti.
Šeštadienį Turkijos prezidentas sakė M. Andersson, kad Švedija „turėtų pakeisti savo požiūrį“ į uždraustą Kurdistano darbininkų partiją (PKK) ir jos padalinius Sirijoje.
PKK, kurią Ankara laiko teroristine organizacija, nuo 1984 metų tęsia sukilimą prieš Turkijos valstybę, jau pareikalavusį dešimčių tūkstančių gyvybių.
„Šiuo klausimu Švedija nesiėmė jokių apčiuopiamų veiksmų Turkijos būgštavimams išsklaidyti“, – rašoma Turkijos prezidentūros išplatintame pranešime.
Turkijos vadovas taip pat išsakė lūkestį, kad Švedija panaikins 2019 metais įvestą ginklų embargą ir Turkijos gynybos pramonei taikomus apribojimus, taip pat išduos kelis asmenis, kuriuos Ankara kaltina teroristine veikla.
Prieš pokalbį su M. Andersson turkų lyderis aptarė Švedijos ir Suomijos stojimo į NATO klausimą su Aljanso generaliniu sekretoriumi Jensu Stoltenbergu.
Pasak Turkijos prezidentūros, R. T. Erdoganas per šį pokalbį taip pat akcentavo, kad „Švedija ir Suomija turėtų imtis konkrečių ir nuoširdžių veiksmų“ prieš kurdų kovotojus.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Sirija neigia, kad laiko nelaisvėje JAV žurnalistą A. Tice'ą
Sirijos vyriausybė trečiadienį paneigė, kad laiko nelaisvėje kokius nors JAV piliečius, įskaitant žurnalistą Austiną Tice'ą (Ostiną Taisą), prieš dešimtmetį pagrobtą Damaske. ...
-
Vokietijos teismas atmetė žiniasklaidos reikalavimą dėl G. Schroederio susitikimų įrašų1
Vokietijos federalinė kanceliarija neprivalo atskleisti žurnalistams, kokius susitikimus buvęs kancleris Gerhardas Schroederis, kuris yra tarptautiniu mastu stebimas dėl savo ryšių su Rusija, surengė nuo 2019 metų, trečiadienį nusprendė Berlyn...
-
NATO vadovas ragina Serbiją ir Kosovą deeskaluoti konfliktą1
NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas ragina Kosovą ir Serbiją deeskaluoti tarpusavio konfliktą. ...
-
Tvyrant įtampai Balkanuose, Briuselyje rengiamos Serbijos ir Kosovo derybos
Regioninės varžovės Serbija ir Kosovas ketvirtadienį ruošiasi susėsti derybų, kurios, kaip tikisi tarpininkai iš Europos Sąjungos, padės sumažinti augančią įtampą Balkanuose, kur Rusija, tęsiantis karui Ukrainoje, bando dar labiau p...
-
Žinomas Kremliaus kritikas įspėja dėl „vizų karo prieš rusus“
Europos Sąjungoje (ES) kilus debatams dėl kelionių draudimo Rusijos piliečiams, žinomas Kremliaus kritikas Vladimiras Milovas įspėjo dėl „vizų karo prieš rusus“. ...
-
Rusija derasi su palestiniečiais dėl karinio bendradarbiavimo2
Rusija derasi su palestiniečiais dėl bendradarbiavimo karinėje ir žvalgybos srityse, informuoja agentūra „Reuters“. ...
-
Švedija skirs namų ūkiams finansinę paramą išaugusioms energijos kainoms kompensuoti
Švedijos vyriausybė planuoja paskirstyti 30 mlrd. kronų (2,84 mlrd. JAV dolerių) paramos namų ūkiams kovojant su didelėmis energijos kainomis, trečiadienį pranešė Švedijos ministrė pirmininkė Magdalena Andersson. ...
-
NATO: reikia skubiai leisti TATENA patikrinti Zaporižios atominę elektrinę Ukrainoje
NATO vadovas Jensas Stoltenbergas trečiadienį pareiškė, kad „būtina skubiai“ leisti Tarptautinei atominės energijos agentūrai (TATENA) patikrinti Zaporižios atominę elektrinę Ukrainoje, kurią kontroliuoja Rusijos kariuomenė. ...
-
Y. Lapidas: Izraelis ir Turkija visiškai atkurs diplomatinius santykius1
Izraelis atkurs visapusiškus diplomatinius ryšius su Turkija po daugelį metų besitęsusių įtampų šių Viduržemio jūros regiono valstybių santykiuose, trečiadienį pranešė ministro pirmininko Yairo Lapido (Jairo Lapido) biu...
-
Taivanas ir Kinija surengė atskirus karinius mokymus, tvyrant įtampai regione2
Taivanas, reaguodamas į virtinę naujų grėsmingų Kinijos manevrų, rengia savo paties karinius mokymus, norėdamas parodyti gebėjimą atremti Kinijos spaudimą pripažinti Pekino politinę kontrolę šioje savarankiškoje saloje. ...