- Miglė Giri, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono (Emaniuelio Makrono) vyriausybei ketvirtadienį parlamente be balsavimo prastūmus prieštaringai vertinamą pensijų reformą, žemuosiuose rūmuose kilo triukšmas, o Paryžiuje ir kituose šalies miestuose – pikti protestai.
Sprendimas pasinaudoti specialia konstitucine vyriausybės teise priimti įstatymą be balsavimo prilygo pripažinimui, kad vyriausybė neturėjo daugumos paramos savo planui pensinį amžių padidinti nuo 62 iki 64 metų.
Parlamento aukštieji rūmai – Senatas – anksčiau ketvirtadienį pritarė reformai 193 balsais prieš 114, bet dešiniojo sparno opozicijos parlamentarų Nacionalinėje Asamblėjoje nenoras paremti E. Macrono reiškė, kad žemuosiuose rūmuose vyriausybės laukė pralaimėjimas.
„Negalime leisti, kad 175 parlamento debatų valandos pavirstų į nieką“, – sakė ministrė pirmininkė Elisabeth Borne (Elizabet Born), aktyvavusi Prancūzijos konstitucijos 49 straipsnio 3 dalį.
Opozicijos parlamentarai garsiai reiškė savo pasipiktinimą, taip pat sugiedojo šalies himną.
Tai visiška vyriausybės nesėkmė.
Prie parlamento rūmų istorinėje Paryžiaus Santarvės aikštėje susirinko tūkstančiai protestuotojų, juos stebėjo riaušių policija.
Maždaug 20 val. vietos (21 val. Lietuvos) laiku, žmonėms aikštės centre uždegus laužą, policija panaudojo ašarines dujas ir vandens patranką.
Areštuota maždaug 120 žmonių, įtartų ketinus daryti žalą, nurodė sostinės policija.
Net išvaikius mitingą kai kurie protestuotojai šoninėse gatvėse kėlė gaisrus ir niokojo parduotuvių fasadus.
Kelios parduotuvės buvo išplėštos per protestus pietiniame Marselio mieste. Protestuotojų ir saugumo pajėgų susirėmimų taip pat kilo vakariniuose Nanto ir Reno miestuose, Lione šalies pietryčiuose, pranešė naujienų agentūros AFP korespondentai.
„Visiška nesėkmė“
Profesinės sąjungos ir politikos analitikai įspėjo, kad teisės akto priėmimas be balsavimo, remiantis Konstitucijos 49 straipsnio 3 dalimi, gali radikalizuoti oponentus ir pakenkti įstatymo demokratiniam teisėtumui.
„Tai visiška vyriausybės nesėkmė, – žurnalistams sakė kraštutinių dešiniųjų lyderė Marine Le Pen (Marin Le Pen). – Nuo pat pradžių vyriausybė save apgaudinėjo manydama, kad turi daugumą.“
Apklausų duomenimis, du trečdaliai prancūzų nepritaria pensijų pertvarkai.
„Kai prezidentas neturi daugumos šalyje, daugumos Nacionalinėje Asamblėjoje, jis turi atsiimti savo įstatymo projektą“, – pridūrė Socialistų partijos vadovas Olivier Faure'as (Olivjė Foras).
Penktadienį kai kurios opozicinės partijos, tarp jų ir M. Le Pen partija, ketina surengti balsavimą dėl nepasitikėjimo centristų vyriausybe, tačiau tikimasi, kad E. Borne kabinetas išliks dėl dešiniosios Respublikonų partijos paramos.
Profesinės sąjungos nedelsdamos paragino kitą ketvirtadienį surengti dar vieną masinių streikų ir protestų dieną, o vyriausybės žingsnį pavadino „visišku demokratijos paneigimu“.
Antoine'as Bristielle'is (Antuanas Bristjelis), analitinio centro „Fondation Jean-Jaures“ viešosios nuomonės ekspertas, AFP teigė, kad tokio svarbaus įstatymo priėmimas be parlamento balsavimo gali dar labiau supriešinti šalį ir pakurstyti nepasitenkinimą E. Macronu.
Visuomenės nuomonės apklausos parodė, kad maždaug aštuoni iš dešimties žmonių nepritaria tokiam įstatymų leidybos būdui ir kad vis daugiau žmonių praranda tikėjimą Prancūzijos demokratija, sakė jis.
Padegtos šiukšlės
Pirmąją kadenciją nesėkmingai bandęs įgyvendinti pensijų reformą, E. Macronas grįžo prie šio klausimo per rinkimų kampaniją praėjusį balandį.
Tačiau birželį po Nacionalinės Asamblėjos rinkimų jis neteko parlamentinės daugumos.
Nors diena buvo labai dramatiška, E. Macronas ketvirtadienį šio klausimo viešai nekomentavo.
„Negalima žaisti su šalies ateitimi“, – teigė jis ketvirtadienio rytą vykusiame uždarame vyriausybės posėdyje, teisindamas šį žingsnį. Prezidento žodžius citavo vienas iš posėdžio dalyvių.
Geležinkelių, mokyklų, uostų darbą ir viešąsias paslaugas nuo sausio mėnesio trikdantys streikai yra vieni didžiausių protestų per pastaruosius dešimtmečius.
Dėl Paryžiaus savivaldybės šiukšlių surinkėjų streiko gatvėse susikaupė apie 7 000 tonų šiukšlių, kurios traukia žiurkes ir kelia pasibaisėjimą turistams.
Išplatinti vaizdai rodė, kad protestuotojai Paryžiuje ir kituose miestuose naudojosi situacija ir padeginėjo nesurinktas šiukšles.
Priverstinės reformos, kuriai nepritaria dauguma gyventojų, politinės pasekmės yra neaiškios.
Profesinės sąjungos CGT vadovas Philippe'as Martinezas (Filipas Martinesas) šią savaitę įspėjo, kad E. Macronas rizikuoja ir kad jam per kitus rinkimus 2027 metais, kai pagal Prancūzijos konstituciją jis negalės siekti trečios kadencijos, gali tekti „perduoti [prezidentūros] raktus“ M. Le Pen.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vokietija griežtina kontrolę pasienyje su Lenkija ir Čekija2
Vokietija trečiadienį pranešė, kad sustiprins kontrolę pasienyje su Lenkija ir Čekija, Berlynui siekiant suvaldyti didėjančią nelegalią migraciją. ...
-
Ukraina teigia evakavusi vaikus iš kelių pietinių miestų
Ukrainos pareigūnai trečiadienį pranešė, kad evakavo visus vaikus iš kelių miestų ir kaimų, esančių netoli fronto linijos pietinėje Zaporižios srityje, kuri yra Kyjivo kontrpuolimo židinys. ...
-
Azerbaidžanas sako sulaikęs buvusį Kalnų Karabacho separatistų lyderį
Azerbaidžanas trečiadienį pranešė, kad sulaikė buvusį Kalnų Karabacho separatistų lyderį, kai jis bandė patekti į Armėniją po praėjusią savaitę Baku surengto puolimo. ...
-
Valstybinė žiniasklaida: Šiaurės Korėja išvarys JAV karį T. Kingą
Šiaurės Korėja nusprendė išvaryti JAV karį Travisą Kingą (Trevisą Kingą), kuris buvo sulaikytas, kai liepą kirto sieną iš Pietų Korėjos, trečiadienį paskelbė valstybinė naujienų agentūra KCNA. ...
-
Berlynas ragina Azerbaidžaną įleisti į Kalnų Karabachą stebėtojus
Berlynas trečiadienį nurodė siekiantis, kad į Kalnų Karabachą nuvyktų nepriklausomi stebėtojai, ir pasakė Azerbaidžanui, kad jų įleidimas parodytų rimtą Baku nusiteikimą užtikrinti ten gyvenančių etninių armėnų saugumą. ...
-
Maskva: JAV ir JK padėjo Ukrainai smogti karinio jūrų laivyno štabui Kryme
Maskva trečiadienį pareiškė, kad Vašingtonas ir Londonas padėjo Ukrainai praėjusią savaitę smogti Rusijos Juodosios jūros laivyno štabui aneksuotame Kryme. ...
-
JAV pakomentavo galimą Rusijos laivyno vado likvidavimą: mes žinome apie vaizdo įrašą
Sklinda vis daugiau informacijos apie galimą Rusijos Juodosios jūros laivyno vado, viceadmirolo Viktoro Sokolovo likvidavimą. Šį kartą Baltieji rūmai pakomentavo vaizdo įrašą su tariamai gyvu admirolu, praneša UNIAN. ...
-
Bręstant JAV vyriausybės uždarymui, Senatas siūlo trumpalaikę išeitį dėl biudžeto
JAV Senatas antradienį parengė trumpalaikį pasiūlymą dėl vyriausybės biudžeto, nors tikimybė, kad jis bus priimtas Atstovų Rūmuose, išlieka nedidelė. ...
-
Ministrė: Nyderlandai pirmuosius naikintuvus F-16 Ukrainai pristatys kitais metais
Nyderlandai pirmuosius iš Ukrainai pažadėtų naikintuvų F-16 Kyjivui pristatys kitais metais, antradienį JAV televizijai MSNBC sakė gynybos ministrė Kajsa Ollongren (Kaisa Olongren). ...
-
Teisėjas: D. Trumpas sukčiavo išpūsdamas turto vertę
JAV verslo magnatas, buvęs prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) ir jo sūnūs Ericas (Erikas) bei Donaldas jaunesnysis daug metų sukčiavo išpūsdami šeimos nekilnojamojo turto įmonės „Trump Organization“ nekilnojamojo ...