- Raimondas Čiuplys, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Portugalija žengė svarbų žingsnį, siekiant eutanazijos dekriminalizavimo, ketvirtadienį įstatymų leidėjams per pirmąjį svarstymą pritarus penkiems dabar galiojančio įstatymo pakeitimams.
Prieš dvejus metus ši iniciatyva buvo atmesta nedideliu balsų skirtumu, tačiau šį kartą pataisos projektas veikiausiai bus priimtas praėjusį spalį per rinkimus daugumą parlamente užsitikrinusių socialistų balsais.
Valdančiosios Socialistų partijos siūlomai pataisai, apibrėžiančiai „specialias sąlygas, kai už eutanazijos atlikimą nėra baudžiama“, pritarė 127 parlamento nariai iš 230. Dar 86 nariai balsavo prieš ir 10 balsuodami susilaikė.
„Patraukimas baudžiamojon atsakomybėn už pagalbą nepagydoma liga sergančiam pacientui yra tam tikra netolerantiškumo forma“, – per diskusijas sakė socialistų parlamentarė Isabel Moreira (Izabel Moreira).
Panašiems pasiūlymams, gautiems iš radikaliojo Kairiųjų bloko (Bloco de Esquerda), partijos „Žmonės, gyvūnai, gamta“, Žaliųjų partijos bei vieno liberalų deputato, taip pat buvo pritarta.
Prieš visas šias įstatymo pataisas balsavo dauguma pagrindinės opozicinės centro dešiniųjų Socialdemokratų partijos parlamentarų, taip pat Komunistų partijos, dešinės pakraipos mažumų partijos CDS-PP atstovai ir vienintelis kraštutinis dešinysis.
Dabar visi šie pasiūlymai bus sujungti į vieną įstatymo projektą ir pateikti paskutiniam balsavimui; jis turėtų įvykti dar iki vasaros.
Įstatymą dar turės pasirašyti veto teisę turintis prezidentas Marcelo Rebelo de Sousa (Marselu Rebelu de Soza), kol kas viešai neišsakęs savo pozicijos šiuo klausimu.
Kol kas Belgija, Liuksemburgas ir Nyderlandai yra vienintelės trys eutanaziją legalizavusios Europos valstybės.
Protestas
Parlamente prasidėjus siūlomų pataisų nagrinėjimui, protestuoti prie jo rūmų susirinko šimtai prieš eutanaziją pasisakančių žmonių.
„Taip – gyvenimui, ne – mirčiai“, – skandavo protestuotojai, laikydami plakatus su tokiais užrašas kaip „Pirmiausiai – gyvybė“ arba „Ne žudyk, o gydykl!“
Katalikų Bažnyčios atstovai Portugalijoje agitavo savo tikinčiuosius ir kitų religijų atstovus nepritarti eutanazijos įteisinimui.
Kitaip nei 2018 metais, kai eutanazijos legalizavimo klausimas parlamente buvo nagrinėjamas pirmą kartą, Bažnyčia ragino šiuo klausimu surengti referendumą, tikėdamasi, kad dauguma rinkėjų nepritars galimybei numirti su pagalba.
Drauge su Bažnyčia eutanazijos įteisinimui nepritaria ir kelios gydytojus bei slaugytojus atstovaujančios organizacijos.
Nepritaria ir Gyvybės mokslų etikos nacionalinė taryba, nuo parlamento nepriklausoma konsultacinė institucija, besipriešinanti bet kokiems mėginimams pakeisti dabartinį įstatymą, jau dabar leidžiantį medikams tam tikrais atvejais nutraukti gydymą.
Paskutinė visuomenės apklausa dėl eutanazijos Portugalijoje buvo atlikta 2017 metais. Tuomet už eutanaziją pasisakė 46,1 proc. apklaustųjų, 27,4 pasisakė prieš.
Dar 44,1 proc. rinkėjų pasisakė už referendumo šiuo klausimu organizavimą, o jam nepritarė 32,7 proc. apklaustųjų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
J. Bidenas panaikino D. Trumpo sprendimą stabdyti „žaliųjų kortų“ išdavimą1
JAV prezidentas Joe Bidenas atšaukė savo pirmtako Donaldo Trumpo sprendimą stabdyti „žaliųjų kortų“ ir vizų išdavimą. Užtrenkti duris migrantams, kurie nori legaliai atvykti, „nėra Jungtinių Valstijų interesas“...
-
Rusijoje pirmą kartą kalėti nuteista Jehovos liudytoja3
Rusijos teismas trečiadienį skyrė dvejų metų laisvės atėmimo bausmę vienai Jehovos liudytojų religinės grupės narei. ...
-
ES lyderiai per viršūnių susitikimą aptars skiepijimo nuo COVID-19 problemas
Europos Sąjungos lyderiai ketvirtadienį susitiks aptarti, kaip būtų galima paspartinti skiepijimą nuo koronaviruso, taip pat diskutuos dėl sienų uždarymo ir galimybių keliauti pasiskiepijusiems asmenims. ...
-
Vasario 25-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Vasario 25-oji, ketvirtadienis, 9 savaitė. ...
-
Vokietijos vyriausybė nusprendė pratęsti šalies misiją Afganistane2
Vokietijos vyriausybė trečiadienį sutiko dar 10 mėnesių pratęsti savo karinę misiją Afganistane, kur ši valstybė yra dislokavusi antrą pagal dydį kontingentą po Jungtinių Valstijų. ...
-
Teisių grupė: du gėjai Čečėnijoje apkaltinti su terorizmu susijusiais nusikaltimais9
Teisių gynimo grupė „Rossijskaja LGBT-set“ trečiadienį pranešė, kad du gėjai, kurie anksčiau šį mėnesį buvo jėga išsiųsti atgal į gimtąją Čečėniją, be įrodymų buvo apkaltinti su terorizmu susijusiais nusika...
-
Rusija didina baudas protestuotojams ir socialinių tinklų bendrovėms2
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė virtinę teisės aktų, kuriais padidinamos baudos protestuotojams ir Vakarų socialinių tinklų bendrovėms. ...
-
Ispanijoje demontuota paskutinė F. Franco statula1
Melilijos autonominiame mieste demontuota paskutinė Ispanijoje diktatoriaus Francisco Franco (1892-1975) statula. Tai trečiadienį pranešė laikraštis „El Pais“. ...
-
Švedija trumpins kavinių, restoranų darbo laiką2
Švedija pranešė, kad nuo kovo 1 d. restoranai ir kavinės turės užsidaryti 20 val. 30 min., nepriklausomai nuo to, ar prekiauja alkoholiu. ...
-
Čekijos policija stebės, kad žmonės dėvėtų tik Sveikatos apsaugos ministerijos rekomenduotas kaukes
Prahos policininkams suteikta teisė kontroliuoti, kokias kaukes dėvi piliečiai visuomeniniame transporte, parduotuvėse ir ligoninėse. ...