Pirmoji 3D spausdinimo technologija pagaminta raketa pakilo, bet orbitos nepasiekė

 • Teksto dydis:

Pirmoji pasaulyje 3D spausdinimo technologija pagaminta raketa trečiadienį buvo sėkmingai paleista, tačiau pasiekti orbitos jai nepavyko.

Bandymas žymi šį moderniąsias tendencijas iliustruojantį erdvėlaivį sukūrusios Kalifornijos bendrovės pažangą.

Nepilotuojama raketa „Terran 1“, kurios gamyba ir skrydis yra pigesni nei tradicinės, buvo paleista iš Kanaveralo kyšulio Floridoje 23.25 val. vietos (ketvirtadienį 5.25 val. Lietuvos) laiku, tačiau, raketai skriejant link Žemosios Žemės orbitos, antrajame etape atsiskyrimo metu įvyko anomalija, buvo matyti iš kosminės erdvės technologijų startuolio „Relativity Space“ tiesioginės transliacijos.

Bendrovė nepateikė daugiau informacijos.

Nors raketai nepavyko pasiekti orbitos, trečiadienį įvykęs paleidimas įrodė, kad objektas, kurio 85 proc. masės pagaminta 3D spausdintuvu, gali atlaikyti pakilimo sunkumus.

Sėkmingas paleidimas įvyko trečiuoju bandymu.

Iš pradžių buvo planuota, kad raketa startuos kovo 8 dieną, tačiau paskutinę minutę paleidimas buvo atidėtas dėl raketinio kuro temperatūros problemų.

Antrasis bandymas kovo 11 dieną buvo nutrauktas nesklandumų, susijusių su degalų slėgiu.

Jei „Terran 1“ būtų pasiekusi Žemąją Žemės orbitą, „Relativity Space“ teigimu, tai būtų buvusi pirmoji privačiomis lėšomis finansuojama, metano kurą naudojanti transporto priemonė, kuriai tai pavyko padaryti pirmuoju bandymu.

Pirmojo skrydžio metu raketa nekėlė krovinio, tačiau galiausiai į Žemąją Žemės orbitą ji galės iškelti iki 1 250 kilogramų.

Raketos aukštis – 33,5 metro, skersmuo – 2,2 metro.

85 proc. jos masės, įskaitant devynis „Aeon 1“ variklius, naudojamus pirmojoje paleidimo pakopoje, ir vieną „Aeon Vacuum“ variklį, naudojamą antrojoje pakopoje, 3D spausdintuvu yra atspausdinti iš metalo lydinių.

Pasak Long Biče įsikūrusios bendrovės, tai didžiausias kada nors 3D spausdinimo technologija pagamintas objektas, naudojant didžiausius pasaulyje 3D metalo spausdintuvus.

Sukurta per 60 dienų

„Relativity Space“ tikslas – pagaminti raketą, 95 proc. pagamintą naudojant 3D spausdintuvus.

Bendrovės teigimu, „Terran 1“ varomas varikliais, naudojančiais skystą deguonį ir suskystintas gamtines dujas – ateities kurą, kuriuo ilgainiui bus galima keliauti į Marsą.

JAV kosminių technologijų bendrovės „SpaceX“ raketos „Starship“ ir „Vulcan“, kurias kuria „United Launch Alliance“, naudoja tuos pačius degalus.

„Relativity Space“ taip pat kuria didesnę raketą „Terran R“, galinčią į Žemąją Žemės orbitą iškelti 20 tūkst. kg svorio krovinį.

Pirmą kartą šį daugkartinio naudojimo erdvėlaivį planuojama paleisti kitais metais.

Palydovų operatoriui laisvos vietos bendrovių „Arianespace“ ar „SpaceX“ raketose gali tekti laukti metų metus, o „Relativity Space“ naudodama 3D spausdintuvu pagamintas raketas tikisi šį terminą pagreitinti.

Bendrovė teigė, kad jos 3D spausdinimo technologija pagamintose versijose naudojama 100 kartų mažiau dalių nei tradicinėse raketose, o iš žaliavų jas galima pagaminti vos per 60 dienų.

Pasak 2015 metais įkurtos „Relativity Space“ generalinio direktoriaus Timo Elliso (Timo Eliso), kuris yra vienas jos įkūrėjų, kompanija pasirašė komercinių paleidimų sutarčių už 1,65 mlrd. dolerių (1,56 mlrd. eurų), daugiausia raketai „Terran R“.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių