Pasiligojęs Čekijos prezidentas sutinka susitikti su rinkimų nugalėtoju

Nuo sekmadienio ligoninėje gulintis Čekijos prezidentas Milošas Zemanas „kažkurią dieną vėliau“ susitiks su praėjusio savaitgalio visuotinių rinkimų nugalėtoju, trečiadienį sakė jo atstovas.

Konstitucijai reikalaujant paskirti kitą ministrą pirmininką, M. Zemanas renkasi tarp milijardieriaus ministro pirmininko Andrejaus Babišo, jo seno sąjungininko, ir dešiniųjų įstatymų leidėjo Petro Fialos, kurio aljansas „Drauge“ laimėjo rinkimus.

Aljansas, kurį sudaro P. Fialos dešinieji Pilietiniai demokratai, centro dešiniųjų TOP 09 ir centristai krikščionys demokratai, nedidele persvara įveikė A. Babišo ANO judėjimą. ANO nebūtų lengva suburti paramą parlamente, o aljansas „Drauge“ gali sutelkti 108 vietų daugumą su kitu aljansu, sudarytu iš liberalios Piratų partijos ir centro „Merai ir nepriklausomi“.

M. Zemanas buvo skubiai pristatytas į intensyvios terapijos skyrių Prahos ligoninėje netrukus po to, kai sekmadienį susitiko su A. Babišu. Čekijos žiniasklaida spėja, kad jis turi rimtų kepenų problemų.

P. Fiala trečiadienį sakė, kad du aljansai, išrinkę jį kandidatu į ministrus pirmininkus, nori „pasirašyti koalicijos susitarimą vėliausiai iki lapkričio 8 dienos“. Ši data yra terminas, iki kurio turi susirinkti naujasis parlamentas.

Pranešimai apie prastą prezidento sveikatos būklę paskatino Čekijos senatorius ieškoti būdų, kaip apeiti pasiligojusį lyderį vyriausybės formavimo procese. Pagal Konstituciją abeji parlamento rūmai paprasta balsų dauguma gali priimti rezoliuciją, konstatuojančią, kad prezidentas „dėl rimtų priežasčių negali atlikti tarnybinių pareigų“. Priėmus tokią rezoliuciją, prezidento galias perimtų kadenciją baigiantis ministras pirmininkas ir naujojo parlamento pirmininkas, jie turėtų įgaliojimus skirti kitą ministrą pirmininką. Tačiau prezidento atstovas spaudai Jiri Ovcacekas tvirtino, kad prezidentui viskas gerai.

„Prezidentas bendrauja, stebi politinę situaciją ir susipažįsta su naujausiais reikalais“, – sakė jis.

A. Babišui pareikšti kaltinimai dėl sukčiavimo Europos Sąjungos subsidijomis, o Briuselis taip pat nagrinėja jo, kaip politiko ir verslininko, interesų konfliktą. Jis taip pat minimas „Pandoros dokumentuose“, tariamai panaudojęs pinigus iš neapmokestinamų firmų turtui Prancūzijoje įsigyti, įskaitant pilį Rivjeroje.

 NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių