- Živilė Aleškaitienė, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Pasaulio turizmo sektorius 2021 metais dėl koronaviruso pandemijos neteks 2 trln. JAV dolerių pajamų, pirmadienį pranešė JT turizmo institucija, pavadinusi sektoriaus atsigavimą „trapiu“ ir „lėtu“.
Madride įsikūrusios JT Pasaulio turizmo organizacijos (UNWTO) prognozė paskelbta tuo metu, kai Europa kovoja su smarkiai išaugusiu COVID-19 infekcijų skaičiumi ir kai pasaulyje plinta nauja smarkiai mutavusi omikron atmaina.
Šiais metais atvykstančių užsienio turistų skaičius išliks 70-75 proc. mažesnis nei 1,5 mlrd. užfiksuotų 2019 metais, dar iki pandemijos. Tai panašus sumažėjimas kaip ir 2020 metais, skelbia organizacija.
UNWTO duomenimis, pasaulio turizmo sektorius dėl pandemijos jau praėjusiais metais neteko 2 trln. dolerių (1,78 trln. eurų) pajamų, todėl šis sektorius yra vienas iš labiausiai nuo pandemijos nukentėjusių sektorių.
Nors už turizmo skatinimą atsakinga JT institucija neturi duomenų, kaip seksis turizmo sektoriui kitais metais, jos vidutinės trukmės perspektyvos nėra džiuginančios.
„Nepaisant pastaruoju metu pastebimo pagerėjimo, netolygus vakcinacijos lygis visame pasaulyje ir naujos COVID-19 atmainos“, tokios kaip delta ir omikron, „gali turėti trukdyti ir taip lėtam bei trapiam atsigavimui“, – teigiama jos pareiškime.
Pastarosiomis savaitėmis keliose šalyse įvesti nauji apribojimai ir draudimai dėl viruso rodo, kad „situacija yra labai nenuspėjama“, agentūrai AFP sakė UNWTO vadovas Zurabas Pololikašvilis.
„Tai istorinė krizė turizmo pramonėje, tačiau turizmas geba gana greitai atsigauti“, – pridūrė jis prieš antradienį Madride prasidedant metinei Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) generalinei asamblėjai. – Labai tikiuosi, kad 2022 metais bus daug geresni nei 2021-ieji“.
Turistai sutrikę
Nors užsienio turizmas dėl ligos protrūkių nukentėjo ir anksčiau, koronaviruso geografinis paplitimas neturi precedento.
Be su virusu susijusių kelionių apribojimų, šis sektorius taip pat susiduria su pandemijos sukelta ekonomine įtampa, išaugusiomis naftos kainomis ir tiekimo grandinių sutrikimais, teigė UNWTO.
Z. Pololikašvilis paragino valstybes suderinti savo COVID-19 valdymo protokolus ir apribojimus, nes turistai „yra sutrikę ir nežino, kaip jiems keliauti“.
Užsienio turistų srautai vasaros sezono metu Šiaurės pusrutulyje „atsigavo“ dėl padidėjusio pasitikėjimo kelionėmis, greitos vakcinacijos ir atvykimo apribojimų sušvelninimo daugelyje šalių, teigė UNWTO.
„Nepaisant pagerėjimo trečiąjį ketvirtį, atsigavimo tempas pasaulio regionuose išlieka nevienodas dėl skirtingo masto judumo apribojimų, skiepijimo lygio ir keliautojų pasitikėjimo“, – sakoma pareiškime.
Atvykimai į kai kurias Karibų jūros ir Pietų Azijos salas, taip pat į kai kurias pietų Europos šalis trečiąjį ketvirtį priartėjo, o kartais ir viršijo prieš pandemiją buvusį lygį.
Tačiau kitose šalyse turistų beveik nebuvo, ypač Azijoje ir Ramiojo vandenyno regione, kur atvykstančių turistų skaičius, palyginti su 2019 metais, sumažėjo 95 proc., nes daugelis tų vietų buvo uždarytos nebūtinoms kelionėms.
Uždarytos sienos
UNWTO duomenimis, šiuo metu iš viso 46 vietovių (21 proc. visų pasaulio vietovių) sienos yra visiškai uždarytos turistams.
Dar 55 šalių sienos iš dalies uždarytos užsienio turistams, o tik keturios šalys – Kolumbija, Kosta Rika, Dominikos Respublika ir Meksika – yra panaikinusios visus COVID-19 apribojimus.
Turizmo sektoriaus ateitis bus aptariama PPO kasmetinėje generalinėje asamblėjoje, kuri vyks iki penktadienio.
Prieš pandemiją turizmo sektorius sudarė apie 10 proc. pasaulio bendrojo vidaus produkto ir darbo vietų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kanada uždraudė prekybą prabangos prekėmis su Rusija, baudžia daugiau oligarchų
Penktadienį Kanada paskelbė uždraudusi prekybą su Rusija prabangos prekėmis ir įtraukė dar 14 Rusijos oligarchų bei kitų prezidento Vladimiro Putino bendrininkų į savo sankcijų, taikomų dėl invazijos į Ukrainą, sąrašą. ...
-
Vatikanas pasirengęs tarpininkauti Ukrainos ir Rusijos derybose, jei gaus abiejų šalių kvietimą
Vatikanas pasirengęs prisidėti prie Ukrainos ir Rusijos derybų proceso, jeigu gaus Kyjivo ir Maskvos kvietimą. ...
-
V. Putinas pareiškė, kad Rusija privalo sumažinti priklausomybę nuo užsienio technologijų
Penktadienį prezidentas Vladimiras Putinas paragino įgyti „technologinį suverenitetą“ ir sakė, kad Rusija patyrė daugybę kibernetinių atakų nuo tada, kai Maskva pasiuntė kariuomenę į Ukrainą. ...
-
Turkija su Vakarais kalbasi apie Ankaros nepritarimą Šiaurės šalių siekiui įstoti į NATO
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas) penktadienį pareiškė, kad kalbasi su Vakarų šalių lyderiais apie Ankaros prieštaravimą, kad į NATO įstotų Švedija ir Suomija, kurias ji kaltina su...
-
E. Macronas paskyrė naujus užsienio reikalų, švietimo ir gynybos ministrus
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas) penktadienį paskyrė naujus užsienio reikalų, švietimo ir gynybos ministrus, pertvarkydamas vyriausybę, kad suteiktų naują impulsą prieš kitą mėnesį vyksiančius parlame...
-
G-7 sutarė dėl 19,8 mlrd. dolerių vertės karinės paramos paketo Ukrainai
Didysis septynetas (G-7) susitarė dėl 19,8 mlrd. dolerių (18,7 mlrd. eurų) vertės karinės paramos paketo Ukrainai, kovojančiai su Rusijos invazija, sakoma penktadienį paskelbtame baigiamajame grupės finansų ministrų susitikimo pareiškime. ...
-
Suomija išsinuomojo SGD terminalo laivą4
Suomijos dujų perdavimo tinklų operatorė „Gasgrid Finland“ penktadienį pranešė su JAV bendrove „Excelerate Energy“ pasirašiusi suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo laivo „Exemplar“ nuomos sutartį ...
-
„The Washington Post“: požiūris į Rusiją keičiasi – aptartos pagalbos Lietuva gali nesulaukti?
Vokietijos desantininkai vienas po kito šoka iš lėktuvo ir už kelių minučių nusileidžia Lietuvos teritorijoje. Po Rusijos invazijos į Ukrainą Lietuvoje NATO karių iš Vakarų sąjungininkų padaugėjo, tačiau Lietuva norėtų, kad...
-
Vokietija atmeta bendro ES skolinimosi Ukrainos atstatymui idėją
Vokietijos finansų ministras Christianas Lindneris (Kristianas Lindneris) penktadienį atmetė bet kokios formos bendrą Europos Sąjungos skolinimąsi, kuris padėtų padengti didžiules karo draskomos Ukrainos atstatymo išlaidas, tokią idėją i&sca...
-
PSO leido naudoti kinų „CanSinoBIO“ vakciną nuo COVID-193
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ketvirtadienį leido naudoti kinų gamintojo „CanSinoBIO“ skiepus nuo COVID-19 ...