- Miglė Giri, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Miunchene penktadienį į svarbią saugumo konferenciją prieš pirmąsias Rusijos invazijos į Ukrainą metines renkasi pasaulio lyderiai, Kyjivui vis atkakliau prašant atsiųsti daugiau ginklų.
Tris dienas truksiančiame susitikime taip pat bus kalbama apie JAV ir Kinijos santykius, nes Vašingtonui numušus įtariamą Kinijos sekimo balioną virš JAV teritorijos, įtampa labai išaugo.
Atidarymo renginyje, kuriame daugiausiai dėmesio planuojama skirti Ukrainai, kalbės Vokietijos kancleris Olafas Scholzas (Olafas Šolcas) ir Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas).
Taip pat dalyvaus JAV viceprezidentė Kamala Harris (Kamala Haris) ir valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas), Kinijos diplomatijos vadovas Wang Yi (Vang I) ir NATO vadovas Jensas Stoltenbergas.
Kol teroristinė valstybė žudo, kol ji naudoja bombas, raketas ir tankus kaip tarptautinės politikos argumentą, nei Rusija, nei jos piliečiai neturėtų sėsti prie derybų stalo.
Likus kelioms dienoms iki vasario 24-osios, kai bus minimos Maskvos didelio masto įsiveržimo į Ukrainą metinės, šis konfliktas bus svarbiausias darbotvarkės klausimas. Ukrainai konferencijoje atstovaus užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba.
Ukrainą remiančios Vakarų šalys, vadovaujamos Jungtinių Valstijų, jau suteikė Ukrainai daug ginklų ir pažadėjo daug kitos ginkluotės, įskaitant sunkiuosius kovos tankus, kurių Kyjivas seniai prašė norėdamas atremti Rusijos puolimą.
Dabar Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis vis aktyviau prašo vakarietiškų naikintuvų, bet Kyjivo sąjungininkės to kol kas rimtai nesvarsto.
Ketvirtadienį paskelbtame interviu britų transliuotojui BBC V. Zelenskis pakartojo raginimus Vakarams suteikti daugiau karinės pagalbos: „Žinoma, šiuolaikiniai ginklai pagreitina taiką. Ginklai yra vienintelė kalba, kurią Rusija supranta.“
Jis taip pat atmetė galimybę potencialiame taikos susitarime su Rusija atsisakyti kokių nors Ukrainos teritorijų ir įspėjo, jog žemių užleidimas reikštų, kad Rusija galės „nuolat grįžti“.
Rusija nepakviesta
Penktadienį V. Zelenskis vaizdo ryšiu kalbės oficialiame Miuncheno saugumo konferencijos atidarymo renginyje.
Rusijos delegatai, įskaitant užsienio reikalų ministrą Sergejų Lavrovą, kuris anksčiau nuolat dalyvaudavo konferencijose Miunchene, nebuvo pakviesti.
D. Kuleba palankiai įvertino sprendimą nekviesti į renginį Rusijos lyderių.
„Kol teroristinė valstybė žudo, kol ji naudoja bombas, raketas ir tankus kaip tarptautinės politikos argumentą, nei Rusija, nei jos piliečiai neturėtų sėsti prie derybų stalo“, – sakė jis.
Po kelias savaites trukusių abejonių neseniai priimtas Berlyno sprendimas leisti siųsti Ukrainai Vokietijoje pagamintus tankus „Leopard“ suteikė Kyjivui vilčių dėl galimo ginklų tiekimo ateityje.
Vis dėlto Vokietija, kuri pati pažadėjo pristatyti 14 tankų „Leopard“ iš karinių atsargų, dabar stengiasi įtikinti sąjungininkes įsipareigoti duoti savo tankų Ukrainai.
Po šią savaitę Briuselyje vykusio Ukrainos rėmėjų susitikimo Vokietijos gynybos ministras Borisas Pistorius (Borisas Pistorijus) teigė, kad sąjungininkams kol kas pavyko surinkti tik „pusę bataliono“ naujesnių tankų „Leopard 2“.
Penktadienį B. Pistorius sakė, kad Miuncheno saugumo konferencijoje kalbėsis su kolegomis iš Lenkijos, kuri taip pat pažadėjo skirti tankų Ukrainai, apie šaudmenų ir atsarginių dalių tiekimą tankams „Leopard“.
Be to, tikimasi, kad D. Kuleba šeštadienį konferencijos kuluaruose susitiks su Didžiojo septyneto (G-7) šalių užsienio reikalų ministrais.
Viename iš renginio atidarymo diskusijų konferencijos pirmininkas Christophas Heusgenas (Kristofas Hoisgenas) teigė, kad Rusijos agresija yra „kova tarp įstatymo galios ir stipresniojo teisės“.
Jis pridūrė, kad Miuncheno saugumo konferencija palaiko „taisyklėmis grindžiamą tvarką“.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Į skandalą įsivėlusi JK verslo lobistų organizacija CBI atlaikė balsavimą dėl išlikimo
Didžiausia britų verslo lobistų grupė antradienį atlaikė balsavimą dėl išlikimo, įmonėms narėms pritarus kultūriniam pertvarkymui vadovaujant naujam vadovui. ...
-
Lenkijos Aukščiausiasis Teismas panaikino prezidento malonę aukšto rango pareigūnui1
Lenkijos Aukščiausiasis Teismas antradienį panaikino prieštaringai vertinamą prezidento malonę aukšto rango vyriausybės pareigūnui ir trims jo pavaldiniams, ir nurodė iš naujo nagrinėti jų bylą. ...
-
Baltieji rūmai: užtvankos Ukrainoje griūtis greičiausiai pareikalaus daug aukų
Baltieji rūmai antradienį pareiškė, kad didelės užtvankos Ukrainoje sprogdinimas greičiausiai pareikalaus daug aukų, tačiau pridūrė, kad vis dar nėra konkrečių įrodymų, kurie leistų teigti, kas įvykdė šį aktą. ...
-
A. Blinkenas atvyko į Saudo Arabiją3
JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) antradienį atvyko į Saudo Arabiją, kad sustiprintų įtemptus ryšius su ilgamete sąjungininke. ...
-
Prancūzų protestuose prieš pensijų reformą užfiksuotas kol kas mažiausias dalyvių skaičius2
Prancūzijos vyriausybė pranešė, kad visoje šalyje prieš prezidento Emmanuelio Macrono (Emaniuelio Makrono) pensijų reformą antradienį protestavo apie 281 000 žmonių. ...
-
Teniso žvaigždė A. Sabalenka: nepritariu karui, nepritariu A. Lukašenkai
Baltarusijos teniso žvaigždė Aryna Sabalenka antradienį atvirai pasmerkė savo šalies vaidmenį Maskvos kare Ukrainoje ir tvirtino nesanti autokratinio prezidento Aliaksandro Lukašenkos šalininkė. ...
-
Suomija išsiunčia 9 Rusijos ambasados darbuotojus, kaltinamus žvalgybine veikla
Suomija antradienį pareiškė iš šalies išsiunčianti devynis Rusijos ambasadoje Helsinkyje dirbusius diplomatus, kaltinamus vykdžius žvalgybinę veiklą. ...
-
V. Zelenskis Vatikano pasiuntiniui: ugnies nutraukimas nenuves prie taikos3
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis antradienį Vatikano taikos pasiuntiniui pasakė, kad ugnies nutraukimas nenuvestų prie taikos ir kad bet koks susitarimas turėtų būti grindžiamas ukrainiečių sąlygomis. ...
-
Po Kinijos veiksmų prieš Lietuvą ES sutarė dėl ekonominės gynimosi priemonės4
Europos Sąjunga antradienį susitarė sukurti prekybos priemonę, kuria būtų baudžiamos šalys, siekiančios daryti spaudimą bloko narėms. ...
-
Princas Harry teisme apkaltino britų bulvarinę spaudą dėl kišimosi į privatų gyvenimą1
Princas Harry (Haris) antradienį tapo pirmuoju per daugiau nei 100 metų Didžiosios Britanijos karališkosios šeimos nariu, davusiu parodymus teisme, ir teigė, kad jo gyvenimas buvo paženklintas nepaliaujamo žiniasklaidos kišimosi. ...