„Netflix“ filme – buvusio JAV pareigūno liudijimas apie Lietuvoje kalintą teroristą

 • Teksto dydis:

Amerkiečių kompanijos „Netflix“ sukurtame dokumentiniame filme buvęs Federalinio tyrimų biuro (FTB) pareigūnas teigia, kad Lietuvoje amerikiečių žvalgybos kalėjime laikytas vienas iš Rugsėjo 11-osios išpuolių JAV organizatorių palestinietis Abu Zubayda’a (Abu Zubaida).

LNK Žinios pranešė, kad amerkiečių kompanija „Netflix“ sukūrė dokumentinį filmą apie amerikiečių kovą su terorizmu. Jame kalbama ir apie Lietuvą.

Buvęs FTB Kovos su terorizmu skyriaus direktoriaus padėjėjas Dale'as Watson'as (Deilas Vatsonas) jame pasakojo, kaip „į tą šalį“ siųsti du agentai. Kalbant apie „tą šalį“ rodomi pastato netoli Vilniaus, vaizdai, sakoma, kad amerikiečiai čia laikė čia vieną svarbiausių teroristų Abu Zubaydah’ą.

„Buvau atsakingas už kovą su terorizmu, FTB direktorius R. Muelleris po pasitarimo Baltuosiuose rūmuose pasikvietė mane ir pasakė: reikia į tą šalį nusiųsti tu agentus, pasakiau: gerai, padarysime, kas nutiko. Man pasakė, kad jie turi Abu Zubaydah’ą“, – sakė D. Watsonas.

Tie liudijimai nebent sudomintų mūsų Generalinę prokuratūrą, kuri savo laiku buvo pradėjusi tyrimą.

2014-ųjų gruodį JAV Senatas paskelbė ataskaitą apie slaptus Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) įkalinimo centrus. Joje minimas ir „violetiniu“ vadinamas centras, veikęs 2005–2006 metais. Žmogaus teisių gynėjai mano, kad šis centras veikė Lietuvoje, Antaviliuose, šalia Vilniaus.

LNK Žinios atkreipė dėmesį, kad tuo metu D. Watsonas oficialiai jau buvo pasitraukęs iš FTB. Viešuose šaltiniuose nurodoma, kad tarnybą jis paliko 2002 metais.

„Tie liudijimai nebent sudomintų mūsų Generalinę prokuratūrą, kuri savo laiku buvo pradėjusi tyrimą“, – sakė parlamentiniam tyrimui dėl CŽV kalėjimo vadovavęs Seimo narys, dabar krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.

Lietuvos generalinė prokuratūra 2014-aisiais pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo neteisėto žmonių gabenimo per valstybės sieną, 2018-aisiais ją perkvalifikavo pagal Europos Žmogaus Teisių Teismo nurodytus draudžiamo elgesio su žmonėmis požymius. Tyrimo prokurorai nėra baigę, įtarimų niekam nepateikė.

A. Zubaydah’a įtariamas prisidėjęs prie Rugsėjo 11-osios išpuolių ir šiuo metu kalinamas Gvantanamo bazėje Kuboje.

Saudo Arabijoje gimęs palestinietis prieš daugiau nei trejus metus Europos Žmogaus Teisių Teisme laimėjo bylą prieš Lietuvą. Teismas nusprendė, kad jis neteisėtai laikytas slaptame kalėjime Lietuvoje ir įpareigojo sumokėti 130 tūkst. eurų.

Teisingumo ministerija LNK Žinias informavo, kad šį mėnesį Abu Zubaydah'a advokatė pateikė kalinio patvirtintą įgaliojimą pervesti pinigus. Tik Lietuva nėra tikra, ar šis įgaliojimas yra tinkamai apostilizuotas, tai yra ar tikri antspaudai.

„Pareiškėjo advokatė tik šį mėnesį pateikė įgaliojimą, tačiau jis dar nėra apostilizuotas, kaip to reikalaujama, siekiant įsitikinti, kad užsienio valstybėje sudarytas dokumentas yra tikras“, – teigiama ministerijos komentare.

Anot jos, atlikus teisines procedūras, kompensacija bus sumokėta nedelsiant.

Lietuva iki šiol nepripažįsta, kad šalyje veikė CŽV kalėjimas – 2016-aisiais tuometis teisingumo viceministras Paulius Griciūnas Strasbūro teisme sakė, kad pastatas Antaviliuose buvo žvalgybos paramos centras, bet ne kalėjimas ar sulaikymo centras.

2009-aisiais Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas atliko parlamentinį tyrimą, tačiau paskelbė nenustatęs, kad CŽV sulaikyti asmenys buvo atvežti į Lietuvą, nors pripažino, kad sąlygos tam buvo.

 

 NAUJAUSI KOMENTARAI

Akibrokštas

Akibrokštas portretas
Tam kuris rašo tuo metu buvo czv agentas Adamkus - at savo O palatoje Cezaris ir statė kaleimą o gal gulaga, įdomu tokiais visažiniais turėtų personalas pasidomėti kad laisvėje esančių vatinių psichikos netraumuotu !

TUO METU PREZIDENTU BUVO CŽV AGENTAS ADAMKUS

TUO METU PREZIDENTU BUVO CŽV AGENTAS ADAMKUS portretas
Tas, kuris "net nežinojo", kad Amerika Lietuvoje pastatė kalėjimą Gvantanamo kaliniams...Tas pats buvo padaryta ir Lenkijoje. Jos Prezidentas, skirtingai nuo Adamkaus, prisipažino, kad apie tai viską žinojo...

Anonimas

Anonimas portretas
Lietuva mums meluoja nuo pat pirmos nepriklausomybės dienos. Netikiu ja.
VISI KOMENTARAI 5
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių