Quantcast

A. Merkel lankosi Baltuosiuose rūmuose

Vokietijos kanclerės Angelos Merkel apsilankymas Baltuosiuose rūmuose ketvirtadienį pabrėžia karjerą baigiančios lyderės reikšmę transatlantiniams santykiams, tačiau taip pat paryškins klausimus, kuriuos ji paliks neatsakytus.

Su keturiais JAV prezidentais per savo kanclerės karjerą bendradarbiavusi ir vėliau šiais metais iš posto pasitrauksianti A. Merkel atvykusi darbo vizito į JAV susitinka su prezidentu Joe Bidenu (Džo Baidenu).

Diena prasidėjo nuo pusryčių viceprezidentės Kamalos Harris (Kamalas Haris) rezidencijoje, o vėliau buvo numatytas susitikimas akis į akį su J. Bidenu ir ankstyva vakarienė. Viskas suplanuota siekiant „parodyti padėką“, sakė vienas aukšto rango J. Bideno administracijos pareigūnas.

Vokietijos lyderė, kuri sakė buvusi „šokiruota“ pražūtingų potvynių savo šalyje, yra pirmoji į Vašingtoną J. Bideno pakviesta Europos valstybės lyderė ir pirmoji užsienio šalies lyderė, kurią K. Harris priėmė savo rezidencijoje.

Viceprezidento rezidencijoje su A. Merkel susitikusi K. Harris viešnios karjerą pavadino „neeiline“.

Nors neaišku, ar pusryčių meniu buvo parinktas labiau atsižvelgiant į K. Harris kalifornietiškas šaknis, ar bus labiau vokiečiams priimtino skonio, abiejų moterų laukė prasmingi pokalbiai.

„Viceprezidentė aptars, kokiame pavojuje atsidūrusios pasaulio demokratijos“, taip pat Kinijos ir Rusijos keliamus iššūkius, lyčių nelygybės ir klimato kaitos problemas, nurodė K. Harris biuras.

Baltieji rūmai atkakliai tikina, kad tai yra „labai darbinis vizitas“, ne iškilmingas atsisveikinimas su moterimi, laikyta stabiliausia Europos lydere, beveik 16 metų stovinčia prie didžiausios žemyno ekonomikos vairo.

Susitikusi su J. Bidenu A. Merkel turėtų kalbėti apie klimato kaitą, vakcinų nuo COVID-19 platinimą ir Afganistano ateitį, iš šios šalies išvykstant JAV, Vokietijos ir kitų užsienio valstybių kariams, sakė administracijos pareigūnas, kalbėjęs anonimiškai.

Darbotvarkėje taip pat numatyta aptarti džihadistų keliamą grėsmę Afrikos Sachelio regione. Atsižvelgiant į Vokietijos svarbą NATO ir transatlantinio saugumo užtikrinimui, abu lyderiai turėtų aptarti Rusijos „kibernetines atakas ir teritorinę agresiją“, Ukrainos ir Rusijos konfliktą, o taip pat „atsakomuosius veiksmus į Kinijos didėjančią įtaką“.

Vis dėlto A. Merkel jau stinga laiko išspręsti kai kuriems aktualiems klausimams, su kuriais susiduria Europa ir JAV.

Vienas jų – prieštaringai vertinamas dujotiekis „Nord Stream 2“ tarp Rusijos ir Vokietijos. Jis ne tik aplenkia Ukrainą, pakurstydamas būgštavimus, kad Rusija sąmoningai silpnina kaimynės ekonomiką, bet ir pabrėžia Europos energetinę priklausomybę nuo vis labiau priešiškos Maskvos.

Nepaisant griežtos kritikos dėl to dujotiekio, J. Bidenas gegužę nusprendė netaikyti sankcijų bendrovei, koordinuojančiai „Nord Stream 2“ dujotiekio iš Rusijos iki Vokietijos tiesimą, padaręs išvadą, kad jau per vėlu nutraukti projektą ir kad geriau siekti bendradarbiavimo su Vokietija.

J. Bidenas ketvirtadienį „iškels savo senus rūpesčius“ šiuo klausimu, sakė vienas administracijos pareigūnas.

 



NAUJAUSI KOMENTARAI

)))))

))))) portretas
Babuse laikas pensijoje būti, ką ten po pasaulį skardai.
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių