- Urtė Leškutė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Ukraina sekmadienį paragino surengti nepaprastąjį Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdį dėl Rusijos pranešimo, kad ji dislokuos taktinius branduolinius ginklus Baltarusijoje.
V. Putinas sakė, kad šis žingsnis panašus į Jungtinių Valstijų ginklų perkėlimą į sąjungininkų teritoriją, o Vokietija šį palyginimą pavadino klaidinančiu.
„Ukraina tikisi, kad Jungtinė Karalystė, Kinija, Jungtinės Amerikos Valstijos ir Prancūzija imsis veiksmingų veiksmų prieš Kremliaus branduolinį šantažą... Reikalaujame, kad šiuo tikslu nedelsiant būtų sušauktas neeilinis JT Saugumo Tarybos posėdis“, – pareiškė Ukrainos užsienio reikalų ministerija.
Šeštadienį V. Putinas pareiškė, jog Rusija dislokuos taktinius branduolinius ginklus kaimyninėje valstybėje ir sąjungininkėje Baltarusijoje „nepažeidžiant mūsų tarptautinių susitarimų dėl branduolinio ginklo neplatinimo“.
Ukrainos užsienio reikalų ministerija apkaltino Rusiją pažeidus savo įsipareigojimus ir pakenkus „branduolinio nusiginklavimo architektūrai ir apskritai tarptautinei saugumo sistemai“.
Ji paragino „visus tarptautinės bendruomenės narius pareikšti nusikalstamam Putino režimui, kad jo naujausios branduolinės provokacijos yra kategoriškai nepriimtinos“.
Beveik 30 metų Baltarusijoje valdantis A. Lukašenka yra svarbus V. Putino sąjungininkas.
2022-ųjų vasarį Minskas leido Kremliui iš savo šalies teritorijos pradėti invaziją į Ukrainą.
„Branduolinė įkaitė“
Vėliau kilo nuogąstavimų, kad Baltarusija gali prisijungti prie savo sąjungininkės puolimo, tačiau A. Lukašenka pareiškė, kad tai padarys „tik tuo atveju, jei bus užpulta“.
„Kremlius paėmė Baltarusiją kaip branduolinę įkaitę“, – socialiniame tinkle „Twitter“ sekmadienį parašė Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius Oleksijus Danilovas.
Jis pridūrė, kad tai yra žingsnis į šalies vidaus destabilizaciją.
Ukrainos prezidento padėjėjas Mychaila Podoliakas sekmadienį parašė, kad „(Putinas) prisipažįsta, kad bijo pralaimėti, ir viskas, ką jis gali daryti, yra gąsdinti [žmones].“
V. Putinas šeštadienį transliuotame interviu sakė, kad taktinių branduolinių ginklų dislokavimas Baltarusijoje nėra „nieko neįprasto“.
„JAV tai daro jau dešimtmečius. Ji jau seniai savo taktinius branduolinius ginklus laiko savo sąjungininkų teritorijoje“, – sakė V. Putinas.
Jis pridūrė, kad kalbėjosi su Baltarusijos autoritariniu prezidentu Aliaksandru Lukašenka ir nurodė, kad abiejų šalių lyderiai susitarė daryti tą patį.
Balandžio 3 dieną Rusija pradės įgulų mokymus, o iki liepos 1 dienos planuoja baigti statyti specialią taktinių branduolinių ginklų saugyklą.
„Branduolinis bauginimas“
Vokietija sekmadienį šį pranešimą pavadino „dar vienu Rusijos bandymu gąsdinti branduoliniu ginklu“, naujienų agentūrai AFP sakė vienas Užsienio reikalų ministerijos pareigūnas.
„Prezidento Putino palyginimas su branduolinių ginklų dalijimusi NATO yra klaidinantis ir nepateisina Rusijos paskelbto žingsnio“, – pridūrė jis.
Pasak šaltinio, Baltarusija taip pat prieštarautų savo pačios tarptautinėms deklaracijoms, kad yra nebranduolinė zona.
Anksčiau V. Putinas yra sakęs, kad branduolinė įtampa pasaulyje didėja, tačiau Maskva nesiims pirmoji dislokuoti branduolinių ginklų.
Rusijos vadovas sakė, kad atnaujinti diskusijas su A. Lukašenka šiuo klausimu paskatino Didžiosios Britanijos pareigūno pasiūlymas siųsti Ukrainai nusodrinto urano ginklų.
Jis pridūrė, kad Rusija reaguos, jei Vakarai aprūpins Ukrainą tokiais šaudmenimis.
„Rusija, be abejo, turi, ką atsakyti. Neperdedant, mes turime šimtus tūkstančių tokių sviedinių. Jų dar nepanaudojome“, – pridūrė V. Putinas interviu Rusijos televizijai.
Jis sakė, kad šiuos ginklus „galima priskirti prie labiausiai kenksmingų ir pavojingų žmonėms... ir aplinkai“.
Nusodrinto urano sviediniai labai efektyviai pramuša šarvo plokštes, tačiau jų naudojimas yra prieštaringai vertinamas.
Šis metalas yra toksiškas ginklus naudojantiems kariams ir civiliams gyventojams tose vietovėse, kuriose iš jų šaudoma.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
JK oro uostuose buvo kilęs chaosas: dėl trikdžių žmonės laukė valandų valandas
Jungtinės Karalystės oro uostuose šeštadienį buvo kilęs chaosas, nes dėl automatinių pasų kontrolės vartelių sistemos trikdžių į šalį atvykstantiems žmonėms dokumentų patikrinimo teko laukti ištisas valandas. ...
-
„Politico“ skelbia, kodėl stringa naujos ES sankcijos Rusijai
Naujos Europos Sąjungos sankcijos Rusijai stringa dėl Graikijos ir Vengrijos protestų, šeštadienį rašo „Politico“. ...
-
A. Vučičius traukiasi iš valdančiosios Serbijos partijos lyderio posto1
Serbijos prezidentas Aleksandaras Vučičius šeštadienį atsistatydino iš savo partijos vadovo pareigų po daugiau nei dešimtmetį trukusio vadovavimo. ...
-
Lenkijos prezidentas prašo ekspertų nuomonės dėl įstatymo dėl Rusijos įtakos1
Lenkijos prezidento Andrzejaus Dudos (Andžejaus Dudos) patarėjai šeštadienį pareiškė, kad jo ekspertai pradėjo analizuoti prieštaringai vertinamą įstatymą dėl Rusijos įtakos Lenkijoje, prieš valstybės vadovui priim...
-
Dėl karščiavimo laisvą dieną pasiėmęs popiežius grįžta prie darbų3
Popiežius Pranciškus dėl karščiavimo buvo pasiėmęs laisvą dieną, bet šeštadienį grįžo prie darbų, pranešė Vatikanas. ...
-
Lenkijos parlamentas pritarė prieštaringai vertinamam įstatymui dėl Rusijos įtakos1
Lenkijos parlamentarai penktadienį pritarė prieštaringai vertinamam įstatymo projektui dėl Rusijos įtakos šalyje, kuris gali būti nukreiptas prieš opoziciją ir paveikti rudenį įvyksiančių rinkimų rezultatus. ...
-
V. Putinas stebisi Sakartvele vykusiais antirusiškais protestais
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas penktadienį sakė nustebęs dėl antikremliškų protestų Sakartvele, kilusių Rusijai atnaujinus oro susisiekimą su šia Kaukazo šalimi. ...
-
Šaltinis: Rusija prašo išvykti šimtus Vokietijos valstybės tarnautojų3
Šimtai Vokietijos valstybės tarnautojų, dirbančių švietimo ir kultūros srityse, turės išvykti iš Rusijos po atitinkamo Maskvos prašymo, šeštadienį naujienų agentūrai AFP sakė šaltinis vokieči...
-
Sunkūs laikai suartino Rusiją ir Kubą3
Dėl invazijos į Ukrainą Maskvai tampant vis labiau izoliuotai pasaulinėje arenoje, Rusija pirmą kartą nuo Sovietų Sąjungos griūties pradėjo rodyti didelį dėmesį Kubai. ...
-
Maskva palankiai vertina popiežiaus iniciatyvą dėl taikos Ukrainoje
Rusijos užsienio reikalų ministerija penktadienį pranešė, kad palankiai vertina popiežiaus Pranciškaus iniciatyvą dėl taikos Ukrainoje bet pabrėžė, jog Vatikanas dar nesiima jokių veiksmų, kad surengtų vizitą į Maskvą. ...