Pereiti į pagrindinį turinį

Kinija reiškia „didelį nepasitenkinimą“ tuo, kad JAV numušė įtariamą šnipinėjimo balioną

2023-02-05 12:21

Pekinas sekmadienį sukritikavo Pentagono sprendimą numušti įtariamą kinų šnipinėjimo balioną, skridusį virš Šiaurės Amerikos, ir apkaltino JAV „aiškiai pernelyg jautria“ reakcija bei rimtu tarptautinės praktikos pažeidimu.

Šnipinėjimo baliono likučiai krenta į Atlanto vandenyną.
Šnipinėjimo baliono likučiai krenta į Atlanto vandenyną. / Scanpix nuotr.
Turinys

„Kinija reiškia didelį nepasitenkinimą ir protestuoja dėl JAV jėgos panaudojimo nepilotuojamam civiliniam dirižabliui atakuoti“, – sakoma Užsienio reikalų ministerijos pareiškime. Jame priduriama, kad Pekinas „pasilieka teisę tolesniam būtiniam atsakui“.

Įtariamas šnipinėjimo balionas, kuris smarkiai padidino įtampą tarp Vašingtono ir Pekino, kelias dienas skriejo virš Šiaurės Amerikos, kol šeštadienį jis buvo numuštas raketa iš lėktuvo F-22, pranešė Pentagono pareigūnai.

JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas (Loidas Ostinas) šią operacija pavadino „apgalvotu ir teisėtu veiksmu“ reaguojant į Kinijos „nepriimtiną mūsų suverenumo pažeidimą“.

Amerikiečių pareigūnai ketvirtadienį paskelbė stebintys Kinijos „sekimo balioną“ JAV oro erdvėje. Dėl to valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) penktadienį atidėjo retą vizitą į Pekiną, kurio metu turėjo būti siekiama suvaldyti įtampą tarp JAV ir Kinijos.

Iš pradžių vengęs prisiimti atsakomybę, Pekinas penktadienį išreiškė apgailestavimą dėl JAV oro erdvės pažeidimo, kuris, jo teigimu, buvo netyčinis ir kurį įvykdė bepilotis civilinis dirižablis.

Kinijos Užsienio reikalų ministerija sekmadienį sakė, kad „aiškiai paprašė Jungtinių Valstijų deramai, ramiai, profesionaliai ir santūriai spręsti šį klausimą“.

Pasak Pekino, JAV norėjo panaudoti jėgą, „aiškiai pernelyg jautriai reaguodamos ir rimtai pažeisdamos tarptautinę praktiką“.

„Kinija ryžtingai gins atitinkamų įmonių teisėtas teises ir interesus, ir pasilieka teisę tolesniam būtiniam atsakui“, – sakoma ministerijos pareiškime.