- Raimondas Čiuplys, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kinijos užsienio reikalų ministras Wang Yi (Vang I) pirmadienį pabrėžė, kad Pekino ir Maskvos draugystė išlieka labai tvirta nepaisant griežto tarptautinio Rusijos invazijos Ukrainoje pasmerkimo, ir sakė, kad Kinija pasirengusi tarpininkauti siekiant taikos.
Per krizę Ukrainoje Kinija bando diplomatiškai balansuoti ieškodama pusiausvyros tarp glaudžių ryšių su Rusija ir svarbių ekonominių interesų Europoje. Praėjusį mėnesį gyręs „jokių ribų“ neturinčią strateginę partnerystę tarp šalių, Pekinas atsisako pasmerkti artimą sąjungininkę Maskvą už invaziją į kaimyninę valstybę.
„Draugystė tarp abiejų tautų yra tvirta kaip uola, ir šalių būsimo bendradarbiavimo perspektyvos labai plačios“, – sakė Wang Yi per metinę spaudos konferenciją.
Tačiau jis pridūrė, kad Kinija „nori bendradarbiauti su tarptautine bendrija, imdamasi reikalingo tarpininkės vaidmens, kai to reikės“.
Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis (Žozepas Borelis) praėjusią savaitę duodamas interviu ispanų dienraščiui „El Mundo“ sakė, kad Kinija turėtų tarpininkauti būsimoms taikos deryboms tarp Rusijos ir Ukrainos, nes didžiosios Vakarų valstybės negali atlikti šio vaidmens.
Pekinas nekart sakė, kad atliks „konstruktyvų vaidmenį siekiant derybų“ krizei išspręsti, tačiau anksčiau nėra žadėjęs prie jų prisijungti ar jas organizuoti.
Wang Yi taip pat pranešė, kad Kinija nusiųs Ukrainai humanitarinės pagalbos.
Ekonominiai ryšiai
Ministras Kinijos ir Rusijos ryšius pavadino „svarbiausiais dvišaliais santykiais pasaulyje“, „prisidedančiais prie pasaulio taikos, stabilumo ir vystymosi“.
Kinijos diplomatijos vadovas sakė, kad praėjusį mėnesį paskelbtas įsipareigojimas dėl partnerystės „aiškiai rodo pasauliui“, kad abi šalys „drauge pasisako prieš Šaltojo karo mąstysenos atgaivinimą ir ideologinių konfrontacijų kurstymą“.
Šį mėnesį Rusijos dujų milžinė „Gazprom“ pranešė pasirašiusi kontraktą dėl dujotiekio į Kiniją projektavimo. Taip ji žengė žingsnį link naujo tiekimo susitarimo, galinčio sumažinti Rusijos priklausomybę nuo pirkėjų Europoje.
Rusijos bankai sekmadienį paskelbė planuojantys išduoti Kinijos sistemos „UnionPay“ korteles, kompanijoms „Visa“ ir „Mastercard“ stabdant veiklą Rusijoje dėl jos invazijos į Ukrainą.
Buvusios Šaltojo karo priešininkės Kinija ir Rusija tapo artimos Pekine į valdžią beveik prieš dešimtmetį atėjus prezidentui Xi Jinpingui (Si Dzinpingui). Jas kaip niekad suartino bendras troškimas stoti prieš JAV galią.
Wang Yi taip pat sakė, kad neformalus aljansas „nepakęs trečiųjų šalių kišimosi“. Tai buvo įspėjimas Jungtinėms Valstijoms ir jų Vakarų sąjungininkėms, pastarosiomis savaitėmis raginusioms Kiniją imtis aktyvesnio vaidmens ir tarpininkauti siekiant užbaigti karą.
Australijos ministras pirmininkas Scottas Morrisonas (Skotas Morisonas) pirmadienį pavadino Rusijos invaziją į Ukrainą „pasirinkimo momentu Kinijai“. Jis spaudė Pekiną paveikti savo sąjungininkės Maskvos veiksmus ir įrodyti, kad Kinija įsipareigojusi siekti taikos pasaulyje bei laikytis suvereniteto principo.
„Jokia šalis šiuo metu nepadarytų didesnės įtakos smurtinei Rusijos agresijai Ukrainoje nei Kinija“, – sakė S. Morrisonas Sidnėjuje įsikūrusiame Lowy (Lovio) institute, besispecializuojančiame užsienio politikos analizėje.
Analitikai spėlioja, ar Rusijos invazija paskatins Pekiną imtis panašių karinių veiksmų savarankiško Taivano, kurį Kinija laiko savo teritorijos dalimi, atžvilgiu.
Tačiau Wang Yi sakė, kad „Taivano klausimas yra visiškai kitoks nei Ukrainos klausimas“, ir pridūrė, kad sala „galiausiai sugrįš į tėvynės glėbį“.
„Taivanas yra neatsiejama Kinijos teritorijos dalis, ir Taivano klausimas yra tik Kinijos vidaus reikalas“, – sakė ministras.
„Ukrainos klausimas yra dviejų šalių, Ukrainos ir Rusijos, ginčas“, – pridūrė jis.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
J. Bidenas pirmą kartą po izoliacijos dėl COVID-19 išvyko iš Baltųjų rūmų1
Užbaigęs izoliaciją dėl pakartotinai persirgtos COVID-19, JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) sekmadienį pirmą kartą nuo praėjusį mėnesį gauto teigiamo testo rezultato išvyko iš Baltųjų rūmų. ...
-
Iš Ukrainos leista išplaukti dar keturiems laivams
Iš Ukrainos sekmadienį leista išplaukti dar keturiems laivams, gabenantiems žemės ūkio produktų krovinį, tačiau analitikai perspėja, kad Rusija, siekdama atremti ukrainiečių kontrpuolimą, perkelia karių ir įrangos arčiau uostų. ...
-
Pirmos ukrainietiškų grūdų siuntos pristatymas į Libaną atidėtas
Pirmoji ukrainietiškų grūdų siunta iš Odesos pagal svarbų susitarimą dėl Maskvos jūrinės blokados Juodojoje jūroje atšaukimo sekmadienį turėjo būti atgabenta į Libaną, bet jos pristatymas buvo atidėtas, pranešė viena...
-
A. Blinkenas per kelionę Afrikoje sieks atsverti Rusijos įtaką
JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) sekmadienį atskrido į Pietų Afrikos Respubliką (PAR) pradėti kelionės po tris šalis, surengtos siekiant atsverti Rusijos įtaką Afrikos žemyne. ...
-
Antausis Ukrainai: FIDE vadovu perrinktas buvęs Rusijos vicepremjeras
Tarptautinės šachmatų federacijos (FIDE) vadovu sekmadienį buvo perrinktas buvęs Rusijos premjero pavaduotojas Arkadijus Dvorkovičius, pranešė federacijos rinkimų komisijos vadovas. ...
-
Rugpjūčio 7-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Rugpjūčio 7-oji, sekmadienis, 31 savaitė. ...
-
R. T. Erdoganas: Turkija už dalį rusiškų dujų mokės rubliais
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdhanas) patvirtino, kad jo šalis pradės mokėti rubliais už dalį iš Rusijos importuojamų gamtinių dujų. ...
-
Šokoladukų „Snickers“ gamintoja atsiprašė, kad pavadino Taivaną šalimi3
Amerikiečių saldumynų gamybos milžinė „Mars Wrigley“ atsiprašė, kad vienoje šokoladukų „Snickers“ reklamoje pavadino Taivaną šalimi, ir pareiškė „gerbia Kinijos nacionalinį suverenitetą&ldquo...
-
Nepaisant sumažėjusio tiekimo iš Rusijos, Vokietijos dujų saugyklos užpildytos 70 proc.
Nepaisant sumažėjusio tiekimo iš Rusijos, atsargos Vokietijos gamtinių dujų saugyklose vis labiau artėja prie Berlyno tikslo – užpildyti jas iki 75 proc. pajėgumo. ...
-
JT vadovas: branduoliniai ginklai panašūs į užtaisytą šautuvą
Pasaulyje didėjant branduolinių katastrofų potencialu „žmonija žaidžia su užtaisytu šautuvu“, perspėjo Jungtinių Tautų vadovas Antonio Guterresas (Antoniju Guterišas), šeštadienį lankydamasis Hirošimoje...