Charlesas III per istorinę ceremoniją oficialiai paskelbtas naujuoju JK karaliumi

Jungtinės Karalystės Sosto paveldėjimo taryba šeštadienį per istorinę ceremoniją oficialiai paskelbė Charlesą III (Karolį III), vyriausiąjį velionės monarchės Elizabeth II (Elžbietos II) sūnų, naujuoju karaliumi.

Taryba, kurios posėdis pirmą kartą buvo transliuotas per televiziją, yra amžių senumo formalumas pripažįstant naujojo karaliaus valdžią, nors po karalienės mirties jis automatiškai tapo monarchu.

73 metų Charlesas oficialiai davė priesaiką kaip naujasis karalius, pareiškęs, jog „puikiai suvokia suvereno pareigas ir didžiulę atsakomybę“.

Posėdyje dalyvavo keli šimtai Tarybos narių, įskaitant dabartinę ministrę pirmininkę Liz Truss (Liz Tras) ir visus jos gyvus pirmtakus, taip pat Charleso žmona Camilla (Kamila) ir jo vyriausiasis sūnus bei sosto įpėdinis Williamas (Viljamas).

Charlesas III sakė, kad jo motina, kuri mirė ketvirtadienį, eidama 97-uosius, buvo „viso gyvenimo meilės ir nesavanaudiškos tarnystės pavyzdys“, kuriuo jis pažadėjo sekti.

„Žinau, kad turiu puoselėti žmonių, kurių suverenu buvau pašauktas būti, meilę ir ištikimybę“, – sakė jis.

Žinau, kad turiu puoselėti žmonių, kurių suverenu buvau pašauktas būti, meilę ir ištikimybę.

Naujasis karalius taip pat pridūrė esąs „labai padrąsintas mano mylimos žmonos palaikymo“.

Sosto paveldėjimo tarybos posėdis, surengtas Šv. Jokūbo rūmų tamsiai raudona ir aukso spalvomis dekoruotoje salėje, buvo dviejų dalių. Per pirmąją, kurioje Charlesas nedalyvavo, jis buvo Tarybos paskelbtas naujuoju suverenu.

Tarybos sekretorius paskelbė, kad „mirus šviesaus atminimo suverenei, princas Charlesas Philipas Arthuras George'as (Čarlzas Filipas Arturas Džordžas) tampa mūsų karaliumi Charlesu III... Dieve, saugok karalių!“

Susirinkę Tarybos nariai po to pakartojo: „Dieve, saugok karalių!“

Per antrąją posėdžio dalį naujasis monarchas paskelbė, kad jo motinos laidotuvių diena bus nedarbo diena.

Apie Charleso III įžengimą į sostą visuomenei buvo paskelbta perskaičius oficialią proklamaciją iš Šv. Jokūbo rūmų balkono po iškilmingos trimitų fanfaros 11 val. vietos (13 val. Lietuvos) laiku.

Scanpix nuotr.

Proklamaciją iš balkono skaitęs pareigūnas paskelbė Charlesą „mūsų vieninteliu teisėtu monarchu“.

Visoje šalyje vienu metu nuskambėjo ginklų salvės karaliaus garbei, o ši proklamacija pagal senąją tradiciją, pagal kurią apie naująjį monarchą turi būti paskelbta jo liaudžiai, viešai buvo perskaityta ir Škotijoje, Šiaurės Airijoje bei Velse.

„Reikia gyventi toliau“

Prie Bakingamo rūmų susirinko didžiulė minia žmonių, gedinčių dėl karalienės mirties ir norinčių pasveikinti naują karalių.

„Man liūdna, bet reikia gyventi toliau. Manau, šis karalius bus kitoks, – pareiškė 53 metų Londono gyventoja Sarah Berdien (Sara Berdjen). – Karalienė visada buvo karalienė – visada tokia pat, jokios dramos.“

Scanpix nuotr.

36 metų Dany Van Laanenas (Danis van Lanenas) pareiškė, kad  Charlesui yra „iškelta aukšta kartelė“, nes jo motina, kurią jis pakeitė, buvo didžiai gerbiama ir daugumai JK gyventojų ji iki šiol buvo vienintelė monarchė jų gyvenime.

„Tikrai tikiuosi, kad jam pavyks modernizuoti monarchiją“, – pridūrė jis.

Ištikimybės priesaika

Ministrė pirmininkė Liz Truss (Liz Tras) ir jos vyriausybės aukšto rango nariai Bendruomenių Rūmuose šeštadienį davė ištikimybės priesaiką karaliui Charlesui III.

Pirmasis prisiekė Bendruomenių Rūmų pirmininkas Lindsay Hoyle'as (Lindsis Hoilas), po jo – ilgiausiai dirbantys parlamentarai, o po jų – ministrė pirmininkė.

Po išrinkimo ištikimybę monarchui prisiekia visi įstatymų leidėjai. Reikalavimas duoti naują priesaiką, kai monarchas pasikeičia, įstatymuose nėra nustatytas, tačiau visi 650 parlamentarų artimiausiomis dienomis turės galimybę duoti naują priesaiką.

Naujasis karalius paskelbtas Kanados valstybės vadovu

Karalius Charlesas III per šeštadienį Otavoje surengtą ceremoniją buvo paskelbtas Kanados monarchu, taigi dabar jis yra Kanados – Britanijos tautų sandraugos narės – valstybės vadovas.

Nors kanadiečiai yra gana abejingi monarchijai, daugelis šalies gyventojų žavėjosi velione karaliene Elizabeth II, kurios siluetas pavaizduotas jų monetose.NAUJAUSI KOMENTARAI

Onikė

Onikė portretas
Ir kada žmonės ateis į protą? ??Nu, kad vaikystėj gražių knygų apie karalius prisiskaitėm, tai ir užtektų. ....

Cha

Cha portretas
Pavadink anglui jų karalių kažkokiu Charlesu, o ne Čarlzu, nesupras , apie ką kalbi.

Karolukas iš Londės

Karolukas iš Londės portretas
Ne Charlesas, o Karolis III.
VISI KOMENTARAI 15

Galerijos

Daugiau straipsnių