- Rūta Androšiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas) pirmadienį pakartojo, kad jo šalis turi spalio 31 dieną pasitraukti iš Bendrijos, derybininkams Briuselyje pradėjus lemiamą derybų savaitę, pagaliau galbūt nulemsiančią „Brexit“ formą ir terminą.
Per iškilmingą ceremoniją parlamento rūmuose Londone karalienė Elizabeth II (Elzbieta II) pristatė B. Johnsono vyriausybės programą ateinantiems metams. Išstojimas iš ES – svarbiausias vyriausybės prioritetas.
„Mano vyriausybės prioritetas visada buvo siekis sudaryti sąlygas Jungtinei Karalystei spalio 31-ąją pasitraukti iš Europos Sąjungos“, – sakė 93 metų monarchė, skaitydama vyriausybės pareigūnų parengtą tekstą.
Karalienė į parlamentą kreipėsi sėdėdama paauksuotame soste.
„Mano vyriausybė ketina siekti naujos partnerystės su Europos Sąjunga, grindžiamos laisvąja prekyba ir draugišku bendradarbiavimu“, – tęsė Elizabeth II.
Tačiau viskas priklauso nuo rezultato, kurį atneš Briuselyje už uždarų durų vykstančios derybos, derybininkams visomis išgalėmis siekiant susitarti dėl „Brexit“ sąlygų iki ketvirtadienį prasidedančio ES viršūnių susitikimo.
Jeigu iki šeštadienio, spalio 19-osios, susitarimo nebus, B. Johnsonas pažeis britų įstatymą, įpareigojantį premjerą prašyti Bendrijos trečią kartą atidėti „Brexit“ terminą, siekiant išvengti chaotiško išstojimo be jokios sutarties.
„Susitarimas yra įmanomas ir jis įmanomas šį mėnesį“, – sakė Airijos vicepremjeras Simonas Coveney (Saimonas Kovenis), atvykęs derybų su ES užsienio reikalų ministrais Liuksemburge.
„Jis gali būti įmanomas net šią savaitę, bet mes dar tiek nepasiekėme“, – kalbėjo jis.
ES vyriausiasis derybininkas Michelis Barnier (Mišelis Barnjė) sekmadienio vakarą po visą savaitgalį trukusių derybų ES šalių atstovams sakė, kad derybos buvo „intensyvios“ ir „konstruktyvios“.
Po ilgas savaites trukusios nežinios pastarosios kelios dienos suteikė spindulį vilties, kad susitarimas yra įmanomas, tačiau kol kas lemtingo proveržio derybose nėra.
Sekmadienį M. Barnier perspėjo, kad „dar lieka daug darbo“.
Tą pačią žinutę pakartojo ir B. Johnsono atstovas Londone.
„Derybos yra konstruktyvios, bet vis dar lieka daug darbo“, – sakė jis pirmadienį.
Praėjus daugiau nei trejiems metams po to, kai per 2016-ųjų referendume britai nubalsavo už išstojimą iš ES, derybos dėl skyrybų lieka įstrigusios, šalims nesutariant, kaip išvengti realios sienos tarp ES narės Airijos Respublikos ir JK provincijos Šiaurės Airijos.
JK Bendruomenių Rūmams atmetus ankstesnį „Brexit“ planą, anksčiau šį mėnesį B. Johnsonas pateikė naują planą, tačiau Briuselyje jis buvo sutiktas gana šaltai.
„Išlaisvinti ryžtingumą“
Premjero postą iš savo pirmtakės Theresos May (Terezos Mei) liepą perėmęs B. Johnsonas pažadėjo daugiau nebeatidėlioti skyrybų su ES, kurias teko atidėti dukart, britų parlamentui nepatvirtinus ankstesnės vyriausybės paruoštos išstojimo sutarties.
Tačiau premjeras neturi daugumos palaikymo Bendruomenių Rūmuose, todėl net negali surengti naujų rinkimų, neturėdamas opozicinių partijų narių paramos.
Kartu su karalienės Elizabeth II kalba paskelbtame B. Johnsono pareiškime sakoma, kad JK visuomenė „pavargo nuo sąstingio, aklavietės ir permainų laukimo“.
Atėjo laikas palikti ES ir pasinaudoti naujomis galimybėmis, „nutraukti biurokratizmą, nusistatyti savo taisykles ir išlaisvinti talentą, kūrybingumą, inovacijas ir ryžtingumą, esančius kiekviename mūsų Jungtinės Karalystės kampe“, nurodoma pareiškime.
Be įsipareigojimų įvykdyti „Brexit“ karalienės kalboje buvo kalbama apie virtinę vidaus politikos problemų – pradedant smurtu artimoje aplinkoje ir baigiant užterštumu plastiko atliekomis.
Laikrodis tiksi
Anksčiau JK iždo kancleris Sajidas Javidas (Sadžidas Džavidas) paskelbė, kad vyriausybė lapkričio 6 dieną planuoja sudaryti pirmąjį šalies biudžetą po „Brexit“, „skirtą formuoti ateities ekonomiką“.
Tačiau nepanašu, kad B. Johnsonui pavyktų prastumti kurį nors iš savo planų Bendruomenių Rūmuose, o jeigu įvyktų rinkimai, reikėtų naujos karalienės kalbos.
„Nesu tikra, kad jie bus valdžioje lapkričio 6 dieną, ir visai neatrodo tikra, kad mes pasitrauksime iš ES spalio 31 dieną“, – sakė Škotijos nacionalinės partijos lyderė Nicola Sturgeon (Nikola Sterdžen).
Tikimasi, kad kas nors paaiškės šeštadienį, kai britų parlamentas surengs savo pirmąjį šeštadieninį posėdį po 1982 metų Folklando karo.
Praėjusį mėnesį prieš B. Johnsono valią priimtas įstatymas reikalauja, kad jis prašytų Bendrijos trims mėnesiams atidėti „Brexit“, jeigu iki spalio 19 dienos JK parlamentas nepatvirtins skyrybų sutarties arba nepritars išstojimui be jokios sutarties.
Teoriškai, B. Johnsonas galėtų atsisakyti prašyti pratęsimo, tačiau tuo atveju jam iš karto grėstų byla teisme.
ES lyderiai gali dar labiau komplikuoti reikalus, patys nusprendę pasiūlyti Londonui pratęsti išstojimo terminą.
Tačiau Briuselis dabar tvirtina, kad kamuolys yra B. Johnsono aikštelės pusėje.
„Jeigu britų vyriausybė nori surasti sprendinį, ji privalo veikti greitai dabar, – sakė vienas Europos diplomatas naujienų agentūrai AFP. – Laikrodis tiksi.“
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kanadoje išbandytas pirmasis komercinis elektrolėktuvas
Pirmasis pasaulyje vien elektra varomas komercinis orlaivis antradienį pakilo pirmojo bandomojo skrydžio iš Kanados miesto Vankuverio, suteikdamas vilties, kad oro transporto bendrovės kada nors nebeterš aplinkos. ...
-
JAV Kongresas gali įpareigoti administraciją nuspręsti, ar Rusija remia terorizmą1
JAV Senatas trečiadienį nagrinės siūlymą įpareigoti valstybės sekretorių Mike'as Pompeo (Maiką Pompėją) išsiaiškinti, ar Rusija turėtų būti įtraukta į terorizmą remiančių valstybių sąrašą. ...
-
Graikijos salos protestuoja prieš migrantų stovyklų plėtros planus1
Didžiausias migrantų stovyklas turinčių trijų Graikijos salų vadovai ir darbuotojai surengė streiką, protestuodami prieš Atėnų planus išplėsti stovyklas. ...
-
U. von der Leyen pristatė ES „žaliojo kurso“ planą
Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von der Leyen trečiadienį pristatė Europos Parlamentui (EP) savo planus paversti Europą „pirmuoju pasaulyje klimato atžvilgiu neutraliu žemynu“, tačiau tikėtina, kad kai kurie pasiūlymai suerzins t...
-
Prancūzijos premjeras streikuojantiems darbininkams siūlo nuolaidų
Prancūzijos ministras pirmininkas trečiadienį pareiškė, jog vyriausybė neatsisakys ketinimų įgyvendinti suskaldytos pensijų sistemos reformas, tačiau, šalyje septintą dieną tęsiantis masiniam streikui, pasiūlė profsąjungoms nuolaid...
-
Lenkija pasitelks kariuomenę ir policiją maru užsikrėtusiems šernams naikinti4
Lenkijos žemės ūkio ministras Janas Krzysztofas Ardanowskis (Janas Kžyštofas Ardanovskis) trečiadienį pasiūlė leisti kariams ir policininkams medžioti šernus, užsikrėtusius afrikiniu kiaulių maru, ir tokiu būdu prisidėti prie kovos ...
-
V. Putinas pasmerkė kaltinimus SSRS vykdžius agresiją per karą4
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį „įžūliu melu“ pavadino Europos Parlamento rezoliucijos išvadas, remiantis kuriomis Sovietų Sąjunga ne mažiau atsakinga už Antrojo pasaulinio karo sukėlimą, kiek ir nacistinė Voki...
-
Atnaujinamos ES derybos dėl reikalavimų vilkikų vairuotojams
Europos Sąjungos (ES) institucijos trečiadienį Briuselyje atnaujina derybas dėl daug diskusijų keliančio Mobilumo paketo, kuris, Lietuvos vežėjų teigimu, padėtų Vakarų europiečiams išstumti juos iš rinkos. ...
-
Klimato aktyvistė G. Thunberg išrinkta žurnalo „Time“ metų asmenybe3
Švedė paauglė klimato aktyvistė Greta Thunberg (Greta Tunberg) buvo išrinkta JAV žurnalo „Time“ 2019-ųjų metų asmenybe, trečiadienį pranešė leidinys. ...
-
Hibridinės grėsmės: ES bendradarbiaus su NATO ir šalimis partnerėmis
Reaguodamos į hibridines grėsmes Europos Sąjungos šalys plės bendradarbiavimą su tarptautinėmis organizacijomis ir šalimis partnerėmis, sakoma antradienį priimtose Europos Sąjungos Tarybos išvadose dėl prioritetų ir veikimo kryp...