JAV planuoja pateikti JT rezoliucijos dėl ginklų embargo Iranui pratęsimo projektą

Jungtinės Valstijos ateinančią savaitę pateiks Jungtinių Tautų Saugumo Tarybai rezoliucijos projektą, kuriuo numatoma pratęsti ginkluotės pardavimo Iranui embargą, nors tokiam žingsniui nepritaria Rusija ir Kinija, trečiadienį sakė JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo (Maikas Pompėjas).

Draudimas parduoti Iranui nebranduolinę ginkluotę baigsis spalio 18 dieną. Jungtinės Valstijos grasino mėginti spaudimu priversti grąžinti JT sankcijas, jeigu jos nebūtų pratęstos.

M. Pompeo sakė, kad Jungtinės Valstijos seniai laukiamą rezoliucijos projektą pateiks ateinančią savaitę. Jis pridūrė esąs susirūpinęs dėl ženklų, kad Kinija jau ruošiasi pradėti tiekti ginkluotę Iranui.

„Esama šalių, besirikiuojančių eilėje [parduoti] ginklų, destabilizuosiančių Vidurio Rytus, sukelsiančių pavojų Izraeliui, Europai, taip pat Amerikiečių gyvybėms“, – žurnalistams sakė M. Pompeo.

„Neketiname leisti, kad tai nutiktų. Taigi, naudosime kiekvieną savo arsenale turimą diplomatinę priemonę“, – pabrėžė jis.

Saugumo Tarybos nuolatinės narės Rusija ir Kinija turi veto teisę. Abi šios šalys nori, kad embargas Iranui būtų užbaigtas, kaip numatyta 2015 metų rezoliucijoje.

Šia rezoliucija buvo pritarta daugiašaliam susitarimui dėl Irano branduolinės programos, sudarytam vadovaujant ankstesniam JAV prezidentui Barackui Obamai (Barakui Obamai). Jo įpėdinis Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) išvedė Jungtines Valstijas iš tos sutarties, pareiškęs, kad ją sudaryti buvo klaida.

Tačiau M. Pompeo pateikė abejotiną argumentą, kad Jungtinės Valstijos tebėra sutarties „dalyvės“, nes jos yra paminėtos 2015 metų rezoliucijoje, todėl gali priversti grąžinti sankcijas, jeigu nuspręs, kad Iranas pažeidžia susitarimo sąlygas.

JAV diplomatijos vadovas atkreipė dėmesį į Irano paramą Jemene veikiantiems husių sukilėliams, atakuojamiems Vašingtono sąjungininkės Saudo Arabijos, ir sakė, kad tai yra ginklų kontrolės pažeidimo pavyzdys.

Net ir JAV sąjungininkės Europoje skeptiškai vertino Vašingtono galimybes priversti tęsti sankcijas ir perspėjo, kad toks bandymas gali delegitimizuoti Saugumo Tarybą.

 NAUJAUSI KOMENTARAI

Nerijus

Nerijus portretas
Gerai skamba, kad uždraus tiekti ginklus. Rusija ir Kinija tikrai atsisakys gardaus kąsnio. Optimistai.
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių