- Rūta Androšiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Po derybų dėl branduolinio nusiginklavimo Japonijos Hirošimos mieste susirinkę Didžiojo septyneto (G-7) lyderiai penktadienį pareiškė, kad sparčiai didėjantis Kinijos branduolinis arsenalas kelia susirūpinimą dėl pasaulio ir regiono stabilumo.
SIPRI analitinis centras apskaičiavo, kad Kinija turi maždaug 350 branduolinių galvučių atsargas – palyginti su Jungtinėmis Valstijomis ir Rusija, tai nedaug.
Tačiau jos sparčiai didėja, ir iki 2035 metų šalis gali turėti 1 500 kovinių galvučių, teigiama lapkritį paskelbtame Pentagono vertinime.
„Spartėjantis Kinijos branduolinio arsenalo didinimas be jokio aiškumo ir prasmingo dialogo kelia susirūpinimą pasaulio ir regiono stabilumui“, – sakoma G-7 pareiškime.
Nuo pirmojo branduolinio bandymo 1964-aisiais Kinija tenkinasi palyginti kukliu arsenalu ir tvirtina, kad ji niekada pirmoji nepanaudos branduolinių ginklų konflikto metu.
Tačiau pastaraisiais metais, vadovaujant prezidentui Xi Jinpingui (Si Dzinpingui), ji pradėjo didžiulę karinės modernizacijos kampaniją, kuri apima ir branduolinių ginklų atnaujinimą, kad ne tik atgrasytų priešus, bet ir galėtų surengti atsakomąją ataką, jei atgrasymas nepavyktų.
Spartėjantis Kinijos branduolinio arsenalo didinimas be jokio aiškumo ir prasmingo dialogo kelia susirūpinimą pasaulio ir regiono stabilumui.
Balandį G-7 valstybių užsienio reikalų ministrai taip pat perspėjo dėl Kinijos branduolinių pajėgumų plėtros, ragindami „diskutuoti su Vašingtonu dėl strateginės rizikos mažinimo“ ir užtikrinti didesnį skaidrumą iš Pekino pusės.
G-7 lyderiai, kurie anksčiau penktadienį padėjo vainikus prie memorialo, skirto maždaug 140 000 žmonių, žuvusių per Hirošimos branduolinį bombardavimą, taip pat nusitaikė į Rusiją.
Jie sakė, kad Maskvos branduolinė retorika yra neatsakinga, ir ją pasmerkė bei pavadino planą dislokuoti branduolinius ginklus Baltarusijoje pavojingu ir nepriimtinu.
Jie taip pat pasmerkė branduolinio ginklo platinimą, perspėjo Šiaurės Korėją dėl to, kas laikoma provokaciniais veiksmais, taip pat paragino Iraną nutraukti branduolinį eskalavimą.
Tai pirmas kartas, kai G-7 aukščiausiojo lygio susitikime parengtas vadovų pareiškimas, kuriame daugiausia dėmesio skiriama branduoliniam nusiginklavimui; tai Japonijos ministro pirmininko Fumio Kishidos (Fumijo Kišidos), kilusio iš Hirošimos, pastangų atspindys.
Jis siekė, kad šis klausimas būtų įtrauktas į tris dienas truksiančių derybų darbotvarkę, o anksčiau vedžiojo valstybių vadovus po Hirošimos taikos muziejų, kur rodomi 1945 metų rugpjūčio 6 dieną JAV įvykdytos branduolinės atakos sukeltų kančių įrodymai.
Lyderiai pakartojo savo įsipareigojimą siekti, kad pasaulyje neliktų branduolinių ginklų, „užtikrinant nesumažėjusį saugumą visiems“, o tai yra išlyga, kuria užsimenama, kad dabartinėmis pasaulio saugumo sąlygomis sunku pasiekti branduolinio nusiginklavimo pažangos.
„Norint sukurti tokį pasaulį, kokį tikimės matyti, reikia visuotinių pastangų, kad nuo atšiaurios tikrovės pereitume prie idealo, kad ir koks siauras būtų šis kelias“, – sakė vadovai, nepateikdami savo konkrečių įsipareigojimų.
Trys G-7 narės – Jungtinės Valstijos, Jungtinė Karalystė ir Prancūzija – turi branduolinių ginklų, o likusias šalis saugo JAV „branduolinis skėtis“.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vengrų URM vadovas užsimena, kad Budapeštas toliau blokuos ES karinę pagalbą Ukrainai
Vengrų užsienio reikalų ministras trečiadienį pareiškė, kad jo šalis iš Kyjivo nori garantijų, jog Vengrijos bankas, neseniai išbrauktas iš Ukrainos Rusijos karo rėmėjų sąrašo, ateityje nebus vėl į jį įt...
-
Danguje šimtametė virsta ekstremale: turėjau neprisnūsti, kad galėčiau grožėtis2
Garbaus amžiaus amerikietė siekia būti vyriausia pasaulyje parašiutininke, praneša LNK. ...
-
JK premjeras torių konferencijoje pradeda rinkimų sezoną
Jungtinės Karalystės premjero Rishi Sunako (Rišio Sunako) kalba Konservatorių partijos metinėje konferencijoje Mančesteryje trečiadienį davė pradžią kitąmet įvykti turinčių visuotinių rinkimų kampanijai. ...
-
ES oficialiai pradėjo tyrimą dėl subsidijuojamų elektromobilių iš Kinijos
Europos Sąjunga trečiadienį pareiškė oficialiai pradėjusi antisubsidijų tyrimą dėl iš Kinijos importuojamų elektrinių transporto priemonių. ...
-
V. Putinas kitą savaitę ketina vykti į Kirgiziją
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas kitą savaitę lankysis Kirgizijoje, trečiadienį pranešė šios Vidurio Azijos šalies valdžios institucijos. ...
-
Migraciją pažaboti siekianti Slovakija atnaujina patikrinimus pasienyje su Vengrija
Slovakija trečiadienį pranešė atnaujinsianti patikrinimus pasienyje su Vengrija, kad sumažintų į šalį atvykstančių migrantų skaičių. ...
-
JK ministras pirmininkas ragina Vakarus aprūpinti su Rusijos invazija kovojančią Ukrainą
Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Rishi Sunakas (Rišis Sunakas) trečiadienį paragino sąjungininkes Vakaruose toliau ginkluoti Ukrainą, kad ši galėtų atremti Rusijos invaziją. ...
-
ES šalys susitarė dėl naujos migracijos politikos8
Europos Sąjungos valstybės trečiadienį susitarė dėl paskutinės naujos politikos dėl prieglobsčio prašytojų ir nelegalių migrantų dalies. ...
-
Pareigūnas: Azerbaidžano lyderis atsisakė Ispanijoje susitikti su Armėnijos premjeru1
Azerbaidžano prezidentas Ilhamas Aliyevas (Ilchamas Alijevas) nedalyvaus susitikime su Armėnijos premjeru Nikolu Pašinianu, Europos Sąjungos planuotame šią savaitę Ispanijoje, trečiadienį naujienų agentūrai AFP sakė vienas vyriausybės ...
-
Popiežius Pranciškus apie klimato kaitą: pasaulis, kuriame gyvename, griūva2
Popiežius Pranciškus trečiadienį paskelbė atnaujintas savo 2015-ųjų tezes apie klimato kaitą, perspėdamas, kad pasaulis žlunga, ir ragindamas Jungtinių Tautų COP28 derybose klimato klausimais susitarti dėl privalomo perėjimo prie atsinaujin...