- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Europos Sąjungos šalys narės ketvirtadienį pasiekė preliminarų susitarimą dėl ilgą laiką stabdytų bloko taisyklių pataisų, skirtų teisingiau paskirstyti prieglobsčio prašytojų priėmimą.
Švedija, kuri šiuo metu rotacijos tvarka pirmininkauja blokui, po itin įtemptų ES vidaus reikalų ministrų derybų Liuksemburge paskelbė apie pasiektą pažangą.
Susitarimas, kuriam reikėjo daugumos šalių, sudarančių ne mažiau kaip 65 proc. bloko gyventojų, pritarimo, pasiektas po ne vienus metus trukusių ginčų dėl prieglobsčio politikos klausimų.
„Tai nelengvi sprendimai visiems, sėdintiems prie šio stalo, tačiau tai istoriniai sprendimai“, – sakė Vokietijos vidaus reikalų ministrė Nancy Faeser (Nensi Fėzer).
Susitikimo metu pateiktame pasiūlyme raginama ES šalims teikti privalomą pagalbą, tačiau numatoma galimybė tai daryti vienu iš dviejų būdų.
Pirmenybė teikiama tam, kad ES šalys pasidalytų prieglobsčio prašytojų priėmimu ir priimtų didelę dalį prieglobsčio prašytojų, atvykstančių į bloko pakraščio šalis, daugiausia į Graikiją ir Italiją.
Pirmajame susitarimo tekste teigiama, kad atsisakiusios tai padaryti šalys turės sumokėti po 20 000 eurų už kiekvieną asmenį juos priėmusiai šaliai.
Preliminarus 27 ES narių susitarimas atveria kelią deryboms su Europos Parlamentu dėl teisės aktų, kurie galėtų būti priimti iki kitų metų birželį vyksiančių Europos Parlamento rinkimų.
Po pertraukos, kurią nulėmė COVID-19 pandemijos metu taikyti apribojimai keliauti, daugėjant prieglobsčio prašytojų, ši sudėtinga reforma tapo viena iš svarbiausių bloko darbotvarkės temų.
Solidarumo pusiausvyra
2020 metais Europos Komisija pateikė pasiūlymą dėl naujo migracijos ir prieglobsčio pakto, grindžiamo kvotų sistema.
Šis planas buvo nutrauktas po to, kai Vengrija, Lenkija ir kitos valstybės, prieštaravusios bet kokiam reikalavimui priimti migrantus, atsisakė jį įgyvendinti.
Švedija, kuri iki šio mėnesio pabaigos rotacijos tvarka pirmininkauja blokui, pateikė du kompromisinius tekstus. Viename iš jų raginama, kad visos valstybės narės laikytųsi principo „priimk arba sumokėk“, o kitame – kalbama apie prieglobsčio procedūras prie ES išorės sienų.
Antrajame tekste numatyta, kad valstybės narės privalo prie sienų taikyti pagreitintas procedūras atvykėliams iš šalių, kurios laikomos saugiomis, kad būtų palengvintas jų grįžimas.
„[Tai] du pagrindiniai ES prieglobsčio sistemos reformos ramsčiai, svarbūs siekiant užtikrinti tinkamą atsakomybės ir solidarumo pusiausvyrą“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Švedija.
Pabėgėliams padedanti labdaros organizacija „Oxfam“ kritiškai įvertino šių derybų kryptį, kadangi ES šalys imasi griežtesnių priemonių sustabdyti prieglobsčio prašytojus.
Prieš galutines derybas organizacija atkreipė dėmesį į tai, kad šiais sprendimais vis tiek nebus pašalinti nuolatiniai ES prieglobsčio sistemos trūkumai.
„Vietoje to jie rodo, kad ES nori apsaugoti Europą nuo prieglobsčio prašytojų“, – teigė „Oxfam“.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
J. Bidenas sakys kalbą apie demokratiją, kurioje pažers kritikos D. Trumpui5
JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) ketvirtadienį Arizonoje pasakys svarbią kalbą apie demokratinių institucijų apsaugą, taip vėl sukritikuodamas Donaldą Trumpą (Donaldą Trampą), varžovams ruošiantis 2024-ųjų rinkimų kovai. ...
-
ES pratęsia Ukrainos pabėgėlių apsaugą iki 2025 metų
Europos Sąjunga ketvirtadienį paskelbė, kad visame bloke galiojanti Ukrainos pabėgėlių apsaugos schema pratęsiama iki 2025 metų kovo, tęsiantis Rusijos karui prieš šią šalį. ...
-
Prokuroras: praėjusiais metais Lenkijos Pževodo kaime nukritusi raketa buvo ukrainiečių
Lenkijos teisingumo ministras ir generalinis prokuroras Zbigniewas Ziobro (Zbignevas Ziobras) ketvirtadienį patvirtino, kad oro gynybos raketa, kuri pernai nukrito šalies Pževodo kaime ir pražudė du žmones, buvo ukrainiečių. ...
-
Prezidentas: Kazachstanas laikysis Rusijai taikomų sankcijų
Kazachstanas laikysis Rusijai taikomų sankcijų, ketvirtadienį pareiškė šalies prezidentas Kassymas-Jomartas Tokayevas (Kasymas Žomartas Tokajevas) per susitikimą su Vokietijos kancleriu Olafu Scholzu (Olafu Šolcu). ...
-
Bulgarijos parlamentas sutiko skirti Ukrainai papildomų ginklų
Bulgarijos parlamentas trečiadienį pritarė, kad Ukrainai būtų suteikta papildoma karinė pagalba kovoje su Rusijos invazija. ...
-
Vokietija ir Izraelis pasirašė istorinį susitarimą dėl raketų sistemos
Vokietija ketvirtadienį pasirašė susitarimą dėl Izraelyje pagamintos hipergarsinės raketų sistemos „Arrow 3“, kuri taps svarbia Europos gynybos nuo oro atakų dalimi, įsigijimo. ...
-
Kanados premjeras parlamente atsiprašė už nacių gretose kovojusio veterano pagerbimą
Kanados premjeras Justinas Trudeau (Džastinas Triudo) trečiadienį parlamente atsiprašė po to, kai parlamento pirmininkas viešai, bet per klaidą pagerbė ukrainietį veteraną, kuris Antrojo pasaulinio karo metais kovojo nacių pusėje. ...
-
JT ragina visapusiškai gerbti suimto buvusio Kalnų Karabacho lyderio teises
Jungtinės Tautos ketvirtadienį paragino visapusiškai gerbti buvusio Kalnų Karabacho separatistų lyderio Rubeno Vardaniano teises po to, kai Azerbaidžano teismas paskyrė jam kardomąjį kalinimą. ...
-
Azerbaidžanas ragina etninius armėnus nepalikti Kalnų Karabacho
Azerbaidžanas ketvirtadienį pareiškė norintis, kad etniniai armėnai liktų Kalnų Karabache. ...
-
Kremlius: Armėnijos sprendimas prisijungti prie TBT būtų laikomas ypač priešišku1
Kremlius ketvirtadienį pareiškė, kad Armėnijos sprendimas prisijungti prie Tarptautinio Baudžiamojo Teismo (TBT), kuris yra išdavęs Rusijos prezidento Vladimiro Putino arešto orderį, būtų laikomas ypač priešišku. ...