ES ministrai tariasi dėl Afganistano ir pabėgėlių reikalų

Europos Sąjungos teisingumo ir vidaus reikalų ministrai antradienį susitiko aptarti Talibano valdžios užgrobimo Afganistane ir tikėtino pabėgėlio ir migrantų antplūdžio, kurį gali paskatinti sumaištis toje šalyje.

Šis pasitarimas rengiamas iš Kabulo tarptautinio oro uosto išskraidinus paskutines JAV pajėgas ir užbaigus ilgiausią Amerikos karą.

27 šalių Bendrija ieško būdų neleisti pasikartoti 2015 metų ES pabėgėlių krizei, paskatintai pilietinio karo Sirijoje. Tais metais į Europą atvykus daugiau kaip milijonui migrantų tarp bloko valstybių įsiplieskė ginčai, kaip geriau valdyti šį antplūdį. Ši įtampa iki šiol nebuvo visiškai išsklaidyta, o dabar ją gali dar labiau paaštrinti migrantų iš Afganistano banga.

ES tikriausiai skirs papildomų lėšų su Afganistanu besiribojančioms valstybėms, kad jos neleistų pabėgėliams traukti į Europą.

„Svarbu, kad turėtume galimybę išvengti humanitarinės krizės, migracijos krizės ir saugumo grėsmės iš Afganistano“, – prieš ministrų susitikimą sakė vidaus reikalų eurokomisarė Ylva Johansson (Ilva Johanson).

„Tačiau mums reikia veikti dabar, o ne laukti, kada dideli žmonių srautai atkeliaus prie mūsų išorinių sienų arba kada sustiprės teroristinės organizacijos, – pridūrė ji. -  Taigi, štai kodėl turime veikti dabar, kad palaikytume žmones Afganistane, kaimyninėse šalyse ir dirbtume su su tarptautinėmis organizacijomis.“

Tačiau ES siekis, kad migrantai pasiliktų su Afganistanu besiribojančiose šalyse veikiausiai sulauks žmogaus teisių grupių kritikos.

Organizacija „Amnesty International“ laiške Y. Johansson rašė, kad ES ir jos narės „privalo susilaikyti nuo itin žalingų atsakų, pabrėžiančių, kad ES sienos privalo išlikti „saugomos“, ir siūlančių arba nustatančių priemones, perkeliančių atsakomybę už pabėgėlių apsaugą trečiosioms šalims“.

Ši žmogaus teisių grupė pridūrė, kad Europą pasiekusiems afganistaniečiams ES turėtų suteikti „prieigą prie teritorijos ir sąžiningas bei veiksmingas prieglobsčio suteikimo procedūras bei tinkamas priėmimo sąlygas“. Be to, „Amnesty“ siūlo laikyti visas afganistanietes moteris ir mergaites „prima facie pabėgėlėmis“, nes tėvynėje jos patiria akivaizdžią grėsmę.

Pasak Baltųjų rūmų, amerikiečių pajėgos padėjo evakuoti daugiau kaip 120 tūkst. JAV piliečių, kitų užsieniečių ir afganistaniečių, kai Talibanas užgrobė valdžią Afganistane. Koalicijos pajėgos taip pat evakavo daug savo piliečių ir afganistaniečių. Vis dėlto JAV vyriausybė ir jos sąjungininkės pripažino nesugebėjusios išgabenti visų, kas norėjo išvykti.

Kaip rodo kai kurie ES vertinimai, nuo 2015 metų prieglobsčio Bendrijoje pasiprašė apie 570 tūkst. afganistaniečių.

Nuo vasario, kai tapo aišku, kad JAV išves savo pajėgas iš Afganistano, šios šalies piliečių pateikiamų prašymų suteikti prieglobstį padaugėjo trečdaliu. Už prieglobsčio politiką atsakingos ES agentūros duomenimis, gegužę buvo įregistruota daugiau kaip 4 648 tokie prašymai. Maždaug pusė šių prašymų būna patenkinami.NAUJAUSI KOMENTARAI

Kunigas

Kunigas portretas
Įsivaizduokite 1milionas musulmonų !
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių