EK vadovė: Ukraina yra lemiamas veiksnys Kinijos ir ES ryšiams

Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen) ketvirtadienį perspėjo Kiniją, kad jos požiūris į Rusijos prezidento Vladimiro Putino vykdomą invaziją Ukrainoje bus labai svarbus formuojant Pekino ryšius su Europa.

„Šiuo klausimu turime būti atviri. Nuo to, kaip Kinija toliau reaguos į Putino karą, priklausys tolesni Europos Sąjungos ir Kinijos santykiai“, – pabrėžė ji.

Kitą savaitę U. von der Leyen kartu su Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Macronu (Emaniueliu Makronu) vyks į Pekiną, kur abu lyderiai sieks užmegzti ryšius su Kinijos vadovu Xi Jinpingu (Si Dzinpingu).

Šis ir Ispanijos premjero Pedro Sanchezo (Pedro Sančeso) vizitas, kuris prasidės ketvirtadienį, rengiami po to, kai praėjusią savaitę Kinijos prezidentas lankydamasis Maskvoje parodė solidarumą su Rusijos lyderiu Vladimiru Putinu.

„Negana to, kad prezidentas Xi toli gražu nepasmerkė žiaurios ir neteisėtos invazijos į Ukrainą, jis ir toliau palaiko savo „draugystę be ribų“ su Putino Rusija“, – sakė U. von der Leyen.

Kinija stengiasi užimti neutralios tarpininkės poziciją ir pasiūlė planą, kuris, jos teigimu, padėtų nutraukti kovas. Tačiau ji atsisakė pasmerkti Maskvos karą, o Vakarai perspėjo dėl bet kokių galimų veiksmų paremiant Rusiją ginklais.

EK pirmininkė teigė, kad taikos planas turi atitikti Ukrainos keliamas sąlygas ir neturėtų įtvirtinti Kremliaus kontrolės jo užgrobtose teritorijose.

Jungtinėms Valstijoms raginant Europos sąjungininkes prisijungti prie griežtesnės pozicijos Kinijos atžvilgiu, Briuselis dabar siekia apibrėžti savo požiūrį į Pekiną.

Ekonomiškai pajėgios Europos šalys, tokios kaip Prancūzija ir Vokietija, nėra linkusios visiškai nutraukti verslo ryšių, o rytinės ES narės laikosi griežtesnės linijos.

Naujoji pasaulio tvarka

Pasak U. von der Leyen, akivaizdu, jog Xi Jinpingo vadovaujama Kinija tampa „represyvesnė namuose ir ryžtingesnė užsienyje“. Pasak jos, Pekino „aiškus tikslas yra sisteminis tarptautinės tvarkos pakeitimas iškeliant į centrą Kiniją“.

Tačiau ji tvirtino, kad „gyvybiškai svarbu su Kinija užtikrinti diplomatinį stabilumą ir atviras bendravimo linijas“.

„Manau, kad atsisieti nuo Kinijos nėra nei perspektyvu, nei naudinga Europai, – sakė ES vykdomosios institucijos vadovė. – Nenorime nutraukti ekonominių, visuomeninių, politinių ir mokslinių ryšių.“

Ji pabrėžė, kad Briuselis niekada nevengs kalbėtis su Pekinu didelį susirūpinimą keliančiais klausimais.

„Tačiau manau, kad turime palikti erdvės diskusijai apie platesnio užmojo partnerystę ir apie tai, kaip konkurenciją padaryti sąžiningesnę ir drausmingesnę“, – sakė ji.

U. von der Leyen teigė, kad prekybos srityje ES siekia iš naujo subalansuoti savo santykius „skaidrumo, nuspėjamumo ir abipusiškumo pagrindu“.

Be kita ko, iš naujo vertinamas svarbus investicijų susitarimas, įstrigęs ginčijantis dėl žmogaus teisių pažeidimų Pekinui įvestų sankcijų klausimu.

ES jau dabar siekia sumažinti priklausomybę nuo Kinijos dėl svarbių naudingųjų iškasenų, pavyzdžiui, ličio, reikalingo ekologiškesnėms technologijoms.

U. von der Leyen teigė, kad blokas svarsto, ar reikia naujų gynybinių priemonių tokiuose sektoriuose kaip dirbtinis intelektas, kvantinė kompiuterija ir robotika.

Pasak jos, vėliau šiais metais Komisija pateiks pirmines idėjas dėl apribojimų galimoms investicijoms į Kiniją, galinčioms padėti stiprinti Pekino karinę galią.

„Turime užtikrinti, kad mūsų įmonių kapitalas, kompetencija ir žinios nebūtų naudojamos siekiant sustiprinti karinius ir žvalgybos pajėgumus tų, kurie taip pat yra sisteminiai varžovai“, – sakė ji.


Šiame straipsnyje: EK vadovėUrsula von der Leyenkaras Ukrainojesantykiai su Kinija

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių