EK vadovė: „AstraZeneca“ eksportas gali būti uždraustas

Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen) šeštadienį pagrasino sustabdyti „AstraZeneca“ vakcinų eksportą, jei iš pradžių savo siuntų negaus Europos Sąjunga.

Komplikuojantis ginčui dėl vakcinų pristatymo vėlavimo, U. von der Leyen interviu vokiečių žiniasklaidos grupei „Funke“ sakė: „Turime galimybę uždrausti planuotą eksportą. Žinia [farmacijos milžinei] „AstraZeneca“: pirmiausia įvykdykite savo kontraktą su Europa, o tada pradėkite tiekti [vakcinas] kitoms šalims.“

Pati Didžiosios Britanijos ir Švedijos bendrovė yra pripažinusi negalinti atlikti pažadėtų pristatymų, ir šis trūkumas sulėtino jau ir taip daug kritikos sulaukiančią vakcinavimo kampaniją ES.

Ginčas taip pat paskatino tarptautinį konfliktą, ES pareigūnams pasipiktinus, kad „AstraZeneca“ vykdo su Jungtine Karalyste sudarytą sutartį, tačiau nevykdo įsipareigojimų blokui.

Ketvirtadienį ES atstovai pranešė, kad EK planuoja pradėti ginčų sprendimo procesą pagal sutartį su „AstraZeneca“ dėl vakcinos nuo COVID-19 tiekimo.

U. von der Leyen įspėjimas pasirodė blokui stengiantis spartinti skiepijimo nuo COVID-19 kampaniją, daugelyje valstybių narių dėl spartėjančio viruso plitimo vėl sugriežtinus karantino priemones.

Pasak EK vadovės, „AstraZeneca“ pristatė tik 30 proc. iš 90 mln. vakcinos dozių, pažadėtų pirmajam šių metų ketvirčiui.

Kompanija vėlavimą aiškina gamybos problemomis savo gamyklose ES, bet Europos pareigūnai piktinasi, kad nepaisydama šių problemų „AstraZeneca“ vykdo sutartį su JK.

U. von der Leyen dar trečiadienį išskyrė Didžiąją Britaniją, įspėdama dėl bloko galimybės pasinaudoti savo galiomis nepaprastosios padėties atveju ir blokuoti vakcinos nuo COVID-19 eksportą, siekiant užtikrinti „abipusį bendradarbiavimą“ su kitais tiekėjais, ir paragindama Britaniją importuoti daugiau vakcinų dozių į Europos Sąjungą.

„Svarstomos visos galimybės“, – sakė buvusi Vokietijos gynybos ministrė ir pridūrė, kad padėtis dėl vakcinų bus aptarta per ES lyderių susitikimą kitą savaitę.

ES jau yra parengusi specialias vakcinų eksporto taisykles, pagal kurias gamintojai, sudarę sutartis dėl tiekimo ES, privalo deklaruoti ketinimus eksportuoti vakcinų dozes už bloko ribų.

Labiausiai ES nerimauja dėl Britanijos, kurioje yra įsikūrusi „AstraZeneca“ ir kurioje vakcinavimo kampanija vyksta žymiai sparčiau nei ES.

Briuselis apkaltino Londoną dėl faktinio eksporto draudimo, skirto padėti greičiau paskiepyti savo šalies gyventojus, nors premjero Boriso Johnsono (Boriso Džonsono) vyriausybė griežtai paneigė tokius kaltinimus.

ES eksporto draudimo mechanizmas iš pradžių turi būti inicijuotas kurioje nors vienoje valstybėje narėje. Tuomet jį turėtų patvirtinti Europos Komisija.

Šis mechanizmas iki šiol buvo taikytas tik kartą: Italija blokavo 250 tūkst. „AstraZeneca“ vakcinos dozių išsiuntimą į Australiją, priežastimi nuodydama „nuolatinį trūkumą“ ir „tiekimo vėlavimą“.

Ne visos ES šalys pritaria eksporto draudimams, nes jie gali sutrikdyti pasaulines tiekimo grandines. Tokios valstybės kaip Belgija ir Nyderlandai ragina veikti atsargiai.NAUJAUSI KOMENTARAI

Pilietis

Pilietis portretas
Parašykite ar spėjo paskiepyti simonytes ir kitas ytes?NES LAUKSIM TEATRO.

Ryt vėl prirašys nauju kąstų

Ryt vėl prirašys nauju kąstų portretas
O vakcivos gulės. Pas mus lygūs ir lygesni, gauna vakcinas

O skandinavai neskuba

O skandinavai neskuba portretas
Akcentuojama, kad Suomija neskuba "reabilituoti" vakcinos "reputaciją". Bet kodėl tik Suomija? Taip elgiasi ir Danija, ir Švedija, ir Norvegija... Taip, taip elgiasi ir Švedija, kurios vardu ASTRA ZENEKA (centras - Molndalyje, Geteborgo pakraštyje) kaip fygos lapu dangstosi vakcinos gamintojai, Taip elgiasi ir Danija, kurios Valstybinis serumų institutas yra vienas iš žinomiausių Europoje (ir ne tik Europoje) serumų ir vakcinų gamintojas (nekonkuruoja su ASTRA vakcina) ir kurio specialistai gerai išmano visas vakcinoje slypinčių pavojų subtilybes...Šių šalių mokslininkai gerai suvokia galimus pavojus ir elegantiškai ragina ASTROS gamintojus ir registratorius atsakyti į visus kertinius mokslo diktuojamus klausimus. Kol kas tai liečia "trombocitopenijas ir trombozes ar tromboembolijas". Ir niekad nesakykime "niekada" kitoms "nelauktoms ir nenumatytoms" negerovėms, kurios kaip yla iš maišo išlys masinio vakcinavimo metu. Niekas negalėtų paneigti, kad kol kas tai liečia tik šią vakciną
VISI KOMENTARAI 7
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių