E. Macronas: tikiuosi, kad jaunimas į Europą žiūrės kaip į saugumo garantą

Vilniaus universitete (VU) su studentais diskusijai susitikęs Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas sako turįs viltį, kad jau greitu metu lietuviai į Europą žiūrės kaip į pagrindinį garantą nacionaliniam saugumui.

Jo teigimu, pasitikėti tik Jungtinių Amerikos Valstijų tiekiamomis karinio saugumo garantijomis senasis žemynas nebegali, todėl Europos Sąjunga, tikina E. Macronas, tiesiog privalo kuo greičiau didinti savarankiškumą ne tik sprendimų priėmimo, bet ir karinės ginkluotės gamybos srityje.

„Jeigu mes visiškai priklausysime nuo amerikiečių įrangos, neturėsime visiškai jokios galios veikti. Todėl svarbu užtikrinti mūsų autonomišką gamybą. Turėtume Europoje turėti panašias taisykles, kurios galioja Amerikoje. Turėtume daugiau veikti šioje srityje, gaminti savo tankus ir lėktuvus – reikia turėti savo produktus. JAV visa įranga kuria savo rinkai ir vėliau parduoda Europos rinkai, manau, kad ir mes turėtume panašiai veikti Europoje. Reikia turėti savo gamintojus ir gaminti įvairius gaminius sau“, – studentams kalbėjo prezidentas.

Manau, kad labai svarbu yra tai, kad mes patys galėtume apsisaugoti ir tikiuosi, kad Lietuvos jaunimas po kelerių metų į Europą žiūrės kaip į saugumo garantą.

Dar ne taip seniai apie NATO „smegenų mirtį“ kalbėjęs M. Macronas pabrėžė, kad, nepaisant jo kritikos Aljansui, ES valstybės turėtų pasimokyti būtent iš šios tarptautinės gynybinės struktūros, kaip reikėtų veikti reaguojant į iššūkius.

„Mes turime turėti gebėjimų dirbti ir veikti kartu. NATO mus to išmokė. Net jei aš ir kritikavau NATO dėl jos geopolitinių trūkumų, NATO mums suteikė galimybę ir išmokė mus dirbti kartu, išmokė mus sąveikumo. Manau, kad tą sąveikumą turėtume sustiprinti Europos lygiu. Toks ir yra europinės iniciatyvos tikslas“, – pabrėžė Prancūzijos lyderis. Galiausiai, jo teigimu, tik save apginti galinčios šalys susilaukia pagarbos.

M. Macronas taip pat pažymėjo, kad Europa neturėtų pervertinti JAV teikiamų saugumo garantijų. Anot jo, šiuo metu Vašingtonui vis aktualesniais tampa Kinijos, o ne Europos klausimai. Todėl, įsitikinęs Prancūzijos lyderis, didesnę atsakomybę už saugumą turėtų prisiimti ir pati Europa.

„Manau, kad tautos gerbia tas šalis, kurios gali pačios apsiginti. Jūs savo šalyje (Lietuvoje – ELTA) galbūt turėjote jausmą, kad jus paliko Europos šalys, kai jus aneksavo Sovietų Sąjunga. Jūs būtent taip įsivaizduojate XX amžių. Vėliau tik NATO jums užtikrino saugumą. Bet negalime visada pasitikėti ta galia, kuri yra kitoje Atlanto pusėje, kuri dabar dažniau kreipia dėmesį į Kiniją ir galbūt ne tiek daug dėmesio skiria mums. Manau, kad labai svarbu yra tai, kad mes patys galėtume apsisaugoti ir tikiuosi, kad Lietuvos jaunimas po kelerių metų į Europą žiūrės kaip į saugumo garantą. Nes tai (bus – ELTA) Europa, kuri užtikrina mūsų nepriklausomybę ir mūsų demokratiją bei mums siunčia karinę pagalbą“, – teigė M. Macronas.

E. Macronas: turi atsirasti trečias galios polis – Europa

E. Macronas teigia, kad Europa turi veikti ryžtingai ir neleisti, kad pasaulį valdytų dvipolis, t. y. Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) ir Kinija. E. Macronas akcentuoja būtinybę siekti, kad atsirastų trečiasis galios polis – Europa, kuri, pasak jo, galėtų užtikrinti taiką pasaulyje.

„Turime veikti vieningai, taikiai, bet taip pat labai ryžtingai, nes negalime pritarti tam, kad pasaulį valdytų dvipolis  – JAV ir Kinija. Čia turime būti labai vieningi. Jeigu nebūsime vieningi, tiesiog mums teliks pasirinkti ar Kiniją, ar JAV, ar vienos, ar kitos investicijas“, – antradienį Vilniaus universitete (VU) surengtoje diskusijoje studentams kalbėjo E. Macronas.

Turime kurti kelią, kuris leistų sukurti trečiąjį polį, tai mūsų atsakomybė siekiant taikos pasaulyje.

„Mes turime parengti bendrą strategiją, numatyti Europos nepriklausomumą, suverenumą, kad nepriklausytume nei nuo Kinijos, nei nuo JAV, net jeigu JAV yra mūsų strateginės partnerės“, – pridūrė jis.

Prancūzijos prezidentas mano, kad Europa gali tapti trečiuoju galios poliu, užtikrinančiu pasaulyje taiką.

„Turime kurti kelią, kuris leistų sukurti trečiąjį polį, tai mūsų atsakomybė siekiant taikos pasaulyje. Jeigu kursis dvipolis, tai atsiras įtampos, tačiau jeigu centre atsiras Europa, trečiasis polis su savo vertybėmis, tai viskas bus gerai“, – akcentavo Prancūzijos vadovas.

E. Macronas mano, kad su Kinija Europos santykiai turėtų būti koordinuoti ir europietiški.

„Labai ilgą laiką mes laikėmės oportunistiškos programos Kinijos požiūriu. Mes laikėme ją rinka, ji investavo pas mus, bet mes neturėjome pakankamos Europos suverenumo strategijos. Taigi, buvo daug dvišalių prekybos susitarimų, o po 2008–2010 metų krizės Europa padarė keletą klaidų – leido Kinijai investuoti į strategines sritis, ypač Pietų Europoje, ir neatsižvelgė į tai, kad tos sritys yra labai strateginės, tai leido tam naujajam „Šilko keliui“ pasiekti tas šalis“, – sakė E. Macronas.

„Jeigu mes tikime suverenia Europa, tai reiškia mes tikime vieninga Europa santykiuose su Kinija. Aš manau, kad mes turime pasiekti, kad visos Europos Sąjungos valstybės narės kalbėtųsi su Kinija laikydamos bendros darbotvarkės“, – pabrėžė Prancūzijos prezidentas.

E. Macronas taip pat akcentavo, kad dabar yra rengiamas susitarimas dėl Europos Sąjungos ir Kinijos investicijų.

„Tai bus vienas svarbiausių susitarimų. Šis susitarimas leis nustatyti vienodas žaidimo taisykles Kinijai ir Europos Sąjungai. Dabar Kinija laikosi tokios dvipusės politikos, ji tarsi yra besivystanti šalis pasaulio ekonomika, ir yra iškraipoma tam tikra prasme konkurencija, pavyzdžiui, kalbant apie intelektualinę nuosavybę“, – teigė Prancūzijos prezidentas.

„Taigi, mūsų tikslas yra gerinti prekybos galimybes su Kinija, svarbu tai, kad Kinijai reikia atvirumo, ir tai užtikrins jos vidaus stabilumą“, – pridūrė jis.NAUJAUSI KOMENTARAI

Ziures tik, jei Makaronas neapsimetines, kad

Ziures tik, jei Makaronas neapsimetines, kad portretas
Lietuva gintu nuo agresijos is Rytu. Aciudie, yra dar ir NATO.
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių