- Rūta Androšiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Dešimtys šalių antradienį išreiškė susirūpinimą dėl įtariamų pažeidimų Kinijos Sindziango regione ir pareikalavo, kad Jungtinių Tautų vyriausioji žmogaus teisių komisarė paskelbtų ilgai atidėliotą ataskaitą dėl žmogaus teisių tame regione.
„Mes ir toliau esame labai susirūpinę dėl žmogaus teisių padėties Sindziango uigūrų autonominiame regione“, – JT Žmogaus teisių tarybai sakė Nyderlandų ambasadorius prie JT Ženevoje Paulas Bekkersas (Paulas Bekersas).
Skelbdamas bendrą 47 šalių priimtą pareiškimą jis atkreipė dėmesį į daugybę „patikimų pranešimų“, rodančių, kad regione savavališkai buvo sulaikyta daugiau nei milijonas uigūrų ir kitų musulmonų mažumų atstovų. Pekinas šiuos pranešimus griežtai neigia.
„Yra pranešimų apie tebevykstantį plataus masto stebėjimą, uigūrų ir kitų mažumoms priklausančių asmenų diskriminaciją“, – sakė jis.
Taip pat yra pranešimų apie „uigūrų kultūros ir žmogaus teisių bei pagrindinių laisvių griežtus suvaržymus“, pridūrė jis.
Bendrame pareiškime taip pat reiškiamas susirūpinimas dėl „pranešimų apie kankinimus ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį arba bausmes, priverstinę sterilizaciją, seksualinį smurtą ir smurtą dėl lyties, priverstinį darbą ir valdžios pareigūnų vykdomą priverstinį vaikų atskyrimą nuo tėvų“.
Pareiškimą padariusios šalys, anot jo, „kartoja mūsų raginimą Kinijai skubiai spręsti šiuos susirūpinimą keliančius klausimus“ ir „nutraukti savavališką musulmonų uigūrų ir kitoms mažumoms priklausančių asmenų sulaikymą“.
Jos taip pat paragino Pekiną suteikti JT tyrėjams ir ekspertams „prasmingą ir nevaržomą prieigą“ ir leisti nepriklausomai vietoje stebėti esamą padėtį.
Jungtinių Tautų vyriausiajai žmogaus teisių komisarei Michelle Bachelet (Mišel Bačelet) praėjusį mėnesį buvo duotas leidimas apsilankyti tolimajame Kinijos vakarų regione. Tai buvo pirmas JT žmogaus teisių vadovo apsilankymas Kinijoje per 17 metų.
Tačiau M. Bachelet sulaukė griežtos kritikos dėl to, kad prieš kelionę, kurią, kaip manoma, griežtai kontroliavo Kinijos valdžia, ir jos metu nepasisakė griežčiau prieš Kinijos vykdomus žmogaus teisių pažeidimus.
Antradienį paskelbtame bendrame pareiškime šalys paprašė pateikti daugiau „išsamesnių pastabų, įskaitant apribojimus, kuriuos Kinijos valdžia taikė vizito metu“.
JT vyriausioji žmogaus teisių komisarė taip pat patiria vis didesnį spaudimą paskelbti ilgai atidėliotą ataskaitą dėl žmogaus teisių padėties Sindziange. Ekspertų teigimu, ataskaita jau kelis mėnesius yra paruošta.
M. Bachelet, kuri pirmadienį pranešė nesieksianti antros kadencijos šiame poste, pažadėjo paskelbti ataskaitą iki savo kadencijos pabaigos rugpjūčio 31 dieną.
Antradienio bendrame pareiškime reikalaujama ataskaitos „skubaus paskelbimo“, o M. Bachelet prašoma pateikti „daugiau informacijos apie terminus“.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Rugpjūtį Suomijoje planuojami pokalbiai su Turkija dėl NATO plėtros1
Suomijos, Švedijos ir Turkijos atstovai dar rugpjūtį Suomijoje susitiks pokalbių dėl NATO plėtros į šiaurę. ...
-
V. Putinas sutiko, kad TATENA inspektoriai į Zaporižią vyktų per Ukrainą
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sutiko, kad nepriklausomų inspektorių grupė galėtų vykti į Maskvos okupuotą Zaporižios atominę elektrinę per Ukrainą, po pokalbio su Emmanueliu Macronu pranešė Prancūzijos prezidentūra. ...
-
„Gazprom“: planuojama trims dienoms stabdyti dujų tiekimą „Nord Stream“
Rusijos dujų koncernas „Gazprom“ penktadienį pranešė, kad nuo rugpjūčio 31-osios iki rugsėjo 2-osios dujų tiekimas į Europą dujotiekiu „Nord Stream“ bus sustabdytas dėl „techninės priežiūros“. ...
-
JT pasibaisėjusios 34 metų kalinimo bausme moteriai Saudo Arabijoje už tviterio žinutes
Jungtinės Tautos (JT) su pasipiktinimu reagavo į Saudo Arabijoje moteriai skirtą 34 metų laisvės atėmimo bausmę už vyriausybei kritiškas tviterio žinutes. ...
-
Izraelio „Mossad“ pirmą kartą istorijoje į vadovaujančias pareigybes paskyrė dvi moteris
Izraelio užsienio žvalgybos agentūra „Mossad“ pirmą kartą istorijoje į svarbias vadovaujančias pozicijas paskyrė dvi moteris. ...
-
Sulaukusi kritikos dėl vakarėlio Suomijos premjerė atliko narkotikų testą1
Suomijos ministrė pirmininkė Sanna Marin penktadienį pranešė, kad jai buvo atliktas narkotikų testas, nes po to, kai pasirodė vaizdo įrašas, kuriame ji šoka ir linksminasi vakarėlyje, kritika jai ėmė vis labiau stiprėti. ...
-
V. Putinas pasikalbėjo su E. Macronu: Rusijos prezidentas įspėjo dėl katastrofos Zaporižios AE
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas per telefoninį pokalbį su Prancūzijos lyderiu Emmanueliu Macronu (Emaniueliu Makronu) apkaltino Ukrainą užpuolus Maskvos okupuotą Zaporižios atominę elektrinę ir perspėjo dėl galimos „katastrofos“, ...
-
R. T. Erdoganas: Turkija nesiekia užimti Sirijos teritorijos
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas) penktadienį pareiškė, kad Ankara nesiekia užgrobti jokios Sirijos teritorijos, nors ir intensyvina atakas prieš kurdų pajėgas karo draskomos šalies š...
-
Po D. Medvedevo žodžių – Italijos spaudos įspėjimai
Italijos pagrindiniai laikraščiai penktadienį pirmuosiuose puslapiuose įspėjo dėl įtariamo Rusijos kišimosi į artėjančius rinkimus, reaguodami į buvusio Kremliaus šeimininko komentarus, kuriuose europiečiai raginami „nubau...
-
Estija siūlys ES priimti aštuntą sankcijų Rusijai paketą
Estijos vyriausybė ketvirtadienį vykusiame kabineto posėdyje nusprendė kreiptis į Europos Komisiją, oficialiai siūlydama priimti aštuntąjį sankcijų Rusijai paketą. ...