D. Trumpas skelbia apie Sudano ir Izraelio santykių normalizavimą

JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) penktadienį paskelbė, kad Sudanas žengs istorinį žingsnį – normalizuos santykius su Izraeliu.

Toks jo pareiškimas pasirodė dviem Persijos įlankos arabų valstybėms anksčiau sutikus pripažinti žydų valstybę.

Kelios akimirkos po to, kai D. Trumpas formaliai inicijavo Sudano šalinimo iš JAV terorizmą remiančių šalių (SSTL) sąrašo procedūrą, reporteriai buvo palydėti į Ovalinį kabinetą, kur Baltųjų rūmų vadovas kalbėjosi telefonu su izraeliečių ir sudaniečių lyderiais.

„Jums vadovaujant mes labai greitai plečiame taikos ratą“, – buvo girdėta, kaip kalba Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu (Benjaminas Netanjahus).

D. Trumpas atsakė: „Jų bus daug, daug daugiau.“

Žurnalistams JAV lyderis sakė, kad dar mažiausiai penkios arabiškos šalys nori užmegzti santykius su Izraeliu.

„Sudanas ir Izraelis sutiko normalizuoti santykius – tai dar vienas svarbus žingsnis siekiant taikos Artimuosiuose Rytuose, dar vienai valstybei prisijungiant prie Abraomo susitarimų“, anksčiau pasirašytų Bahreino ir Jungtinių Arabų Emyratų, socialiniame tinkle „Twitter“ parašė D. Trumpo padėjėjas Juddas Deere'as (Džudas Diras).

Kad išsibrauktų iš „juodojo“ sąrašo, smarkiai suvaržiusio investavimą, pinigų stokojantis Sudanas sutiko išmokėti 335 mln. dolerių (282 mln. eurų) gyviems po 1998 metais JAV ambasadose Kenijoje ir Tanzanijoje įvykdytų koordinuotų sprogdinimų likusiems žmonėms, taip pat aukų artimiesiems.

„Šiandien žengiamas reikšmingas žingsnis į priekį Jungtinių Valstijų ir Sudano dvišaliuose santykiuose, ir tai yra esminis posūkio taškas Sudanui“, – nurodoma Baltųjų rūmų pranešime.

Jame priduriama, kad susitarimas su Sudanu leidžia „sukurti naują ateitį, kupiną bendradarbiavimo ir paramos besitęsiančiam istoriniam perėjimui prie demokratijos“.

Sudano civilis ministras pirmininkas Abdulla Hamdokas (Abdula Hamdokas) per tviterį padėkojo D. Trumpui, nepaminėdamas Izraelio pripažinimo – anksčiau jis pareiškė neturįs įgaliojimų imtis tokių veiksmų.

„Glaudžiai bendradarbiaujame su JAV administracija ir Kongresu, kad laiku užbaigtume pašalinimo iš SSTL sąrašo procesą“, – pažymėjo A. Hamdokas.

Per valstybinę Sudano televiziją buvo patvirtinta, kad ši Šiaurės Afrikos šalis ir Izraelis normalizuos santykius, taip nutraukdamos ištisus dešimtmečius tvyrojusį priešiškumą.

„Sudanas ir Izraelis susitarė normalizuoti savo santykius, nutraukti agresijos būseną tarp jų“, – perskaičius bendrą Sudano, Izraelio ir JAV pareiškimą paskelbė valstybinė televizija.

Izraelio ministras pirmininkas B. Netanyahu savo ruožtu paskelbė pranešimą, kuriame pasveikino santykių su Sudanu normalizavimą.

„Koks nuostabus posūkis, – kalbėjo jis. – Šiandien Chartumas sako „taip“ taikai su Izraeliu, „taip“ – Izraelio pripažinimui ir „taip“ – [santykių] normalizavimui su Izraeliu.“

 


Šiame straipsnyje: Donaldas TrumpasSudanasIzraelis

NAUJAUSI KOMENTARAI

ano

ano portretas
????????????? visiems pagal nuopelnus''''
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių