D. Trumpas: dar 5–6 arabų šalys ketina sutikti normalizuoti santykius su Izraeliu

JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) antradienį pareiškė, kad dar „penkios ar šešios“ arabų šalys ketina sutikti normalizuoti santykius su Izraeliu, analogiškus susitarimus su žydų valstybe pasiekus Jungtiniams Arabų Emyratams bei Bahreinui.

„Mes esame labai toli nuėję su maždaug penkiomis šalimis – dar penkiomis šalimis“, – sakė D. Trumpas, prieš susitarimų su JAE ir Bahreinu pasirašymo ceremoniją Ovaliajame kabinete priėmęs Izraelio ministrą pirmininką Benjaminą Netanyahu (Benjaminą Netanjahų).

„Labai greitai turėsime bent penkias ar šešias šalis, mes jau kalbamės su jomis“, – tvirtino jis.

D. Trumpas neįvardijo tų šalių, tačiau per atskiras dvišales derybas su JAE užsienio reikalų ministru Abdullah bin Zayedu al Nahyanu (Abdula bin Zajedu Nahjanu) užsiminė, kad tarp jų gali būti Saudo Arabija.

„Turėjome puikias derybas su Saudo Arabija“, kalbėjo JAV vadovas, pridūręs, kad mano, jog ji neturi išankstinių nusistatymų.

Prieš pasirašymo ceremoniją D. Trumpas taip pat susitiko su Bahreino užsienio reikalų ministru Abdullatifu al Zayani (Abdulatifu Zajaniu).

Artimiesiems Rytams šie vadinamieji Abraomo susitarimai reiškia reikšmingą dešimtmečius trukusio status quo, kai arabų šalys bandė išlaikyti vieningą poziciją prieš Izraelį dėl jo elgesio su palestiniečiais, pasikeitimą.

„Po dešimtmečius trukusio susiskaldymo ir konfliktų mes žymime naujų Artimųjų Rytų aušrą“, – prasidedant pasirašymo ceremonijai sakė D. Trumpas.

Jausdami, kad juos vis labiau apleidžia, palestiniečių lyderiai paragino okupuotose teritorijose ir prie JAV, Izraelio, Bahreino ir JAE ambasadų rengti demonstracijas prieš šiuos „gėdingus susitarimus“.

Nepaisant to, D. Trumpas sakė esąs įsitikinęs, kad palestiniečiai galiausiai prisijungs prie JAV tarpininkaujamų taikos susitarimų, kurie, kaip jis tikisi, padidins jo galimybes būti perrinktam lapkričio mėnesį.

„Palestiniečiai tikrai bus nariai. Sakau tai be jokios bravūros, aš jums tiesiog sakau, kad palestiniečiai bus nariai, atėjus tinkamam laikui“, – teigė D. Trumpas.

Renginys Baltuosiuose rūmuose žymi pirmą kartą nuo 1994-ųjų, kai kokios nors arabų šalys užmezga santykius su Izraeliu. 1979-aisiais santykius su žydų valstybe užmezgė Egiptas, o 1994-aisiais – Jordanija.

Į ceremoniją pakviesta šimtai žmonių, neatmetama simbolinio arabų šalių atstovų ir B. Netanyahu rankų paspaudimo ceremonija.

 NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių