- Raimondas Čiuplys, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Baltarusijos opozicijos tinklaraštininkas Ramanas Pratasevičius, sulaikytas per keleivinio lainerio priverstinį nutupdymą Minske, ketvirtadienį pasirodė valstybinės televizijos parodytame emocingame interviu, kurį jo artimieji ir aktyvistai laiko išgautu prievarta.
2019 metais iš Baltarusijos išvykęs R. Pratasevičius tapo vienu pagrindinių autoritarinio prezidento Aliaksando Lukašenkos priešininkų. Jis tvarkė populiarų susirašinėjimo platformos „Telegram“ kanalą „Nexta“, suvaidinusį svarbų vaidmenį organizuojant antivyriausybinius protestus, ir buvo apkaltintas masinių neramumų kurstymu. Už tai jam gresia įkalinimas iki 15 metų.
Valstybinės televizijos ONT ketvirtadienį vakare parodytame 1,5 val. trukmės interviu R. Pratasevičius atrodė besijaučiantis nepatogiai ir prisipažino pernai raginęs rengti protestus, taip pat gyrė A. Lukašenką.
„Aš iškart pripažinau savo kaltę pagal [Baltarusijos baudžiamojo kodekso] 342-ąjį straipsnį – masinių nesankcionuotų akcijų organizavimas“, – kalbėjo aktyvistas.
Jis taip pat pripažino 2014 metais prisidėjęs prie Ukrainos nacionalistų savanorių bataliono „Azov“, kovojusio su prorusiškais separatistais šalies rytuose.
„Iš esmės priklausiau baltarusių junginiui – vadinamajam būriui „Vytis“... Tai buvo trys žmonės. [Mus] prijungė prie „Azov“, – kalbėjo R. Pratasevičius, bet pridūrė, kad kovos veiksmų zonoje nebuvo.
Įrašo pabaigoje R. Pratasevičius pradėjo verkti ir užsidengė veidą rankomis.
Stop kadras.
26 metų aktyvisto tėvas Dzmitras Pratasevičius sakė, kad šis interviu yra „prievartos, kankinimų ir bauginimų“ rezultatas.
„Labai gerai pažįstu savo sūnų ir esu įsitikinęs, kad jis tokių dalykų niekada nepasakytų“, – tėvas sakė naujienų agentūrai AFP.
„Jį palaužė ir privertė pasakyti, ką reikia“, – tvirtino D. Pratasevičius ir pridūrė, kad žiūrėti šį interviu jam buvo skaudu.
„Labai nerimauju“, – kalbėjo tinklaraštininko tėvas.
Opozicijos lyderės Sviatlanos Cichanouskajos patarėjas Franakas Viačorka sakė, kad jam buvo „skaudu stebėti“ R. Pratasevičiaus „prisipažinimus“, ir vadino jį „režimo įkaitu“.
„Gryna propaganda“
Prieš šią transliaciją nepriklausoma žmogaus teisių grupė „Viasna“ pareiškė, kad R. Pratasevičius tikriausiai buvo Baltarusijos saugumo tarnybų priverstas kalbėti, nes jam gresia „nesąžiningi, tačiau labai rimti kaltinimai“.
„Viskas, ką Pratasevičius pasakys, bus pasakyta patiriant prievartą – mažų mažiausiai psichologinę prievartą“, – ketvirtadienį AFP sakė „Viasna“ vadovas Alesis Bialiackis.
„Kad ir ką jis dabar kalbėtų, tai yra gryna propaganda, neturinti jokio teisingo pagrindo“, – pridūrė A. Bialiackis.
R. Pratasevičius ir jo draugė – Vilniuje studijuojanti 23 metų Rusijos pilietė Sofija Sapega – gegužės 23 dieną buvo sulaikyti Baltarusijai priverstinai nutupdžius Minske bendrovės „Ryanair“ lėktuvą, skridusį iš Atėnų į Vilnių.
Jie abu kaltinami padėję koordinuoti beprecedenčio masto demonstracijas, apėmusias Baltarusiją po A. Lukašenkos ginčijamo perrinkimo pernai rugpjūtį.
Tuojau po sulaikymo buvo paskelbti atskiri vaizdo įrašai, kuriuose R. Pratasevičius ir S. Sapega sako „prisipažįstantys“ dėl savo veiksmų. Jų šalininkai teigė, kad šie įrašai irgi buvo nufilmuoti prievarta ir kad tai yra įprasta Minsko režimo taktika savo kritikams spausti.
R. Pratasevičiaus tėvai tuo metu sakė, kad vaizdo įraše ant savo sūnaus veido pastebėję mušimo žymių.
A. Lukašenka išprovokavo tarptautinį pasipiktinimą įsakęs pasiųsti naikintuvą perimti keleivinio lainerio. Europos Sąjunga reaguodama uždraudė Baltarusijos nacionalinės oro vežėjos „Belavia“ lėktuvams patekti į savo oro erdvę, paragino Europos kompanijas neskristi į Baltarusijos oro erdvę ir parengė naujų sankcijų svarbiems Baltarusijos ekonomikos sektoriams.
A. Lukašenka, kuris 9,3 mln. gyventojų turinčią Baltarusiją geležiniu kumščiu valdo jau daugiau kaip ketvirtį amžiaus, kaltina Vakarus bandymu sankcijomis „pasmaugti“ jo šalį.
Po pernai rugpjūtį įvykusių prezidento rinkimų, kuriuos opozicija ir Vakarų demokratijos laiko suklastotais, Baltarusiją kelis mėnesius purtė beprecedenčiai masiniai protestai. To balsavimo nugalėtoju buvo paskelbtas ir šeštą kadenciją užsitikrino A. Lukašenka.
Minsko režimas ėmėsi brutalių priemonių protestų judėjimui nuslopinti. Buvo areštuota per 35 tūkst. žmonių, keli protestuotojai žuvo, o visi pagrindiniai A. Lukašenkos oponentai buvo įkalinti ar priversti pasitraukti į užsienį.
Daugiau kaip 400 protestuotojų buvo skirtos griežtos laisvės atėmimo bausmės.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Prancūzai siekia panaikinti Libano ambasadoriaus neliečiamybę po kaltinimų išžaginimu
Prancūzijos valdžia pirmadienį paprašys Libano panaikinti Beiruto ambasadoriaus Paryžiuje neliečiamybę po to, kai buvo pradėtas tyrimas dėl įtariamo išžaginimo ir tyčinio smurto, pranešė šaltinis. ...
-
ES nori aiškiai žymėti dirbtinio intelekto sukurtą internetinį turinį1
Europos Komisija nori, kad didžiosios interneto platformos aiškiai žymėtų dirbtinio intelekto sukurtą turinį – žodžius, vaizdus ir garso įrašus, pirmadienį sakė viena iš jos pirmininkės pavaduotojų. ...
-
Po susirėmimų į Kosovą atvyko NATO pastiprinimas
NATO pranešė, kad po jos vadovaujamų taikos palaikymo pajėgų Kosove (KFOR) susirėmimų su etninių serbų protestuotojais į šią provinciją pirmadienį atvyko pirmieji Aljanso pastiprinimo daliniai. ...
-
JAV ir Indija susitarė dėl bendradarbiavimo gynybos pramonės srityje plano
Jungtinės Valstijos ir Indija pirmadienį susitarė dėl bendradarbiavimo karinėje pramonėje plano, Naujajam Deliui siekiant sumažinti priklausomybę nuo pagrindinės ginklų tiekėjos Rusijos, bei abiem šalims susiduriant su Kinijos ekonominiu augi...
-
A. Blinkenas ragina normalizuoti Izraelio ir Saudo Arabijos santykius1
Jungtinių Valstijų valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) pirmadienį galingai proizraelietiškų pažiūrų lobistų grupei pareiškė, kad Vašingtonui yra labai svarbus Saudo Arabijos ir Izraelio santykių normalizav...
-
M. Pence'as pateikė dokumentus dalyvauti 2024 metų JAV prezidento rinkimuose
Buvęs Jungtinių Valstijų viceprezidentas respublikonas Mike'as Pence'as (Maikas Pensas) metė karštai lauktą iššūkį savo buvusiam viršininkui Donaldui Trumpui (Donaldui Trampui) dėl Respublikonų partijos nominacijos ...
-
ETT teigia, kad Lenkijos teisingumo reforma pažeidžia ES teisę, Varšuva sprendimą smerkia3
Europos Sąjunga pirmadienį suintensyvino kovą su valstybe nare Lenkija dėl teisinės valstybės principo, ginčus tarp ES teisės subjektų sprendžiančiam teismui patvirtinus, kad Varšuva atsisakė laikytis ES taisyklių dėl teismų nepriklausomu...
-
Žiniasklaida: Ukraina parengė sabotažo agentų tinklą Rusijoje ir tiekia jam dronus
Ukraina Rusijoje sukūrė agentų ir šalininkų, pasirengusių vykdyti sabotažą prieš Rusijos objektus, tinklą ir pradėjo jį aprūpinti dronais išpuoliams rengti, praneša Jungtinių Valstijų televizija CNN, remdamasi keliais ...
-
Kremlius: įsilaužus į Rusijos radijo stotis paleista netikra V. Putino žinutė
Rusijoje įsilaužus į kelias radijo stotis buvo paleista suklastota prezidento Vladimiro Putino kalba apie Kyjivo kariuomenės invaziją ir nepaprastąsias priemones trijuose su Ukraina besiribojančiuose regionuose, pirmadienį teigė Kremlius. ...
-
Sieja išskirtinė kova su sovietais
Pirmą kartą Lietuvoje surengtoje Ukrainos sukilėlių armijai (UPA) dedikuotoje konferencijoje „Ukrainos pasipriešinimas sovietų okupacijai. UPA – karas po karo. Lietuva – Ukraina bendra kova“ atskleista ne tik nuolatinė Ukra...