- Rūta Androšiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Teisių gynėjų grupė „Amnesty International“ trečiadienį paragino Ugandos prezidentą Yoweri Museveni (Joverį Musevenį) atsisakyti parlamento priimto griežto įstatymo projekto, smerkiančio homoseksualius asmenis, ir pavadino tai rimtu išpuoliu prieš LGBTQ žmones.
Ugandos įstatymų leidėjai antradienį paskubomis priėmė įstatymo projektą, kuriame nustatytos griežtos bausmės tiems, kurie turi tos pačios lyties asmenų santykius.
Homoseksualumas šioje konservatyvioje Rytų Afrikos valstybėje ir taip yra draudžiamas, tad iš karto nebuvo aišku, dėl kokių konkrečiai naujų bausmių buvo susitarta.
„Šis dviprasmiškas, aptakiai suformuluotas įstatymas netgi numato baudžiamąją atsakomybę tiems, kurie „propaguoja“ homoseksualumą“, – teigė „Amnesty International“ Rytų ir Pietų Afrikos direktorius Tigere Chagutah (Tigerė Čaguta).
Įstatymų leidėjai pakoregavo didelę dalį pirminio teisės akto projekto, o visi, išskyrus vieną, palaikė įstatymo projektą.
Prieš įstatymo projektą pasisakęs Y. Museveni Nacionalinio pasipriešinimo judėjimo narys Foxas Odoi-Oywelowo (Foksas Odojus Oivelovas) naujienų agentūrai AFP teigė, kad už sunkesnius nusikaltimus pažeidėjams gresia laisvės atėmimas iki gyvos galvos arba net mirties bausmė.
„Amnesty International“ pareiškė, kad Y. Museveni „privalo skubiai vetuoti šį pasibaisėtiną teisės aktą“, ir pridūrė, kad jis „institucionalizuos diskriminaciją, neapykantą ir išankstinį nusistatymą“ prieš LGBTQ bendruomenę.
JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) trečiadienį irgi paragino Ugandą persvarstyti prieš gėjus nukreiptą įstatymo projektą.
„Vakar Ugandos parlamento priimtas prieš homoseksualumą nukreiptas įstatymas pakenks pagrindinėms visų ugandiečių žmogaus teisėms ir gali pakeisti laimėjimus kovos su ŽIV/AIDS srityje, – socialiniame tinkle „Twitter“ rašė A. Blinkenas. – Raginame Ugandos vyriausybę ryžtingai persvarstyti šio teisės akto įgyvendinimą.“
Prezidento Joe Bideno (Džo Baideno) administracija yra pažadėjusi ginti LGBTQ teises kaip pagrindinę savo užsienio politikos dalį, nors daugelyje konservatyvesnių šalių pirmenybė teikiama ramiai diplomatijai.
Uganda kritikuojama tuo metu, kai J. Bideno administracija taip pat daugiau dėmesio skiria Afrikai ir žada vykdyti labiau vertybėmis grindžiamą politiką nei varžovės Kinija ir Rusija.
Diskusijos dėl įstatymo projekto Ugandos parlamente buvo persunktos homofobiškais išsireiškimais, o pats šalies prezidentas praėjusią savaitę homoseksualius asmenis pavadino iškrypėliais.
Nepaisant to, 78-erių Ugandos lyderis ne kartą pabrėžė, kad šio klausimo nelaiko prioritetiniu ir nori palaikyti gerus santykius su Vakarų donorais ir investuotojais.
Uganda yra liūdnai pagarsėjusi dėl savo netolerancijos homoseksualumui, kuris pagal kolonijinių laikų įstatymus yra kriminalizuotas.
Bet nuo 1962-ųjų, kai buvo paskelbta nepriklausomybė nuo Jungtinės Karalystės, už tos pačios lyties asmenų santykius nebuvo nuteistas nė vienas asmuo.
2014 metais Ugandos įstatymų leidėjai pritarė įstatymų projektui, pagal kurį už homoseksualius lytinius santykius pagautiems asmenims buvo numatyta laisvės atėmimo bausmė iki gyvos galvos.
Tačiau vėliau teismas dėl formalių priežasčių panaikino šį įstatymą, kuris sulaukė tarptautinio pasmerkimo, o kelios Vakarų valstybės įšaldė arba perskirstė milijonus dolerių valstybės paramos.
Praėjusią savaitę policija pranešė, jog pietiniame Džindžos mieste prie ežero sulaikė šešis vyrus, kurie „praktikavo homoseksualumą“.
Pasak policijos, dar šeši vyrai dėl tų pačių priežasčių buvo sulaikyti sekmadienį.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vengrija: ES susitarimas dėl pabėgėlių priėmimo reformos – nepriimtinas4
Vengrija penktadienį nepriimtinu pavadino Europos Sąjungos susitarimą peržiūrėti bloko taisykles dėl prieglobsčio prašytojų ir migrantų priėmimo šalyse narėse. ...
-
D. Trumpui pareikšti kaltinimai dėl įslaptintų dokumentų
Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) ketvirtadienį pranešė, kad jam pareikšti kaltinimai dėl įslaptintų dokumentų tvarkymo po pasitraukimo iš pareigų. ...
-
Ukraina prašo Europos padvigubinti elektros energijos tiekimą
Ukraina ketvirtadienį paragino Europą padvigubinti elektros energijos tiekimą po Rusijos išpuolių prieš jos energetikos infrastruktūrą ir Kachovkos užtvankos, kurios rezervuaras tiekia Zaporižios atominei elektrinei aušinti reikali...
-
J. Bidenas įsitikinęs, kad JAV finansuos Ukrainą tiek, kiek reikės
JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) ketvirtadienį išreiškė įsitikinimą, kad Jungtinės Valstijos teiks ilgalaikę karinę paramą Ukrainai, nors kai kurie įstatymų leidėjai iš konkuruojančios Respublikonų partijos š...
-
Lenkija ir Vokietija aptarė, kaip išvengti pražūtingos taršos Oderyje pasikartojimo
Lenkijos ir Vokietijos aplinkos ministrės trečiadienį susitiko abiejų šalių pasienyje aptarti, kaip apsaugoti Oderio upę nuo pražūtingos taršos pasikartojimo. ...
-
ES pasiekė preliminarų susitarimą dėl prieglobsčio prašytojų priėmimo9
Europos Sąjungos šalys narės ketvirtadienį pasiekė preliminarų susitarimą dėl ilgą laiką stabdytų bloko taisyklių pataisų, skirtų teisingiau paskirstyti prieglobsčio prašytojų priėmimą. ...
-
Švedija teigia apmokiusi Ukrainos karius naudotis vikšrinėmis kovos mašinomis
Švedija ketvirtadienį pareiškė, kad ji apmokė Ukrainos karius naudotis 50 vikšrinių kovos mašinų CV90, kurias ji padovanojo Kyjivui. ...
-
Ukrainos Kachovkos užtvankos rezervuaras nebegali tiekti vandens Zaporižios AE7
Ukrainos pietuose esančios sugriautos Kachovkos užtvankos rezervuaras nebegali tiekti vandens Zaporižios atominės elektrinės reaktoriams aušinti, ketvirtadienį pranešė užtvankos operatorius. ...
-
Libanas atšaukia savo ambasadorių Prancūzijoje po tyrimo dėl seksualinės prievartos1
Libano užsienio reikalų ministerija ketvirtadienį pranešė, kad atšaukia savo ambasadorių Prancūzijoje Ramį Adwaną (Ramį Advaną), po to, kai buvo pradėtas tyrimas dėl įtarimų dėl pasiuntinio įvykdytos seksualinės prievartos ir ty...
-
Baltarusiai sukūrė įrankį rinkti informaciją apie A. Lukašenkos režimo nusikaltimus4
Laisvosios Baltarusijos fondas pradėjo vykdyti tiriamąjį projektą „Tribunal“ („Tribunolas“), renkant duomenis apie Aliaksandro Lukašenkos režimo nusikaltimus savo šalyje ir Ukrainoje. ...