Teismas K.Betingį grąžina vadovauti Kauno apygardos prokuratūrai (papildyta)

Buvęs Kauno apygardos vyriausiasis prokuroras Kęstutis Betingis triumfuoja – Vilniaus apygardos administracinis teismas nustatė, kad pareigose jis buvo pažemintas nepagrįstai.

Teismo sprendimas turi būti vykdomas skubiai, todėl K.Betingis į darbą Kauno apygardos prokuratūroje gali grįžti jau rytoj.

"Aš jau savaitę dirbu, tačiau ar rytoj, kaip pasakė teismas, grįšiu į savo darbo kabinetą, pasitarsiu su Generaline prokuratūra", - daugiau konfliktų su savo darbdaviais nebenori K.Betingis.

Jis neslėpė džiaugsmo, kad teismas patenkino jo skundą ir panaikino tuomet Generalinei prokuratūrai vadovavusio Raimondo Petrausko įsakymą dėl tarnybinės nuobaudos skyrimo.

Generalinė pprokuratūra K.Betingiui taip pat turėtų sumokėti 6135 litus. Tai atlyginimo skirtumas susidaręs per 106 dienas, kai Kauno apygardos vyriausiasis prokuroras buvo priverstas dirbti eilinio prokuroro darbą

Šį sprendimą per 14 dienų galima apskųsti Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui. Apskųsti nutartį šioje byloje teisę turi generalinis prokuroras Darius Valys.

Kaip portalui 1diena.lt sakė generalinio prokuroro patarėja ryšiams su visuomene Vilma Budėnienė, ar skųsti teismo sprendimą, ar ne, generalinis prokuroras nuspręs tik susipažinęs su teismo nutartimi ir joje išdėstytais motyvais.   

Teismo nuomone, tuometinio generalinio prokuroro Raimondo Petrausko K.Betingiui skirta nuobauda - pažeminimas pareigose, nėra pagrįsta.

„Tuo metu aš maniau, kad tai išeitis. Tikslas buvo vienas - noras sustabdyti puolimą“, - iškviestas liudyti Vilniaus apygardos administraciniame teisme, kur buvo nagrinėjamas K.Betingio skundas, sakė R.Petrauskas.

K.Betingio tinkamumu eiti savo pareigas R.Petrauskas suabejojo šių metų pavasarį, Šlienavoje ant Kauno marių kranto radus beveik septynis mėnesius nesėkmingai ieškoto Drąsiaus Kedžio kūną. Ir nors iškart po lavono radimo, K.Betingis aiškino, kad pareigūnai dirbo gerai, o jis pats bylos netyrė ir negali atsakyti, jei buvo padaryta tam tikrų pažeidimų, Kauno apygardos vyriausiojo prokuroro darbu susidomėjo Generalinė prokuratūra.

R.Petrausko nurodymu buvo sudaryta speciali komisija, tačiau ji K.Betingio veiksmuose nieko blogo neįžvelgė, buvo pareikšta, kad Kauno apygardos vyriausiasis prokuroras, galbūt, pažeidė tik prokuroro etiką bendraudamas su žiniasklaidos atstovais.

Nors nusižengimas ir nebuvo didelis, R.Petrauskas nusprendė K.Betingį pažeminti pareigose, nors buvusio Kauno apygardos prokuratūros vadovo teigimu, tai galėjo padaryti tik Prokurorų etikos komisija.

Būtent pažeminimas pareigose, nesikreipiant į Prokurorų etikos komisiją, ir buvo didžiausia R.Petrausko klaida. Vietoje to, kad pažemintų Kauno apygardos vyriausiąjį prokurorą pareigose, jis privalėjo kreiptis į šią komisiją, kad ji ištirtų, ar K.Betingis tikrai nusižengė prokuroro etikai ir tik nustačius faktus, galėjo jam skirti nuobaudą.

Be to, teismo teigimu, specialios komisijos išvadose buvo nurodyta, kad K.Betingis "galbūt" galėjo nusižengti prokuroro etikai, bet tas "galbūt" net nebuvo tirtas.  

„Kaip tuometinis vadovas aš turėjau galvoti, kaip sustabdyti prokuratūros menkinimo kampaniją, ir tikrai, kaip matote, kai buvo atliekamas tarnybinis patikrinimas, jokia įtaka nebuvo daroma“, - teisme aiškinosi R.Petrauskas.

Į žemesnes pareigas K.Betingis buvo perkeltas birželio 9 d. Šį R.Petrausko įsakymą jis apskundė teismui.

Išgirdęs jam palankų teismo sprendimą, K.Betingis nei kiek neabejojo savo jėgomis ir toliau vadovauti Kauno apygardos prokuratūrai. Jis sakė visada domėjosi iš posto jį laikinai išmetusia D.Kedžio byla, prokuratūroje atliekamais tyrimais, daug apie juos žino, tačiau apie juos galės kalbėti tik po to, kai baigsis su šia istorija susiję teismai. 

K.Betingio bylinėjimasis dėl prarasto posto trukdė generaliniam prokurorui Dariui Valiui ieškoti naujo Kauno apygardos vyriausiojo prokuroro. K.Betingis prašė, kad į šias pareigas niekas nebūtų skiriamas iki nepasibaigs jo pradėti teismai.

Pirmos instancijos teisme šis jo prašymas buvo patenkintas, tačiau jį apskundė Generalinė prokuratūra.

Rugsėjo 20 d. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas patenkino Generalinės prokuratūros atskirąjį skundą. Teismo nuomone, pirmosios instancijos teismas, nepagrįstai patenkino K.Betingio prašymą, jog iki teismų pabaigos Kauno apygardos prokuratūra neturėtų naujo vadovo.

Kauno apygardos prokuratūros vyriausiojo prokuroro paskyrimas, anot Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo, nebūtų kliūtis, susiklosčius kitokioms aplinkybėms grįžti į šį postą K.Betingiui, tačiau draudimas D.Valiui neskirti naujo prokuratūros vadovo, suvaržytų Generalinio prokuroro teises ir, galbūt, net pažeistų viešąjį interesą.

Dabar, kol nepaaiškės Generalinės prokuratūros pozicija, pamainos K.Betingiui paieškos bus sustabdytos.


Šiame straipsnyje: Kęstutis Betingis

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių