Willas Smithas atsiprašo

Mandagumas ir pagarba vyresniesiems (tiek vyresniems šeimos nariams, tiek aukštesnių luomų žmonėms, tiek valdžios atstovams) – dvi pamatinės su Konfucijumi (551–479 m. pr. Kr.) siejamų doktrinų vertybės.

"Jaunuolis šeimoje privalo gerbti tėvus ir jų klausyti. Sutikęs svetimą žmogų, turi elgtis taip, kaip jaunesnis brolis elgiasi su vyresniuoju – pagarbiai ir nuoširdžiai; tegul jis visiems būna sklidinas meilės ir gėrio", – skelbia filosofui priskiriami žodžiai.

Naujasis Kinijos imperatorius Zaitianas (1871–1908) buvo doras ir kilnus jaunuolis (bent jau viešumoje). Savo mirusio dėdės (1831–1861) pirmąją žmoną (1837–1881) jis vadindavo imperatoriškąja motina (huang e'niang), o į jo mylimiausią sugulovę Cixi (1835–1908) kreipdavosi "brangus tėve" (qin baba).

1887 m., praėjus šešeriems metams po dėdės pirmosios žmonos mirties, imperatorius sulaukė tinkamo amžiaus, leidžiančio jam perimti valdžią. Oficialus Cixi regentystės laikas baigėsi, tačiau ji vis dar turėjo rūmuose didelę politinę įtaką ir buvo sukaupusi nemenką valstybės valdymo patirtį, tad jaunasis valdovas vis prašydavo  senosios lapės patarimų vienu ar kitu klausimu.

1889 m. monarchui atėjo laikas vesti. Būsimąją žmoną ir suguloves valdovui parinko Cixi. Pasakojama, kad vestuvių metu prie Aukščiausios harmonijos vartais vadinamo pietinio Uždraustojo miesto įėjimo kilo gaisras. Gaktos plaukų pranašystėmis tikintys žmonės kuždėjosi, esą tai – aukštesniųjų jėgų siųstas ženklas, skelbiantis, kad Zaichunas, dar net nepradėjęs dorai valdyti, jau prarado dangaus suteiktą mandatą, tačiau net ir prietarus skeptiškai vertinantys asmenys neabejojo, kad imperatoriaus laukia sunkių išbandymų metas.

Jaunuolis šeimoje privalo gerbti tėvus ir jų klausyti. Sutikęs svetimą žmogų, turi elgtis taip, kaip jaunesnis brolis elgiasi su vyresniuoju – pagarbiai ir nuoširdžiai.

Jo valdoma valstybė silpo, kaimynystėje įsikūrusi Japonija stiprėjo, o virš Korėjos pusiasalio pradėjo tvenktis tamsūs debesys.

Pirmasis užfiksuotas Kinijos ir Japonijos karinis susidūrimas įvyko dar 663 m. Tuo metu Korėjos pusiasalyje egzistavo net trys karalystės – Kogūrija (šiaurėje), Pekče (pietvakariuose) ir Šila (pietryčiuose).

Prasidėjus kovai dėl dominavimo, japonų didžiūnai nusprendė palaikyti Pekče karalystę, o Kiniją valdanti Tang (618–907) dinastija – Šilą.

1592 m. faktinis Japonijos valdovas Toyotomis Hideyoshis (1537–1598) nusprendė surengti beprotišką, gigantiško masto invaziją į Korėją. Invazijoje dalyvavo šimtai tūkstančių žmonių. Iš pradžių japonams sekėsi, tačiau Ming dinastijos (1368–1644) atstovai atėjo korėjiečiams į pagalbą, ir konfliktas atsidūrė aklavietėje, kurioje nė vienai pusei nesisekė įgyti lemiamo pranašumo.

Nors kariniu požiūriu T.Hideyoshio mirties nutrauktoje avantiūroje buvo pasiektos lygiosios, Korėjos pusiasalio valdovai daugelį metų išliko svarbūs (gal net svarbiausi) Kinijos imperijos vasalai.

Kinijai silpstant, dalis korėjiečių suprato, kad politinių vėjų kryptys regione keičiasi ir ambicingų imperialistinių kaimynų apsuptas pusiasalis negalės eiti šveicariško modelio keliu (draugauti su visais ir visiems atsiduoti, kad išliktų neutralus). Reikėjo apsispręsti – likti su Kinija ar pradėti naują erą Japonijos glėbyje.

Dalis Korėjos valdančiojo elito pasisakė už tolesnį santykių su Kinija palaikymą, tačiau pusiasalyje jau buvo atsiradę naujų, jaunų, ambicingų veikėjų, kurie žavėjosi Japonijoje atlikta Meiji epochos (1868–1912) modernizacija.

Aštuntajame XIX a. dešimtmetyje Qing dinastijos (1644–1911) valdoma Kinija įsivėlė dar ir į diplomatinį kivirčą dėl Riukiu salų jūreivių, kuriuos Taivano pietuose nužudė vietiniai. Riukiu salos tuo metu tarsi nepriklausė Japonijai, nors jos valdžia šias laikė savo dalimi, o dalis Taivano senbuvių nebuvo integravęsi į Kinijos visuomenę (nors Qing dinastija šią salą aneksavo dar 1683 m.). 1874 m. Japonijos valdžia netgi išsiuntė ekspediciją nubausti Taivano autochtonų.

1884 m. gruodį Korėjoje už glaudesnius santykius su Tekančios Saulės imperija ir japoniško stiliaus modernizaciją pasisakantys, "Apšvietos partija" pasivadinę jauni politiniai aktyvistai, padedami japonų, bandė įvykdyti valstybės perversmą, tačiau šis žlugo dėl Kinijos atstovų įsikišimo, o perversmininkams teko bėgti.

1894 m. kovo 28 d. vieną jų, Kim Ok-gyuną (1851–1894), Šanchajuje nužudė tautietis Hong Jong-u (1850–1913). Tai sukėlė dar vieną diplomatinę konfrontaciją, mat Kinijos valdžia neįkalino žudiko ir leido jam grįžti į Korėją, o nužudytojo palaikai vėliau buvo išniekinti (skirtingos jų dalys buvo iškabinėtos pusiasalio provincijose, kaip perspėjimas potencialiems išdavikams).

Tų pačių 1894 m. vasarą Korėją pradėjo krėsti ginkluotas valstiečių maištas. Pusiasalio karališkosios šeimos atstovai paprašė Kinijos valdžios pagalbos malšinant sukilimą. Japonai nusprendė, kad tai – šiurkštus 1885 m. balandį sudarytos sutarties pažeidimas (pagal ją tiek kinai, tiek japonai prieš išsiųsdami savo pajėgas į Korėją, privalėjo vieni kitus informuoti apie šį žingsnį) ir taip pat išsiuntė savo žmones.

1894 m. liepos 23 d. Japonijos kariai užgrobė Seulą, paėmė įkaitais karališkuosius asmenis ir įtvirtino projaponišką vyriausybę, o po poros dienų įvyko pirmasis japonų ir kinų laivų susirėmimas.

Tos pačios vasaros rugpjūčio 1 d. Japonijos ir Kinijos monarchai vienas kitam oficialiai paskelbė karą. Japonijos kariuomenė buvo modernizuota pagal prancūzišką ir vokišką (prūsišką) modelius. Tai buvo rimta, moderni kariauna, niekuo nenusileidžianti Europos valstybių kariuomenėms.

Kinijos imperijos armija buvo labai marga ir didelė, sudaryta iš skirtingų etninių grupių atstovų. Ne vienam jų trūko disciplinos ir motyvacijos bei šaunamųjų ginklų. Nemažai karių buvo ginkluoti tik nešaunamaisiais ginklais ir lankais su strėlėmis.

Vis dėlto japonų laivyno atstovams nerimą kėlė modernizuoti Kinijos laivai. 1894 m. rugsėjo 17 d. Geltonojoje jūroje japonai sudavė skaudų smūgį kolegoms iš Kinijos. Po kelių mėnesių, neatlaikęs gėdos, kinų admirolas Dingas Ruchangas (1836–1895) nusižudė.NAUJAUSI KOMENTARAI

Pagarba

Pagarba portretas
Visai neblogas šitas serialas.

pastebėjimas

pastebėjimas portretas
mandagus gi tas Wilas Smitas.)
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

 • Rusų turistai turėtų likti namie
  Rusų turistai turėtų likti namie

  Komo ežero pakrantėje didžiausias karas Europoje per pastaruosius 75 metus atrodo labai tolimas. Nerūpestingi, kosmopolitiški ir lengvai pinigus taškantys svečiai iš Rusijos būriuojasi baruose ir paplūdimiuose. Ten esama ir ukrainie...

 • Ukrainiečiai mokosi lietuvių kalbos: dirba kruopščiai
  Ukrainiečiai mokosi lietuvių kalbos: dirba kruopščiai

  Sumaištis ir sudėtinga situacija Ukrainoje daugeliui žmonių buvo naujas žingsnis į gyvenimą ir tikslas pradėti iš naujo savo kelią. Nekalbant apie tragiškus įvykius, kurie susiję su kiekviena šeima, skaudžius išgyv...

 • Elektros kainų pikai dar gali viršyti rekordus
  Elektros kainų pikai dar gali viršyti rekordus

  Po to, kai vakar elektros energijos kaina rinkoje šoktelėjo iki neregėtų aukštumų, Seimo Demokratų frakcijos narys Lukas Savickas kreipėsi į premjerę Ingridą Šimonytę ir Europos Komisiją (EK). Viešumoje pasigirdo kalbų, ...

  3
 • Atominė žodžio galia
  Atominė žodžio galia

  Didis prancūzų karvedys Napoleonas po visų savo gyvenimo pergalių ir praradimų pasauliui galiausiai paliko mažiausiai tris patentuotus dalykus – konjaką, tortą ir bepročius. Todėl specialiąją Kremliaus operaciją pavadinti "Napoleono pla...

 • Kaunietė siūlo Rusijos turistams įvesti privalomą Ukrainos rėmimo mokestį
  Kaunietė siūlo Rusijos turistams įvesti privalomą Ukrainos rėmimo mokestį

  Netylant kalboms, ar reikėtų Rusijos turistams riboti vizų išdavimą, kad jie laisvai negalėtų keliauti po Europą, kaunietė pasiūlė originalią idėją – iš Rusijos atvykusiems turistams įvesti privalomą Ukrainos rėmimo mokest...

 • Kelionei iš imperijos Šengeno vizos nereikia
  Kelionei iš imperijos Šengeno vizos nereikia

  Galima imperijos gyventoją išplėšti iš imperijos, tačiau imperijos iš jo neišplėši. Šis fenomenas keliauja Rusijos piliečio lagamine kartu su būtiniausiais daiktais. Imperinio ego dydis gali būti atvirk&s...

 • Nekaltumo prezumpcija: ką turime žinoti kiekvienas?
  Nekaltumo prezumpcija: ką turime žinoti kiekvienas?

  Nors ir sakoma, kad šiuolaikinis žmogus puikiai išmano savo teises, pasak Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) teisėjo prof. Aurelijaus Gutausko, nekaltumo prezumpcija vis dar daugeliui lieka nesuprantama. Temą „Dar nekaltas, bet ...

 • Ministerija – mini isterija
  Ministerija – mini isterija

  Kai aplanko dvi naujienos, ištinka sutrikimas, kurią pirmiau paporinti. Nuostabią ar puikią? Gerą ar dar geresnę? Blogą ar visiškai prastą? Laimingą ar pragaištingą? Bet. Kad ir kaip blogai kas prasidėtų, mieliau, kad geriau pas...

  5
 • Dievo Motinos šventė – Žolinė
  Dievo Motinos šventė – Žolinė

  Kai Lietuvos darželiai pražysta gražiausiomis gėlėmis, sodai linksta nuo vaisių gausybės, rugpjūčio 15-ąją švenčiame Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų iškilmę, Žolinę. ...

  12
 • Antoškos ir trali vali
  Antoškos ir trali vali

  Besivejantieji ilgojo Žolinės savaitgalio traukinį šaukia SOS – gal turite kokią nakvynės vietą prie jūros? „Booking“ iššluotas, o likučiai jame panašūs į kliedesius. Šį šeštadienį ...

  16
Daugiau straipsnių