Tik dūmai ir miražai

Šių metų balandžio 15-ąją viena žymiausių originaliojo gotikos architektūros stiliaus šventovių – Paryžiaus Dievo Motinos katedra (Notre-Dame de Paris, statyta 1163–1345 m.) skendo liepsnose. Vis dėlto ugnis nebuvo vienintelė neganda, palietusi šiuos krikščionių maldos namus, kurių kiekvienas kampas buvo apdainuotas Victoro Marie Hugo (1802–1885) romane.

Tą dieną Paryžiaus Dievo Motinos katedros gaisras tapo dar ir dezinformacijos bei propagandos pretekstu. Internetą užplūdo netikrų pranašų, besiveržiančių į ES Parlamentą, riksmai apie Europos civilizacijos (ypač krikščioniškosios jos dalies) apokalipsę.

Verdančiu actu kvėpuojančios pitijos garsiai skelbė teorijas apie masių kontrolę ir klausė: "Cui bono?" ("Kam tai naudinga?"). Savo nosimis jos bedė į masonus, driežažmogius bei Emmanuelį Jeaną-Michelį Fredericą Macroną (1977). Supraskite, veikiausiai jis pats (arba dar baisiau – jo žmona) padegė šį objektą, kad atitrauktų viso pasaulio dėmesį nuo "geltonųjų liemenių" judėjimo.

Šias teorijas papildė itin sparčiai platinami pasakojimai apie ant pastolių matytus George‘ą Sorosą (1930) musulmono apdaru su benzino kanistru naguose bei Brigitte Marie Claude Trogneux-Macron (1953), laikančią degtukų dėžutę.

Vienas įdomiausių pasakojimų, paskleistų tomis dienomis, buvo apie Europoje išplitusį masinį bažnyčių padeginėjimą ir niokojimą.

Skelbta, kad vien Prancūzijoje per šiuos metus buvo padegta kone tūkstantis bažnyčių, o valdžia ir spauda esą susimokiusios, todėl neinformavo visuomenės.

Šis pasakojimas yra labai įdomus tuo, kad panaši istorija apie masinį, politiškai motyvuotą bažnyčių padeginėjimą buvo skleista prieš daugiau nei 20 metų anapus Atlanto.

Tą kartą šie gandai sulaukė neįtikėtinos sėkmės. 1996 m. kovo pabaigoje dvi organizacijos – Demokratinio atsinaujinimo centras (The Center for Democratic Renewal) ir Nacionalinė bažnyčių taryba (National Council of Churches) surengė bendrą spaudos konferenciją. Jos metu "miestui ir pasauliui" buvo pranešta, kad pastaraisiais metais (XX a. 10-ajame dešimtmetyje) JAV pietinėse valstijose beprotiškai išaugo padeginėjamų ir kitaip niokojamų bažnyčių skaičius.

Maža to, tai nebuvo įprastos bažnyčios, o tos, kuriose daugiausia renkasi afroamerikiečių rasės tikintieji. Tarsi to dar būtų negana, anot pranešėjų, visi suimtieji padegėjai – baltaodžiai.

Demokratinio atsinaujinimo centro atstovas Macas Charlesas Jonesas (1950–1997) tikino, kad už viso to slypi gerai organizuotas baltųjų viršenybės siekiantis naujas politinis judėjimas.

Ši istorija ne tik itin greitai sudomino sensacijų ištroškusią žiniasklaidą, bet ir atkreipė tuomečio JAV prezidento, skandalingiausio Baltųjų rūmų Kazanovos Williamo Jeffersono Clintono (1946) dėmesį.

1996 m. birželio 8 d. jis viešai radijo eteryje pasmerkė bažnyčių padeginėjimą ir pažadėjo sukurti naują federalinę darbo grupę jų priežastims ištirti bei pažaboti (ji buvo sudaryta jau birželio 15 dieną, iš 200 FTB ir "Alkoholio, tabako, šaunamųjų ginklų ir sprogmenų biuro" agentų).

Taip pat Billas pasakojo apie itin "skausmingai įsirėžusius" vaikystės prisiminimus apie padegtas afroamerikiečių bažnyčias jo gimtojoje valstijoje (Arkanzase).

Praėjus daugiau nei mėnesiui, liepos 13 d., prezidentas pasirašė įstatymą, pripažįstantį bažnyčių padeginėjimą federaliniu nusikaltimu.

Rugpjūčio 7 d. jis skyrė 12 mln. dolerių kovai su "juodųjų" bažnyčių padeginėjimu, o vėliau pats net du kartus apsilankė sudegintų bažnyčių vietose (vienas apsilankymas įvyko rugpjūčio 19 d. per 50-ąjį prezidento gimtadienį).

Po B.Clintono kalbos radijo eteryje ši tema sulaukė dar daugiau dėmesio spaudoje, o politikai ir aktyvistai paskelbė atvirą karą atgimstančiam baltajam rasizmui.

Vis dėlto atsirado ir skeptiškesnių vertinimų. 1996 m. liepos 8 d. leidinyje "The Wall Street Journal" pasirodė žurnalisto Michaelo A.Fumento (1959) straipsnis "Bažnyčių padegimų epidemija? Tai – tik dūmai ir miražai" ("A Church Arson Epidemic? It‘s Smoke and Mirrors"), kuriame tvirtinama, kad Demokratinio atsinaujinimo centro atstovai klastojo ir dirbtinai išpūtė savo pateiktą statistiką, manipuliuodami kai kuriais faktais.

Pvz., jie tvirtino, kad Pietų Karolinos valstijoje, skatinant baltųjų viršenybę, buvo padegtos 27 juodaodžių bažnyčios, tačiau jie neatsižvelgė į faktą, kad 8 iš 18 suimtųjų buvo juodaodžiai.

Be to, jau kitą dieną po B.Clintono kalbos radijo eteryje jo gimtosios valstijos laikraštis "Arkansas Democrat-Gazette" pranešė, kad, nepaisant skausmingų prezidento vaikystės prisiminimų, tais metais Arkazaso valstijoje nedegė jokia bažnyčia.

Svarbu ir tai, kad Demokratinio atsinaujinimo centras bei Nacionalinė bažnyčių taryba ne tik platino šią abejonių keliančią informaciją, bet ir ėmė rinkti pinigus sudegintoms bažnyčioms atstatyti.

Apie savo planus visuomenei jie pranešė spaudoje ("The New York Times", "The Washington Post" ir kt.).

Šiuose laikraščiuose labdaros skelbimai užėmė po visą puslapį. Iš viso buvo surinkta apie 18 mln. dolerių.

Laikui bėgant, pradėjus sklisti žinioms apie federalinės darbo grupės suimamus įtariamuosius, mitas apie gerai organizuotą baltųjų rasistų-ekstremistų judėjimą ėmė bliūkšti.

Baltųjų viršenybe suinteresuotų padegėjų buvo, tačiau iš 44 įtariamųjų net 16 – juodaodžiai, o beveik pusė visų suimtųjų – jaunesni nei 18 m.

Vis dėlto politinė žala konservatyviesiems politikams bei JAV įvaizdžiui pasaulyje jau buvo padaryta. Maža to, viena šios istorijos iniciatorių – Nacionalinė bažnyčių taryba yra Pasaulinės bažnyčių tarybos (World Council of Churches) padalinys.

Tai – 1948 m. įkurta organizacija, oficialiai siekianti įvairių krikščionių konfesijų bendradarbiavimo.

Šaltojo karo metais ši institucija tapo KGB marionete, aktyviai kritikuojančia JAV geopolitinius veiksmus ir ignoruojančia žmogaus teisių pažeidimus Sovietų Sąjungoje, mat kai kurie įtakingi Rytų Ortodoksų bažnyčios šventikai, deleguoti į Pasaulinę bažnyčių tarybą, buvo KGB agentai.NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
kuku,U-2. =pasigydyk savo tarpkoji ,,nes "liga" tavo paumes ...supus tavo kule ,,,besidairant I svetimas.

kauniete

kauniete portretas
Bravo L.D. labai ishsamiai pateikta[shiuo metu] religiniu konfesiju -politines priklausomybes -tema!!. Neramu.; viskas ,kas ivyksta _ tuoj pat primetama prieshui[nors tai ...ir butu gamtos[zaibo]kalte….provokatoriai tuojpat ishnaudoja ivyki oponentui apkaltinti. Na,o" prezidentas-kazanova" buvo ishvystes melo vyriausybe ",nabagas" ; ,o JAV juodaodziu korta!!! [gyvenanciu x x1 amziuje !!!!ish "vergu palikuoniu tinginiu pashalpu] ] juodaodziu "korta" ypatingai suaktyvejo --juodaodziu prezidentavimo laikotarpiu. jie pamirsho ,kad baltieji rinkejai juodukams suteike galimybe I Baltuosius rumus ,,,ir apsiriko D.Trumpas valo -vos apsivalo prishnerkshtas politines zabangas

TO U-2

TO U-2 portretas
ALE ŽIŪRĖKITE, KAS PASIRODĖ. TAI PALEIDO IŠ PSICHUŠKĖS AR PRIGOŽINO TVARTELIS SAVO BEŽDŽIONEI DAVĖ ATOSTOGŲ? P.SKOKIE B LET "IŠNYKĘ KGB AGENTAI? REIKIA BŪTI VISIŠKU Š Ū 2 S MEGENYSE, KAD TIKĖTUM, JOG 1989-1991 M. KGB TAIP P I ST PAĖMĖ IR IŠNYKO. EIK PRIE LILIPUTINO NUOTRAUKOS PATAMTYK D E Š RĄ
VISI KOMENTARAI 6
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Tarp lauko išviečių ir Seimo rentų
  Tarp lauko išviečių ir Seimo rentų

  Seimo bitelės vėl uoliai lipdo koalicijos korį, tačiau vis tiek ore tvyro ne medaus, o Veneros klystkeliais plintančių ligų šutas. ...

  21
 • Dešimtojo dešimtmečio vaikai
  Dešimtojo dešimtmečio vaikai

  Bent jau man turbūt smagiausia "90’s kids will understand" (liet. "supras tik augę dešimtajame dešimtmetyje") istorija yra ta, kurią kartą išgirdau iš vienos merginos, sutiktos kūrybinėse rašym...

  9
 • Vasariškos šiukšlės
  Vasariškos šiukšlės

  Vasara. Apie ką svajoja vaikai? Apie porciją ledų, taškymąsi vandenyje, išmanųjį telefoną ar planšetę, kurie neretai yra tapę geriausiais vaikų draugais. Vyresni nei pradinukai moksleiviai? Kad greičiau prabėgtų paskutinė mok...

  3
 • Mokslo metai ir birželis
  Mokslo metai ir birželis

  Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius pirmadienį ministerijoje susitiko su mokyklų ir tėvų bendruomene aptarti ugdymo galimybių per karščius dėl pratęstų mokslo metų iki pat birželio pabaigos. Pastarasis susitikima...

  6
 • Paminklai ir atvirkštinė eiga
  Paminklai ir atvirkštinė eiga

  Menininko Deimanto Narkevičiaus filme "Kartą XX amžiuje" (2004 m.) Atgimimo laikotarpio archyvinė medžiaga su Lenino paminklo nukėlimu yra sumontuota atvirkštine eiga. Statula, prieš tai pamojavusi Lukiškių aikštėj...

  1
 • Proto užtemimas
  Proto užtemimas

  Šiandien tūkstančiai Lietuvos abiturientų laiko matematikos valstybinį brandos egzaminą. Daugeliui jų tai jau paskutinis išbandymas mokykloje per ilgus dvylika mokslo metų. Šis faktas, tarsi ir turėtų kelti palengvėjimą, tačiau...

  1
 • Kaip apsaugoti Nemuną
  Kaip apsaugoti Nemuną

  Daug kalbėta ir rašyta apie Nemuno vagos būklę Kaune sausmečio metu. Šalies upių Tėvas net įžeidinėjamas – atrodo kaip bala. O tai trunka apie pusę metų ir dažniausiai gražiausiu, šiltuoju metų laiku. Miestas stengiasi ...

  11
 • Gelbstint eilinį Wojteką
  Gelbstint eilinį Wojteką

  Trečiajam reichui ir SSRS okupavus Lenkiją, šios šalies pabėgėliai 1939 m. rugsėjį užplūdo kaimynines valstybes. Kartu su civiliais atvykdavo ir armijos atstovų, kurie buvo internuojami. Pabėgę iš internavimo stovyklų, grupėmi...

  1
 • Ko mūsų vaikus moko dovanojami „vokeliai“?
  Ko mūsų vaikus moko dovanojami „vokeliai“?

  Jei jūsų vaikui šešeri ar daugiau, yra nemaža tikimybė, kad jis jau yra laikęs rankose vokelį su pinigais. Tai greičiausiai nutiko per jo gimtadienį, ir labiausiai tikėtina, kad viename vokelyje buvo 20 eurų. Ko dovanodami pinigus i&sca...

  1
 • „Swedbank“: po atlyginimų šuolio – nauji būsto įperkamumo rekordai
  „Swedbank“: po atlyginimų šuolio – nauji būsto įperkamumo rekordai

  Būsto įperkamumas Vilniuje sumušė eilinį rekordą, Kaune jis toliau nuosekliai augo, o Klaipėdoje išliko stabilus, rodo „Swedbank“ ekonomistų skaičiuojamas būsto įperkamumo indeksas. ...

Daugiau straipsnių