SRTRF biudžetas – požiūrio į kultūrą rodiklis

 • Teksto dydis:

Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondui (SRTRF) skaičiuojant 25-uosius metus, jo direktorius Gintaras Songaila sako, kad prieš ketvirtį amžiaus fondui patikėta misija taip iki galo dar ir nebuvo įgyvendinta, nes projektų pareiškėjų deklaruojamas paramos poreikis tik didėja, o finansavimas neauga, nors įvairių laikotarpių valdantieji politikai vis deklaravo ir tebedeklaruoja kultūros svarbą.

Paramos – vis mažiau

Kaip pastebi G.Songaila, nuolat auga realios paramos poreikis – dabar deklaruojamas yra kone tris kartus didesnis negu SRTRF gali suteikti pagal savo turimą biudžetą. Jo skaičiavimais, įvertinus infliaciją, dabar SRTRF turimi resursai yra beveik keturis kartus mažesni negu buvo prieš 25 metus.

"Pinigų santykinai mažėja. Aš visada sakau ir sakydavau – ir kai politikas buvau, ir Seimo narys – kad realus valdančiųjų požiūris į kultūrą atsispindi per tai, kiek pinigų skiriama SRTRF. Nes jeigu tos kultūros nereikia Lietuvos viešojoje erdvėje, vadinasi, tiek jos tereikia ir visur kitur. Tai toks tarsi lakmuso popierėlis", – sako G.Songaila.

Penktadienį Seime surengtoje SRTRF 25-mečiui skirtoje konferencijoje G.Songaila pateikė įspūdingus skaičius, atspindinčius fondo paskirstomų sumų infliaciją. 1997 m. SRTRF biudžetas buvo 4,56 mln. litų, o minimali alga – 300 litų, pernai šie skaičiai buvo 2,74 mln. eurų, kai minimali alga – 607 eurai. Kitų metų valstybės biudžeto projekte SRTRF skirtus asignavimus numatyta padidinti iki 3,24 mln. eurų.

Prieš ketvirtį amžiaus SRTRF buvo skiriama daugiau kaip 3 proc. nuo visų kultūrai, poilsiui, religijai skirtų valstybės biudžeto asignavimų. Šiemet – vos 0,67 proc.

Šiuo metu SRTRF administracijai vadovaujantis, o prieš 25 metus buvęs tarp steigėjų G.Songaila sako, kad tuomet, 1996-aisiais, buvo svarstoma daugybė principų, susijusių su laisva žiniasklaida. Vienas jų – valstybės paramos žiniasklaidai modelio sukūrimas.

SRTRF pagrindinis valdymo organas – visuotinis jo dalininkų susirinkimas. SRTFR dalininkais gali būti meno kūrėjų asociacijos, viešosios informacijos rengėjų ir kitos organizacijos bei institucijos, formuojančios kultūros ir švietimo politiką, užsiimančios kultūrine, šviečiamąja veikla.

Kad nebūtų daroma politinė įtaka, parama turėjo būti teikiama per nepriklausomą fondą. Taip gimusiai SRTRF idėjai tuomet pritarė iš esmės visos Seime atstovaujamos politinės jėgos.

Stigo valdžios palaikymo

Kartu išryškėjo ir tai, kad laisvos rinkos sąlygomis komercinė žiniasklaida nelinkusi kurti valstybei ir piliečiams reikalingo kultūrinio, šviečiamojo turinio, o vien visuomeninio transliuotojo neužtenka. Taip išsigrynino pagrindinė SRTRF misija – remti kultūrinius ir šviečiamuosius projektus komercinėje žiniasklaidoje.

Vis dėlto to paramos mastelio, kurio buvo tikimasi iš pradžių, taip ir nepavyko pasiekti. "Iš esmės SRTFR biudžetas buvo didinamas labai vangiai. Paaiškėjo, kad visų kadencijų politikai nelabai suinteresuoti kažkokiam nepriklausomam fondui skirti valstybės lėšas. Nuolatinis spaudimas buvo per visas kadencijas, buvo visokių mėginimų sukurti tokį mechanizmą, kad būtų daroma įtaka fondui", – pasakoja G.Songaila.

Anot jo, sunkiausia, matyt, buvo kai dirbo praėjusios kadencijos Seimas, o tuometė politinė dauguma buvo sumaniusi SRTRF lėšų nebeskirti ir įsteigti naują fondą, kuris būtų biudžetinė įstaiga, valdoma Kultūros ministerijos. Vis dėlto pasipriešinus tuometei opozicijai, viešos paramos šios idėjos iniciatoriams nepavyko užsitikrinti. "Apsiginti pavyko bendromis jėgomis ir mes labai dėkingi tiems, kurie sunkiu momentu padėjo", – teigia SRTRF direktorius.

Jeigu tos kultūros nereikia Lietuvos viešojoje erdvėje, vadinasi, tiek jos tereikia ir visur kitur. Tai toks tarsi lakmuso popierėlis.

Metas atnaujinti misiją

Ar lietuviškos žiniasklaidos peizažas būtų kitoks, jei prieš 25 metus kilusi idėja nebūtų realizuota kaip SRTRF? Direktorius sako, kad tas peizažas ir dabar ganėtinai liūdnas, bet, matyt, būtų dar liūdnesnis. Anot jo, dabar, ypač regioninės, smulkesnės žiniasklaidos padėtis yra labai sudėtinga: kritusios pajamos, labai sumažėjęs gyvybingumas.

"Bręsta mintis, kad SRTRF galėtų prisidėti prie tokių žiniasklaidos projektų, kurie būtų skirti ne tik kultūros, šviečiamajam turiniui, visuomenės informavimo saugumui ir medijų raštingumui, kaip jau buvo pastaraisiais metais, bet ir veiklos paramai. Svarstoma, kad galėtų atsirasti naujos programos, bet viskas priklauso nuo to, ar dabartinė valdančioji dauguma imsis kažkokių realių žingsnių šioje srityje. Fondas skirsto valstybės biudžeto asignavimus, jei tokių asignavimų nebus, nebus numatyta naujų programų – tai niekas iš esmės nepasikeis", – prognozuoja G.Songaila.

Nors per 25 metus keitėsi ir pati žiniasklaida, SRTRF direktorius sako, kad pamatinė fondo misija tikrai tebėra aktuali. "Kultūros, šviečiamasis turinys reikalingas ir internete. Tad asignavimų dalis, skiriama vadinamajai naujajai žiniasklaidai, proporcingai turėtų didėti. Tai taip pat susiję su naujų gairių patvirtinimu. Bet ir vadinamoji klasikinė žiniasklaida dar ilgai bus aktuali, nereikėtų manyti, kad sunyks. Turinio, stiprinančio šalies kultūrinę tapatybę, turėtų ir galėtų daugiau atsirasti ir didžiųjų šalies transliuotojų programose. Bet tam turėtų būti didinamas SRTRF biudžetas – jis turėtų būti kelis kartus didesnis, negu yra dabar", – taškus dėlioja G.Songaila.

Pasak SRTRF direktoriaus, biudžeto sandaros pokyčių vis dar nėra, nes pritrūksta valstybinio sąmoningumo ir politinės valios.

"Tad SRTRF misija, kuri galėtų būti įgyvendinama, atsiduria štai tokioje situacijoje. Pats fondas susitvarko su savo pareigomis tiek, kiek turi resursų. Taigi, galima sakyti, kad pats modelis pasiteisino, išskyrus tai, kad ta vizija, kuri buvo prieš 25 metus, vis dėlto nebuvo įgyvendinta. Kol kas. Reikia tikėtis, kad tik kol kas", – viliasi G.Songaila.NAUJAUSI KOMENTARAI

nuomonė

nuomonė portretas
Mano nuomone,nevertėtų remti internetinių portalų.kuriuose galimai toleruojami neetiški komentarai,galimai primenantys patyčias.
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

 • Tryliktasis draustinis
  Tryliktasis draustinis

  Prieš 20 metų Gomoje, tokiame Afrikos mieste Kongo valstybėje, sprogo degalinė, myriop tuokart pasiuntusi per pusšimtį žmonių. Tarsi to būtų maža, tuo pat metu vos už keliolikos kilometrų veržėsi Niragongo ugnikalnis, lyg parodydamas...

  1
 • Teisinio sadisto valioje
  Teisinio sadisto valioje

  Šiomis dienomis sukanka metai, kai, vos sugrįžęs iš Vokietijos, kur buvo ištrauktas iš mirtinų „Novičiok“ nagų, Maskvoje buvo suimtas ir vėl iš naujo teisiamas Aleksejus Navalnas. Anuomet Lietuvoje netrūko...

  1
 • COVID-19: mutuoja ir pinigai
  COVID-19: mutuoja ir pinigai

  Kuo blogiau, tuo geriau. Kuo dar blogiau, tuo dar geriau. Paaiškėjo, kad COVID-19 virusas ir vis mutuojančios jo atmainos veikia ne tik gyvus organizmus, bet ir negyvus. Pirmuosius – labai neigiamai, net nužudo, o antruosius – labai teigi...

  1
 • Nesitikėkite, kad jus gerbsiu
  Nesitikėkite, kad jus gerbsiu

  Sausio13-oji – daugybei lietuvių svarbi diena. Ar nors vienas jų rinktųsi šią dieną protestuoti prieš kremlines partijas, prieš rusotrąšinį R.Karbauskį, Kremliuje besislapsčiusį ir mokesčius vogusį iš valsty...

  48
 • Ties praraja – kempinligės apraiškos
  Ties praraja – kempinligės apraiškos

  Klaikiausia bėda yra ne omikronas ir ne pandemija, o valdančiųjų įtikėjimas į savąjį teisumą. Tai tokia, sakykime, autoreligija su savęs paties kulto elementais. Ką reiškia premjerės mikroisterija, kai ji sriūbavo norinti priverstiniais sk...

  11
 • Kaip sumokėsime išaugusią sąskaitą už šildymą?
  Kaip sumokėsime išaugusią sąskaitą už šildymą?

  Prieš pat Kalėdas „Kauno energijos“ valdyba nustatė didesnę šilumos kainą Kauno miesto ir aptarnaujamiems gretimų rajonų gyventojams. Vienos kilovatvalandės kaina praėjusiųjų metų sausį Kaune buvo 3,71 ct/kWh, šį s...

  3
 • Laisvės be moralės ir atsakomybės nebūna
  Laisvės be moralės ir atsakomybės nebūna

  Laisvės premijos laureatės, pogrindinio leidinio „Lietuvos katalikų bažnyčios kronika“ bendradarbės, Eucharistinio Jėzaus seserų kongregacijos vienuolės Bernadetos Mališkaitės kalba Laisvės gynėjų dienos minėjime ir Laisvės pr...

  5
 • Blogai gyvenate? Išgerkite valerijonų
  Blogai gyvenate? Išgerkite valerijonų

  Kelių Seimo narių siūlymas dirbantiems žmonėms, slaugantiems sergančius ar senstančius tėvus, nuo 2023-iųjų leisti kartą per mėnesį pasiimti po papildomą laisvadienį lyg ir signalizuoja, kad politikų galvose senėjančios visuomenės problemų ...

  6
 • Iššovus tankui, supranti, ką reiškia tyla
  Iššovus tankui, supranti, ką reiškia tyla

  Prisiminimais apie 1991 m. Sausio 13-osios nakties įvykius dalijasi Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Gamtos mokslų fakulteto profesorius dr. Rimantas Daugelavičius, už pastangas ginant Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę apdovanotas Sausio 13-osios at...

  3
 • Tarp varžovų – ir virusas
  Tarp varžovų – ir virusas

  Lietuvos vyrų rankinio rinktinė vakar įgyvendino savo seną svajonę. Lietuviai po 24-erių metų pertraukos grįžo į Europos čempionato finalinį etapą. Simboliška, kad sugrįžimas įvyko sausio 13-ąją mūšiu su Rusijos atstovais. ...

  1
Daugiau straipsnių