Quantcast

Savanorystės žala aplinkai

Lilehameris – ramus Skandinavijos provincijos miestelis, pašaliečių dėmesio dažniausiai sulaukiantis šaltuoju metų laiku dėl siūlomų plačių žiemos sporto galimybių. Vasaros šiame Norvegijos kurorte dažniausiai būdavo tylios ir gana nuobodžios, tačiau 1973 m. monotonišką Lilehamerio gyventojų egzistenciją sukrėtė tarptautinio masto skandalas.

Viskas prasidėjo į kurortą atvykus būriui paslaptingų svetimšalių. Gausus svečių skaičius šiltuoju metų laiku itin nustebino kai kuriuos autochtonus, tačiau Lilehamerio gyventojai veikiausiai nenutuokė, kad šie paslaptingieji atvykėliai yra Izraelio slaptosios tarnybos "Mossad" agentai.

Į atokų kurortą izraelitų ainiai pakliuvo sekdami vieną palestiniečių ekstremistinės organizacijos kurjerį. Agentai manė, kad šio patikėtinio stebėjimas gali juos atvesti prie paties Ali Hassano Salameho (1941–1979).

Savo išvaizda ir elgesiu Ali Hassanas Salamehas priminė jauną, turtingoje šeimoje gimusį plevėsą. Jam patiko greiti automobiliai, madingi drabužiai ir šviesaus gymio moterys, tačiau po visu šiuo "Vanity Fair" ir "Vogue" žurnalistų dėmesio vertu fasadu slėpėsi pavojingas ir nuožmus žmogus, kuriam teko bene didžiausia atsakomybė dėl 1972 m. rudenį Miuncheno olimpiadoje įvykusių skerdynių.

Atvykę į Lilehamerį, "Mossad" agentai toliau sekė palestiniečių kurjerį. Akylas stebėjimas juos atvedė į viešąjį miestelio baseiną, kuriame sekamasis buvo pastebėtas bendraujantis su rytietiškos išvaizdos vyru. Šis naujas "Mossad" agentų akiratyje pasirodęs žmogus savo išvaizda itin priminė Ali Hassaną Salamehą.

Prasidėjo įtariamojo sekimas, ir agentai greitai sužinojo, kad Ali Hassanu Salamehu laikomas asmuo gyvena su jauna nėščia norvege. 1973 m. liepos 21 d. vakarą įtariamasis kartu su  besilaukiančia drauge grįžo iš kino teatro. Porelė jau buvo beveik pasiekusi savo namus, kai prie jų privažiavo automobilis. Iš transporto priemonės išlipę nepažįstamieji nukreipė į norvegės draugą savo ginklus ir paleido daugiau nei dešimt šūvių.

Ali Hassano Salameho likvidacija turėjo būti svarbiausias keršto operacijos "Dievo rūstybė" momentas. Teigiama, kad pasižiūrėti šou į Lilehamerį atvyko ne tik operacijos kuratorius Michaelas Harari (1927–2014), bet ir pats plikagalvis "Mossad" vadovas Zvi Zamiras (1925).

Įvykdžius žmogžudystę, likvidatorių būrio branduolys ir kiti svarbiausi asmenys turėjo tuojau pat palikti Norvegiją. Likę agentai privalėjo ištuštinti slaptuosius būstus ir grąžinti išnuomotus automobilius, tačiau nei jie, nei išvykusieji nežinojo, kad žmogžudystę stebėjo smalsi vietinės gyventojos akis.

Liudininkė įsiminė automobilio spalvą ir jį gaminusios firmos prekės ženklą. Šių duomenų užteko, kad automobilį grąžinę žmonės būtų areštuoti. Vėliau buvo suimti dar keturi iš Norvegijos nespėję išvykti "Mossad" agentai.

Kai kurie įtariamieji apklausų metu palūžo. Jie, atskleidę informaciją apie operaciją, pasakė žinomus konspiracinių butų Norvegijoje ir kitose Europos valstybėse adresus, telefonų numerius bei papasakojo apie "Mossad" veiklos metodus.

Tarsi to būtų negana, suimtųjų ir jų pabėgusių kolegų laukė dar viena šokiruojanti naujiena – "Mossad" smogikams nepavyko likviduoti Ali Hassano Salameho. Jų nužudytas asmuo buvo Ahmedas Bouchikhis – paprastas, niekuo neišsiskiriantis iš Šiaurės Afrikos į Norvegiją atvykęs, padavėju dirbantis žmogelis.

Teigiama, kad po nemažai žalos "Mossad" įvaizdžiui ir reputacijai padariusio fiasko Lilehameryje Izraelio valdžia, diriguojama nuosaikios socialdemokratės Goldos Mabovitch (1898–1978), sustabdė operacijos "Dievo rūstybė" vykdymą, tad tikrasis Ali Hassanas Salamehas galėjo lengviau atsikvėpti.

Kai kurie ekspertai mano, kad baigiantis 1973-iesiems Miuncheno teroro aktą organizavęs "Fatah" padalinys "Juodasis rugsėjis" nutraukė savo veiklą, o Raudonuoju princu praminto Ali Hassano Salameho karjera pakilo į naujas aukštumas. Teigiama, kad jam buvo patikėta atsakomybė už "Fatah" lyderių apsaugą, be to, sklando kalbos, kad Yassero Arafato pravarde popkultūroje žinomas keistuolis Mohammedas Abdelis Rahmanas Abdel Raoufas al-Qudwa al-Husseinis (1929–2004), kone įsivaikino Ali Hassaną Salamehą ir netgi jį paskyrė savo įpėdiniu.

Likus metams iki mirties, Raudonasis princas vedė Georgina Rizk (1953) vadinamą libaniečio ir vengrės dukterį, kuri 1971 m. atstovaudama Libanui, sugebėjo laimėti "Mis Visata" (Miss Universe) titulą.

Kai kurie liežuvautojai mano, kad porelė savo medaus mėnesiui pasirinko Havajų salas ir Kalifornijos valstiją. Teigiama, kad Raudonajam princui dar gyvam esant, jį užverbuoti bandžiusi Jungtinių Amerikos Valstijų slaptoji tarnyba CŽV. Niekas pasakyti negali, ar šis verbavimas davė amerikiečiams kažin kokios naudos, tačiau yra didelė tikimybė, kad Raudonojo princo ir "Mis Visata" atostogų išlaidos buvo padengtos JAV mokesčių mokėtojų pinigais.

Gyvenimo saulėlydyje Ali Hassano Salameho kasdienybė jau nebepriminė slaptųjų tarnybų medžiojamo žiauraus ekstremisto ir teroro aktų organizatoriaus rutinos. Tuo metu Raudonasis princas jau buvo tapęs standartiniu funkcionieriumi ir kas dieną iš savo namų Beirute (Libane) kartu su apsaugininkų kolona važiuodavo į darbo vietą.

1979 m. sausio 22 d. Beiruto gatvėje sprogo automobilis, pro kurį pralėkė Raudonąjį princą gabenęs konvojus. Sprogimo banga akimirksniu pasiglemžė ir Ali Hassaną Salamehą vežančią transporto priemonę, kuri taip pat netrukus išlėkė į orą.

Kai kas mano, kad prie šios žmogžudystės galėjo prisidėti paslaptinga ekscentriška keistuolė, kuri likvidavimo išvakarėse apsigyveno Beirute. Ji mėgo maitinti benames kates ir pasakoti kaimynams apie savanorystę tarptautinėje organizacijoje, besirūpinančioje skurdžiai gyvenančiais vaikais.

Ji išties buvo pastebėta įvairiose pagalbą teikiančiose įstaigose, tačiau labiausiai Erika Mary Chambers vadinamą žmogų domino Raudonasis princas ir jo kasdienė rutina, kurią ši savanorė uoliai stebėjo ir tyrinėjo pro savo buto langus.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Kaunas

Kaunas portretas
Taip ,tiek daug medziagos!!!,,kuri niekad nebuvo taip puikiai apibendrinta...Dekingi esame megejai L.Dykovo istoriniu straipsniu.ACIU zurnalistui.

Kažkaip nepamenu

Kažkaip nepamenu portretas
Kad sovietinėje spaudoj bent panašaus šia tema kas nors būtų rašęs. Kiek dešimtmečių turėjo pereiti, kad sužinotume tokius dalykus. Ačiů autoriui.

Kaunas

Kaunas portretas
Bravo,bravo,bravo. Tai straipsnis apie politikierius- kirshintojus ,nuozmius zudikus ,kuriems neegzistuoja MORALE,,jie vykdytojai-buldozeriai...Aciu zurnalistui..shi karta labai nauja tema.Aciu L.D. Jo zinios .tai KALNAS ziniu .Aciu.
VISI KOMENTARAI 4

Galerijos

  • Strateginė migla
    Strateginė migla

    Agresija prieš kaimynus, tarptautinės teisės ignoravimu Maskva išvadavo Vakarų sąjungininkus nuo vidinio poreikio laikytis tam tikro komunikacijos etiketo. Auklėjimas laisvojo pasaulio atstovams trukdo nusileisti iki Rusijos nebeprezidento D...

  • E. Lucasas: pavėluotas JAV pagalbos paketas Ukrainai turėtų išsklaidyti niūrią nuotaiką
    E. Lucasas: pavėluotas JAV pagalbos paketas Ukrainai turėtų išsklaidyti niūrią nuotaiką

    Skleidžiasi pavasaris. Nusilpę Ukrainos gynėjai gaus dalį jiems reikalingos amunicijos. Nukentėję Ukrainos miestai turėtų gauti daugiau oro gynybos priemonių. JAV politinė sistema pagaliau, vėluodama pusę metų, pasiekė rezultatą, kurio norėjo d...

  • Willkommen in Litauen
    Willkommen in Litauen

    Vos Vyriausybė ir „Rheinmetall“ pasirašė ketinimų protokolą dėl amunicijos gamyklos Lietuvoje, jau tą pačią dieną ėmė tyliai mutuoti nepasitenkinimo erzelis. Kadangi gamyklą planuojama statyti ant Sveikatos mokslų universiteto v...

    18
  • Kur eina karavanas?
    Kur eina karavanas?

    Dar neišsivadėjo keturių komunarų aura Ramybės parke – jau iš peties triūsia naujo paminklo statytojai. Nors sakoma, kad dovanotam arkliui į dantis nežiūrima, kauniečiai išdrįso: ne visi entuziastingai sutinka verslininko i...

    16
  • Autoritarinis populizmas: kur slypi pavojai?
    Autoritarinis populizmas: kur slypi pavojai?

    1950-aisiais parama populistinėms jėgoms svyravo ties 10 proc., 2023 m. išaugo beveik iki 27 proc., rodo švedų analitinio centro TIMBRO ir Europos laisvosios rinkos analitinių centrų tinklo EPICENTER parengtas Autoritarinio populizmo indeksa...

    11
  • Ar prezidento vadovaujama Valstybės gynimo taryba nieko nebereiškia?
    Ar prezidento vadovaujama Valstybės gynimo taryba nieko nebereiškia?

    Lietuvą pasiekė puiki žinia – Vokietijos gynybos pramonės gigantas ,,Rheinmetall AG‘‘ planuoja statyti Lietuvoje amunicijos gamyklą. Tai ne tik geros ir ilgalaikės darbo vietos viename iš Lietuvos regionų, Lietuvos eksporto didi...

    5
  • Žiurkėnas mumyse
    Žiurkėnas mumyse

    Reikia saugoti savo kailiuką, nes gyvename kosminės įtampos laikais. Todėl svarbu ne gynyba, o mityba. Visavertė. Tokia yra mūsų, žiurkėnų, ambicija. Misime iki susivėmimo ir gal išvengsime susinaikinimo. ...

    8
  • Po Sibirą – be vadovo
    Po Sibirą – be vadovo

    Įpusėjus 1911-ųjų vasarai, Josifas Visarionovičius Džiugašvilis (1878–1953) persikėlė į Vologdos miestą, mat caro valdžia jam čia leido pagyventi porą mėnesių. Vologdoje jis trumpam buvo užmezgęs romaną su paaugle Pelagėja Onufr...

    3
  • Kur dingo rinkimų kampanija?
    Kur dingo rinkimų kampanija?

    Gerai kažkas pastebėjo, kad pas mus nevyksta jokia rinkimų į šalies prezidentus kampanija. Praėjusią savaitę jau buvo paskelbti visi oficialūs kandidatai, tarp kurių yra milijonierių, tačiau nematyti nei plakatų, nei skelbimų su vieš...

    9
  • Ugnis ir vanduo
    Ugnis ir vanduo

    Pastarąsias dienas pasaulyje kažkaip nevaldomai įsišėlo ugnis ir vanduo – dvi iš keturių stichijų ar pradinių elementų, sukūrusių Žemę ir sudarančių jos egzistencijos pagrindą. Bent jau taip mąstyta Antikoje. ...

    1
Daugiau straipsnių