Quantcast

Prizas politiniams priešams

Mokslininkai mano, kad Nelsonas Rolihlahla Mandela (1918–2013) nelaisvėje praleido net 27 metus. Teigiama, kad didžioji dalis šios bausmės (18 metų) prabėgo liūdnai pagarsėjusioje Robeno saloje, kurią šiandien saugo ir garbina UNESCO.

1982 m. kovo 31 d. jis buvo perkeltas į Polsmoro įkalinimo įstaigą, o 1988 m. gruodžio 7 d. (ar 9 d.) – į vadinamąjį Victoro Versterio kalėjimą – privačių namų kompleksą, naudotą menką grėsmę keliantiems politiniams kaliniams laikyti.

Paskutiniais savo įkalinimo metais Nelsonas itin dažnai susitikdavo pabendrauti su Pietų Afrikos apartheido režimo atstovais. Šiuose pokalbiuose neretai iškildavo ne tik N.R.Mandelos paleidimo į laisvę, bet ir Pietų Afrikos Respublikos politinės ateities klausimai, mat tuo metu žymusis kalinys jau buvo tapęs mitologiniu personažu, garbinamu tiek Afrikoje, tiek kituose žemynuose.

Tarptautinis, politinis, diplomatinis ir ekonominis spaudimas apartheido režimui buvo prasidėjęs dar iki 1963 m. spalio 9 d. – 1964 m. birželio 12 d. teismo, tačiau po N.R.Mandelos įkalinimo priešiškumas rasinės segregacijos politikai tik dar labiau išaugo, o jam išreikšti naudotos įvairaus pobūdžio priemonės (nuo žmogžudysčių ir teroro aktų iki taikaus protesto).

1966 m. rugsėjo 6 d. buvo nužudytas Hendrikas Frenschas Verwoerdas (1901–1966). Šis Pietų Afrikos ministras pirmininkas iki šiol yra vertinamas itin kontroversiškai, mat daug prisidėjo prie praktinio ir teorinio apartheido santvarkos įtvirtinimo, o valdydamas šalį nevengė autoritarinio pobūdžio metodų.

1976 m. birželio 16 d. Soveto mieste juodaodžiams moksleiviams pradėjus protesto akciją, vėl buvo pralietas kraujas, nes jėgos struktūrų atstovai atidengė ugnį. XX a. 9-ame dešimtmetyje viena svarbiausių kovos su apartheidu jėgų tapo Jungtinis demokratinis frontas (United Democratic Front). Šita skirtingų rasių ir socialinių sluoksnių žmones vienijanti organizacija pasirinko taikaus protesto kelią.

Laikui bėgant, JAV ir Vakaruose apartheido kritika tapo tokiu pat madingu gero tono ženklu, kokiu mūsų dienomis yra kova su klimato kaita ar karas su "netikromis naujienomis" (fake news).

Skirtingai nei Sovietų Sąjunga, Pietų Afrikos apartheido režimas neturėjo nei rimtų imperialistinių ambicijų, nei šimtmečių patirtį sukaupusios slaptosios politinės policijos, nei daugumai patrauklios idėjos, nei galingos lobistų ir naudingųjų idiotų armijos, galinčios stumti autoritarinio pobūdžio santvarką kitiems pro visus galus.

Itin didelį priešiškumą Pietų Afrikos rasinės segregacijos politikai rodė pramogų pasaulio įžymybės, tad nesunku nuspėti, jog, tvyrant išoriniam spaudimui bei vidiniam chaosui, apartheido režimo pamatai ėmė braškėti.

Pirmosios politinio pavasario kregždės į Pietų Afriką atskrido prezidento pareigas einant Pieteriui Willemui Bothai (1916–2006). Nors šis politikas vis dar griežtai laikėsi rasinės segregacijos krypties, jo dėka buvo padaryti pirmieji paviršutiniški pokyčiai (pavyzdžiui, legalizuotos skirtingų rasių atstovų santuokos ir užmegzti kontaktai su žymiuoju kaliniu N.R.Mandela).

1989 m. P.W.Bothai iškilo rimtų sveikatos problemų ir dar tų pačių metų vasarį jis pasitraukė iš Nacionalinės partijos lyderio pareigų, o 1989 m. rugpjūtį prezidento poste jį pakeitė Frederikas Willemas de Klerkas (1936). Atėjus į valdžią šiam politikui, apartheido režimo ir N.R.Mandelos pasimatymai tapo dar dažnesni, o pokalbiai – turiningesni, ir 1990 m. vasario 11 d. jis iškilmingai ir prašmatniai buvo paleistas į laisvę.

Tuo metu tiek vakariečių, tiek vietinių juodaodžių akyse N.R.Mandela jau buvo tapęs kone gyvu dievu, kurio išėjimas iš kalėjimo daug kam simbolizavo naujo etapo Pietų Afrikos istorijoje pradžią.

Prasidėjus deryboms dėl Pietų Afrikos ateities, N.R.Mandela su savo bendražygiais ėmė reikalauti mažoritarinės rinkimų sistemos, kuri leistų gyventojų daugumą sudarantiems juodaodžiams dominuoti politikoje.

Savo ruožtu F.W. de Klerko atstovaujama baltųjų mažuma taip pat nenorėjo nusileisti, tad po šypsenomis ir mandagiais spaudoje deklaruojamais lozungais paslėptos derybos buvo išties sunkios, o įvairūs išoriniai veiksniai jas ne kartą buvo privedę ties žlugimo riba.

Dar 1989 m. rudenį Pietų Afrikos spaudoje apsireiškė žmogus Dirko Coetzees (1945–2013) pavarde. Šis veikėjas prieš apartheidą pasisakantiems leidiniams tvirtino ne vienerius metus vadovavęs specialiam policijos padaliniui, kuris režimo užsakymu eliminuodavo kritikus. 1992 m. Pietų Afrikos policija šitą istoriją išspausdinusius laikraščius padavė į teismą, kurį sėkmingai pralaimėjo.

Beveik tuo pat metu F.W. de Klerkui teko susidurti su baltųjų ekstremistų spaudimu. Buvo reikalaujama referendumo, kuris atsakytų, ar Pietų Afrikos baltieji pritaria naujai F.W. de Klerko politikai. 1992 m. kovo 17 d. vykusio balsavimo metu didžioji dalis baltųjų atsakė "taip".

Tų pačių metų birželio 17 d. zulų aktyvistai atėjo į Afrikos nacionalinio kongreso pasekėjų gyvenvietę Boipatonge ir nužudė 45 žmones, mat vykstant deryboms prasidėjo keistas konfliktas tarp zulų partijos ir N.R.Mandelos vadovaujamo Afrikos nacionalinio kongreso. Vėliau, rugsėjo 7 d., Bišo mieste įvyko dar vienos žudynės, kurias šį kartą įvykdė valdančiojo režimo atstovai.

Nepaisant vis iškylančių kliūčių, grasinančių sužlugdyti tiek derybas, tiek sudirginti prie pilietinio karo ribos stovinčią šalį, N.R.Mandelos ir F.W. de Klerko atstovaujamoms jėgoms pavyko pasiekti kompromisą. 1993 m. gruodžio 10 d. šios pastangos buvo įvertintos bendra Nobelio taikos premija.

Daug kas tokį sprendimą tuo metu vertino kontroversiškai, mat buvo tikima, kad premijos nusipelnė vien N.R.Mandela. Taip pat aiškinta, jog F.W. de Klerkas buvo kilęs iš apartheido baltųjų elito sluoksnio ir pats jaunystėje palaikė rasinės segregacijos politiką.

Sakoma, kad N.R.Mandela nebuvo patenkintas šiuo Nobelio teikėjų sprendimu.



NAUJAUSI KOMENTARAI

manyčiau

manyčiau portretas
Pagal šią logiką, Nobelio taikos premiją turėjo būti padalinta ir ponui V.Lansdbergiui su M.Gorbačiovu?
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

  • Jūros liga Trijų jūrų iniciatyvoje
    Jūros liga Trijų jūrų iniciatyvoje

    Geležinės uždangos jau seniai nebėra. Tačiau jos šešėlis dar juntamas. Kelių, geležinkelių, oro, energetikos ir kitokios jungtys yra prastesnės toje Europos pusėje, kuri patyrė komunistinį valdymą. Ypač prasta situacija dėl &Scaro...

  • Nevertiname, ką turime, prarandame – verkiame
    Nevertiname, ką turime, prarandame – verkiame

    Manau, kad kiekvienas žmogus tai galėtų pritaikyti sau, prisimindamas anapilin iškeliavusius artimus žmones ir nepanaudotą laiką bendravimui su širdžiai mielais. Bet šiandien ne apie tai. ...

    1
  • Kai net ir galvai reikia renovacijos
    Kai net ir galvai reikia renovacijos

    Atšyla oras, pakyla noras. Visų pirma, ginčytis, piktintis ir leisti žvygauti emocijoms dėl šildymo sezono (ne-)pabaigos. ...

    8
  • Vidaus vartojimas – Lietuvos ekonomikos augimo variklis
    Vidaus vartojimas – Lietuvos ekonomikos augimo variklis

    Išankstiniai indikatoriai rodo, kad ekonominis aktyvumas Lietuvoje laipsniškai atsigauna. Vis dėlto, kol daugelis pagrįstai Lietuvos ekonomikos atsigavimą sieja su eksporto ir pramonės rodikliais, vidaus vartojimas tampa ypač svarbiu kompone...

    1
  • Belaukiant kuklesnių palūkanų, mažėja manančiųjų, kad būstas pigs
    Belaukiant kuklesnių palūkanų, mažėja manančiųjų, kad būstas pigs

    Pirmą šių metų ketvirtį padaugėjo gyventojų, kurie mano, kad būstas per artimiausius dvylika mėnesių brangs arba jo kaina nesikeis. Prasčiausi gyventojų lūkesčiai dėl būsto kainų buvo lygiai prieš metus. Tai, kad, atsižvelgus į ...

  • Šašo krapštymas
    Šašo krapštymas

    Virtualios realybės filmą „Angelų takais“, leidžiantį persikelti į M. K Čiurlionio paveikslus, pamatė 300 tūkst. žmonių. Įsitikinę jo terapine galia, filmo kūrėjai nutarė parodyti jį kalėjime. Visų mačiusiųjų įspūdžiai pana...

    6
  • Virtualybės tironija
    Virtualybės tironija

    Paskutiniajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje kino režisierius, rašytojas Vytautas V. Landsbergis, lankydamasis Niujorke, filmininko ir poeto Jono Meko studijoje, įrašė jųdviejų tarpusavio pašnekesį apie gandus, arba, kaip t...

    1
  • Mažu apsiginsim
    Mažu apsiginsim

    Jonas buvo neramus, vaikščiojo palei sieną, rankoje laikė kačergą. Beveik naują ir iš gero metalo. Tačiau atsirado problema ir Jonui teko svarstyti: kuo geriau gintis – kačerga ar automatu. Žinoma, kad pastaruoju. Bet vėl problema...

    4
  • Velnio sėkla televizijoje
    Velnio sėkla televizijoje

    Likus keliems mėnesiams iki Jekaterinos Svanidzės (1885–1907) mirties, Josifas Visarionovičius Džiugašvilis (1878–1953) nuvyko į Antrojo reicho (1871–1918) miestą Štutgartą, kuriame turėjo vykti Septintasis (1907 m. rugp...

    8
  • Kultūra keičia kryptį
    Kultūra keičia kryptį

    Norom nenorom nauja istorijos tėkmė brėžia naujas, tik tam metui būdingas kultūros kryptis. Taip randasi nauji terminai, nauji herojai, naujos vertybės. ...

Daugiau straipsnių