Pasmerktųjų reisas į nebūtį

Iš Hamburgo uosto okeaninis laineris "MS St. Louis" išplaukė nieko gero nežadančią 1939 m. gegužės 13-ąją. Daugiau nei devynis šimtus keleivių gabenęs kapitonas Gustavas Schröderis (1885–1959) stengėsi, kad jo svečiai jaustųsi kuo patogiau.

Maistas buvo pakenčiamas, keliaujantys žmonės galėjo mėgautis šokių ir koncertų vakarais bei religinėmis apeigomis, o nemalonius sentimentus keliantis Adolfo Hitlerio (1889–1945) biustas buvo uždengtas staltiese.

Gegužės 27 d. laivas atplaukė į Kubą. Salos valdžia atsisakė priimti keleivius ir tik po penkių dienų sutiko įsileisti 28 žmones.

Supratęs, kad reikalas bergždžias, laivo vadas nusprendė pabandyti laimę Jungtinėse Amerikos Valstijose ir Kanadoje, tačiau ir ten jis nieko nepešė.

Galiausiai "MS St. Louis" teko apsisukti ir grįžti į Europą. Kelionės sąlygos prastėjo, kapitono nuotaika gedo, tačiau jis atsisakė grąžinti laivą į Hamburgą kartu su keleiviais.

Birželio 17 d. "MS St. Louis" atvyko į Antverpeno uostą Belgijoje. Vieniems klajūnams prieglobstį suteikė Didžioji Britanija, kitiems – Prancūzija, Olandija ir Belgija.

1939 m. rugpjūčio 23 d. SSRS ir Trečiojo reicho atstovai sudarė Joachimo von Ribbentropo (1893–1946) ir Viačeslavo Molotovo (1890–1986) paktą, kuriuo buvo pasidalytos Lenkija ir Baltijos valstybės.

Sovietų Sąjungai taip pat atiteko kai kurios Rumunijos sritys, o su Suomija komunistams leista elgtis savo nuožiūra. Šio pakto įgyvendinimas prasidėjo 1939 m. rugsėjo 1 d. Lenkai iš paskutiniųjų priešinosi naciams, tačiau to paties mėnesio 17 d. Lenkija iš rytų netikėtai buvo užpulta Sovietų Sąjungos.

Po sėkmingos okupacijos Vokietijos užimtų Lenkijos žemių valdytoju buvo paskirtas Hansas Michaelis Frankas (1900–1946).

1939 m. spalio 8 d. Petrakavo mieste buvo įsteigtas vienas pirmųjų getų, turėjusių izoliuoti žydų tautybės žmones nuo likusių gyventojų. Po daugiau nei metų Lenkiją kontroliuojanti Vokietijos nacionalsocialistų valdžia įsteigė vieną didžiausių getų sostinėje Varšuvoje.

Gyvenimo sąlygos getuose būdavo siaubingos. Vyravo skurdas, maisto ir higienos stoka, o daugelis žmonių gyveno mažoje teritorijoje susispraudę vieni šalia kitų. Dėl šių veiksnių getuose neretai kildavo įvairių epidemijų protrūkiai.

Išeiti žydams iš izoliuotos zonos buvo draudžiama, o kitų tautybių civiliai negalėjo į geto teritoriją įžengti, tačiau nelegalūs ryšiai tarp pasaulių vis dėlto buvo užmegzti. Palaikyti tvarką getuose naciams padėjo atstovų tarybos (Judenrat) ir jų paskirtos žydų policininkų pajėgos.

1940 m. pavasarį nacionalsocialistų kariaunos pradėjo nuožmų turą po Vakarų Europos šalis. Jie greitai užėmė Daniją, Norvegiją, Prancūziją, Belgiją, Olandiją, Liuksemburgą.

1941 m. sausį, fašistų valdomoje Italijoje gyvenęs amerikietis, poetas Ezra Westonas Loomis Poundas (1885–1972) pradėjo savo radijo laidų ciklą, trukusį iki pat 1945 m. kovo.

Šiose Didžiosios Britanijos, Centrinės Europos ir JAV klausytojams pasiekiamose laidose pripažintas poetas keikė nacizmui besipriešinančius Vakarų politikus ir žydų tautą bei šlovino A.Hitlerio režimą.

1941 m. birželio 22 d. nacistinė Vokietija išdavė savo bičiulius sovietus. Trečiajam reichui vis labiau skverbiantis į SSRS pavergtas žemes, radikalesnė darėsi ir nacių politika žydų atžvilgiu.

1941 m. vasarą bolševikų represijų ir teroro nustekentas Ukrainos, Baltarusijos, Lietuvos, Latvijos ir Estijos žemes sukrėtė dar viena smurto orgija.

Masiniuose šaudymuose, pogromuose ir žydų turto grobstyme noriai dalyvaudavo ne tik SS nariai, bet ir vietos kolaborantai, kurių atsirasdavo kiekviename vokiečių užkariautame krašte.

Itin didelio masto nacių organizuotas žydų šaudymas įvyko 1941 m. rugsėjo 29–30 d. Ukrainoje, Babij Jaro vietovėje, netoli Kijevo. Vos per porą dienų natūrali gamtos suformuota dauba tapo milžinišku kapu, savo guolyje priglaudusiu beveik 34 tūkst. žmonių.

Tų pačių metų rudens ir žiemos mėnesiais Lenkijos žemėse pradėta itin aktyviai steigti masinio naikinimo stovyklas. Juose šaudymą greitai pakeitė nuodijimas "Ciklono B" (cianido vandeniliu) dujomis.

Europos tautoms klimpstant į despotizmo ir smurto liūną, Jungtinėse Valstijose siaučiančio "Pirmiausia Amerika" (America First) pacifistinio judėjimo veidas Charlesas Augustusas Lindberghas (1902–1974) siekė įtikinti amerikiečius, kad jie privalo atsiriboti nuo Senąjį žemyną krečiančių negandų.

1941 m. rugsėjo 11 d. sakydamas kalbą Ajovos valstijos sostinėje Di Moine, Atlantą be sustojimo perskridęs (1927) aviatorius pareiškė, kad labiausiai JAV dalyvavimu kare yra suinteresuoti žydai, britai ir Franklino Delano Roosevelto (1882–1945) administracija. Jis taip pat pabrėžė, kad JAV atsiribojimui nuo Europos itin didelę grėsmę kelia žydų įtaka Jungtinių Valstijų kinui, radijui, spaudai ir vyriausybei, tačiau pati aviatoriaus retorika buvo gana atsargi, it gibonų (Hylobatidae) jauniklio hemorojų gydančio veterinaro.

1942 m. sausio 20 d. aukšto rango nacių pareigūnai susirinko į Berlyno priemiestį Vanzę, kad aptartų Trečiojo reicho valdžiai vis daugiau nerimo keliantį žydų tautos klausimą. Konferencijos metu nuspręsta, kad vienintelis pozityvus žydų klausimo sprendimas yra absoliutus semitų tautos sunaikinimas.

1942 m. vasarą, konferencijai dirigavusį Trečiojo reicho slaptųjų tarnybų vadovą Reinhardą Tristaną Eugeną Heydrichą (1904–1942) užpuolė ir mirtinai sužalojo du iš Didžiosios Britanijos atvykę čekoslovakų diversantai.

"Jis mėgdavo pjudyti vienus su kitais, kai, išgavęs priesaiką laikytis griežto slaptumo, teikdavo kompromituojančias žinias apie konkurentą, o mainais už tai gaudavo dar daugiau žalos galinčios padaryti informacijos. R.Heydrichas faktiškai buvo tikrasis Trečiojo reicho marionečių teatro režisierius", – po karo išleistuose memuaruose milijonus pražudžiusį savo viršininką šiltai prisiminė Walteris Friedrichas Schellenbergas (1910–1952).

Ekspertai vėliau ištyrė, kad bent 254 žmonės, plaukę laivu "MS St. Louis", mirė per nacių organizuotas žudynes.NAUJAUSI KOMENTARAI

XYZ

XYZ portretas
Siuo straipsniu puikiai parodyta despotu ir tironu morale, taip pat pseudo visuomenes zvaigzdziu, ale poetas ir lakunas, bukaprotiskumas, dabar irgi tokiu "ekspertu" islenda, svarbu laiků jiems parodyti ju vieta.

Autorei

Autorei portretas
1941 m. rugpjūtis D. Ruzvelto ir V. Čerčilio pasirašytas pareiškimas dėl pasaulio vizijos, sunaikinus nacizmą: „garantuojama visų žmonių teisė pasirinkti valdymo formą Žmonių žudymas visada buvo ir bus amoralus ir nuodėmingas - deja, kol kas tokia mūsų kultūra.
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

 • Į mitingą – kaip į darbą
  Į mitingą – kaip į darbą

  Garsioji mokytoja Astra šiandien vėl mitinguoja. Prieš savaitę Vilniuje vyko mitingas, bet jo buvo negana, kaip ir to, kuris vyko rugpjūtį. Apetitas atsiranda bevalgant, liaudis sako. Ir su mitingais taip? ...

  3
 • Kokybė – ne kiekybė
  Kokybė – ne kiekybė

  Rytoj į Lietuvos arenas sugrįžta klubinis krepšinis. Panevėžio "Lietkabelio" ir Klaipėdos "Neptūno" bei Pasvalio "Pieno žvaigždžių" ir Vilniaus "Ryto" rungtynėmis prasidės 29-asis Lietuvos krep&scaron...

  1
 • Personažai, kurie irgi žmonės
  Personažai, kurie irgi žmonės

  Viename pirmųjų savo darbų turėjau telefonu kalbėti su nepažįstamais žmonėmis, kurie siūlė arba ieškojo poilsio vietos viename iš Lietuvos kurortų. Tuo metu kompleksavau dėl daugelio dalykų, taip pat ir dėl savo (man atrodė) perne...

  1
 • Maži sistemos sraigteliai
  Maži sistemos sraigteliai

  Kadaise gyveno Franzas Josephas Hermannas Michaelis Maria von Papenas (1879–1969). Franzas, matyt, tikėjo, kad senų, patyrusių politikos vilkų gvardija suvaldys į Reichstagą atklydusius pigaus populizmo atstovus. Teigiama, kad jis ne tik ryžosi su...

  3
 • Kaip briedis purve
  Kaip briedis purve

  Praėjusią savaitę kažkur Trakų rajone, melioracijos griovyje, įklimpo briedis. Galingas žvėris dumble tūnojo iki kaklo ir savo jėgomis išsiropšti iš šių spąstų jau buvo nepajėgus, kai jį pastebėjo rudenėjančias pam...

 • Kodėl skandinavai mažiau sirgo?
  Kodėl skandinavai mažiau sirgo?

  Vis sukdavau galvą, kaip čia yra, kad Skandinavijoje pandemija praėjo kitaip nei pas mus, kodėl ten buvo mažiau ribojimų ir mažiau aukų? ...

  3
 • Beprotiškos lenktynės
  Beprotiškos lenktynės

  Paskutines dienas skaičiuojanti rinkimų į Rusijos Valstybės Dūmą kampanija įeis į istoriją kaip iškreiptų valdžios santykių su savais piliečiais apogėjus. ...

  4
 • Krizės baudžia, bet nemoko
  Krizės baudžia, bet nemoko

  Pagaliau sužinosime, kiek mokesčių mokėtojams kainavo COVID-19 karantinai. Kiek šimtų milijonų eurų mesta ekonomikai gelbėti. Ir kiek dešimčių milijonų eurų paramos finansinėje agonijoje pandemiją sutikęs žlungantis verslas negr...

  1
 • Kritikuoti gali visi, o ką siūlai pats?
  Kritikuoti gali visi, o ką siūlai pats?

  Nenori ligos komplikacijų – skiepykis! Tokį šūkį girdime iš daugelio sveikatos apsaugos specialistų lūpų. Jį kartoja ir nemaža dalis politikų, valstybės tarnybos aparato žmonių. Tačiau skiepijimosi vajus, į priekį stumtelėt...

  2
 • Iššūkis Kinijai – tarpparlamentinis aljansas reiškia paramą Lietuvai ir Taivanui
  Iššūkis Kinijai – tarpparlamentinis aljansas reiškia paramą Lietuvai ir Taivanui

  Didžiausias Kinijos partinės valstybės ginklas nėra jos karinis arsenalas ar ekonominė įtaka. Tai – nenugalimumo suvokimas. Kaip kokia nors šalis gali atsilaikyti prieš 1,4 mlrd. gyventojų turinčios valstybės įžeidžius ir grie...

  8
Daugiau straipsnių