Paskutinis Mišos atodūsis

Didysis demokratas, reformatorių reformatorius Michailas Sergejevičius Gorbačiovas (1931–2022) merdėjo. Jo žymiąją vyndėmę dengė skaidrūs prakaito lašeliai. Jis išvydo, kaip pirmosios XX a. vasaros dienomis, likus keturiasdešimt šešeriems metams iki Donaldo Johno Trumpo (1946) gimimo, Pekino diplomatinių atstovybių kvartalo prieigose pasirodė pirmieji boksininkais praminti sukilėliai.

Ore tvyrojo nusivylimo dėl Kinijos imperijos nuosmukio ir pykčio dėl gamtos stichijų sunaikinto derliaus persmelkta atmosfera. Dauguma sukilėlių veikiausiai manė, kad dėl šių nelaimių kalti yra užsieniečiai (ypač vakariečiai) bei krikščionys, tad nemažai šioms kategorijoms priklausančių asmenų pasislėpė Pekino diplomatinių atstovybių kvartale. Prieš pasirodydami Pekine maištininkai spėjo sugadinti į Tiandziną vedančio geležinkelio bėgius. Dabar sostinė buvo atkirsta.

Michailas matė, kaip boksininkams prijaučiantys Kinijos imperijos armijos musulmonų padalinio kariai nužudė japonų diplomatą. Jis taip pat regėjo Clemenso Augusto Freiherrio von Kettelerio (1853–1900) vedamų vokiečių įvykdytą jauno žmogelio, palaikyto boksininku, egzekuciją, Pekine siaučiančius, krikščionių bažnyčias deginančius maištininkus ir jungtines britų, japonų, italų, rusų, vokiečių ir austrų pajėgas, šturmuojančias Kinijos imperijos įtvirtinimus prie Tiandzino.

Tuo metu imperatorius Zaitianas (1871–1908) nebeturėjo jokios galios. Visa valdžia buvo sutelkta jo pusbrolio Zaichuno (1856–1875) motinos, sugulovės imperatorienės Cixi (1835–1908) rankose. Sugulovė nusprendė palaikyti "boksininkus", tačiau provincijose įsikūrę funkcionieriai ir karvedžiai, išgarsėję per 1850–1864 m. sukilimo malšinimą (arba per 1894–1895 m. karą su Japonija), nusprendė sugulovės autoritetui parodyti špygą. Jie ne tik neparėmė sukilėlių, bet ir pradėjo jiems kenkti.

Birželio 21 d. Cixi su "boksininkais" kovojančioms Vakarų valstybėms paskelbė atvirą karą. Dalis ant mandžiūrės Cixi valios nusispjovusių funkcionierių priklausė pagrindinei hanių (kinų) etninei grupei, tačiau jų elgesio nederėtų aiškinti nacionalistiniais sentimentais. Antai į patį kovų įkarštį įsitraukęs mandžiūras generolas Ronglu (1836–1903) taip pat nusprendė pasipriešinti Cixi.

Už kiekvieno karo stovi konkretūs žmonės ir visi jie privalo prisiimti atsakomybę.

Prieš beveik dvejus metus jis dalyvavo imperatorienės inicijuotame rūmų vidaus perversme ir įkalino imperatorių namų arešto sąlygomis. Dabar jis darė viską, kad sukilėliai negautų artilerijos ugnies paramos ir kad kolegoms skirti įsakymai nutraukti kovą su "boksininkais" jų nepasiektų.

Michailas regėjo žudomus krikščionis (misionierius ir atsivertėlius), aršias Pekine vykstančias kovas, degantį prestižinės Hanlino institucijos, ruošusios funkcionierius, pastatą su visais ten esančiais veikalais ir į Mandžiūrijos regioną įsiveržiančius Rusijos imperijos kazokus.

Jis stebėjo, kaip aštuonių valstybių (Didžiosios Britanijos, JAV, Prancūzijos, Italijos, Japonijos, Austrijos-Vengrijos imperijos, Antrojo reicho ir Rusijos) pajėgos parėjo į kontrpuolimą ir pasiekė Pekiną. Grėsminga liepsnų ir šūvių šviesa nušvietė padangę. Kažkas pabeldė į Cixi apartamentų duris ir pranešė jai naujienas. Barbarai jau prie Uždraustojo miesto vartų!

Imperatorienė Cixi, kadaise buvusi viena galingiausių Kinijos ir regiono (gal net pasaulio) moterų, dabar privalėjo apsirengti paprastos valstietės drabužiais ir bėgti iš stulbinančia prabanga dvelkiančių rūmų į provinciją. Tai buvo antras kartas Cixi gyvenime, kai Vakarų karinė galia ją privertė palikti Uždraustąjį miestą (pirmasis buvo per 1856–1860 m. karą).

Michailas atsiduso dvasingu atodūsiu, sukaupęs visą savyje tūnantį tolstojišką taurumą. Jis išvydo gulbių pilną ežerą. Jo viduryje stūksančioje saloje stovėjo rankas į nakties dangų iškėlusi žmogysta, nuožmiomis, piktą linkinčiomis akimis.

Michailas stebėjo, kaip žmogysta gerąją gulbę Odettę įsimylėjusiam princui zoofilui Siegfriedui atvedė savo dukterį Odilę. Odilė atrodė it Odettė, tačiau geroji gulbė buvo dora, tyra ir nesugadinta, o Odilė – gašli, pasileidusi ir šalta it ledas.

Odilė tokia pat dvilypė, tarsi Rusija ar pats M.Gorbačiovas. Religinga ir nepaisanti jokių moralės normų. Griaunanti savų ir svetimų šeimų gyvenimą, bet priešais televizijos kameras virkaujanti dėl abstraktaus situacijos dramatizmo, Dievo siųstų išbandymų arba agituojanti už tradicines vertybes. Grobianti kaimynų žemes. Avantiūrai nenusisekus, ji pradeda dūsauti dėl abstraktaus baisiojo karo, neva užgriuvusio pasaulį it audra ar žemės drebėjimas ir dėl jame žūvančių žmonių. Jai liūdna, kad "mes visi susipykome".

Tai – melas. Karas nekyla dėl slėgio ar temperatūros skirtumų. Smurtas tėra viena priemonių tikslui pasiekti. Už kiekvieno karo stovi konkretūs žmonės ir visi jie privalo prisiimti atsakomybę. Odilė ir Michailas prisiimti atsakomybės nenori. Save jie laiko aukomis (bent per interviu).

M.Gorbačiovas – didysis demokratas, 1989 m. pavasarį apsilankęs Kinijos Liaudies Respublikoje ir viešai neišreiškęs jokios paramos jauniesiems kinų protestuotojams (idealizavusiems Michailą ir su juo siejamas "glastnost" bei "perestroikos" sąvokas). Didysis reformatorius, kuriam visiškai nesisekdavo suvaldyti susidariusios padėties ir pasinaudoti politikos teikiamomis galimybėmis.

Krizei pasisukus pozityvesne linkme Michailą visi sveikindavo, priskirdavo jam įvairiausius nebūtus nuopelnus, o jai virtus katastrofa, SSRS lyderio indėlis neretai būdavo ignoruojamas.

Taikdarys "užbaigęs abstraktųjį Šaltąjį karą (1945–1991)", "nugriovęs dar abstraktesniąją Geležinę uždangą" (ji kai kam buvo didesnis blogis už marksizmą) ir susitepęs krauju Azerbaidžane (1990 m.) bei Marijos žemėje (1991).

M.Gorbačiovas – paskutinis SSRS caras, suvaidinęs vieną mįslingiausių vaidmenų per 1991 m. rugpjūčio pučą, mirė Sovietų Sąjungos likučiams dvesiant Ukrainoje paskutinėmis 2022 m. vasaros dienomis.

Verkia Vovočka (1952), verkia popiežius (1936), rauda Barackas Husseinas Obama (1961), jiems atodūsiais akompanuoja Lady Gaga (1986).NAUJAUSI KOMENTARAI

TAIKOS !!

TAIKOS !! portretas
...megstu zurnalisto L.D. straipsnius. Megstu ir laukiu. Taciau ,kartais politines paziuros i !!! kaip kuri zmogu -skiriasi ...taip ir kas del Mishos---tai anglas pasakytu--"izi,izi,----jei ne M.Gorbio perestroikos pliurpalai.... tai kazin ar ne Ukrainos pozicijoje butume ir MES iki dabar. Musu Nepriklausomybes Shaukliai-signatarai-politiniai kovotojai deka M.Gorbio pafosines PERESTROIKOS----garbingai atvede Lietuva i Nepriklausomybes statuta!!! Teilsisi kad ir" komuniaga" Gorbis a/a. O L.Dykovo straipsniai visada laukiami..[[nors kartais norisi pasigincyti.

Azuolas

Azuolas portretas
Puikūs straipsniai. Ačiū.

to trečiam

to trečiam portretas
pastebėjai, kad tavo talentingą avtorių su shūdais sumaišė. Kažkoks kanalizacijos dumblas ereliu patapo. Mirusį gorbį už ausų tampo/ Reikėjo kukurūzniką ar lavonidą gyvą patampyt. KGB būt mikliai pastačius į vietą - nuleidus į kanalizaciją.
VISI KOMENTARAI 10

Galerijos

 • Propagandos aukos
  Propagandos aukos

  Nuo praeities pabėgti sunku. Tai liudija iš naujo atverstos dvylikos Seimo apaštalų asmeninės gyvenimo istorijos. O jose – priekaištai dėl nuslėptos narystės. Tik kas gi norės šviežinti viešus biografijos faktus...

  6
 • Terminas „Rytų Europa“ yra pasenęs ir klaidinantis
  Terminas „Rytų Europa“ yra pasenęs ir klaidinantis

  Nuo to, kaip įvardijame vietas, priklauso, kaip apie jas mąstome. Todėl visada prieštaravau terminui „Rytų Europa“, kuris kadaise buvo patogus sutrumpintas apibrėžimas, reiškiantis komunizmo pavergtas šalis. Tiesiogine re...

  11
 • Karas baigėsi, kova tęsiasi
  Karas baigėsi, kova tęsiasi

  Kad tariamosios Kalnų Karabacho respublikos dienos suskaičiuotos, tapo aišku dar 2020-ųjų rudenį, kai per 44 dienas Baku susigrąžino du trečdalius šios teritorijos. Vėlesni įvykiai – Rusijos plataus masto invazija į Ukrainą, sus...

  4
 • 50 zoologinės sklaidos atspalvių
  50 zoologinės sklaidos atspalvių

  Kai vieną dieną buvo paskelbta, kad jau visai numirė R. Kadyrovas, o kitą – kad jis gyvas, o po to vėl – kad nebegyvas, bet vis tiek vartosi „Tiktoke“, kilo klausimas, kas vyksta su mūsų viešuoju lauku? Išprotėjome...

  7
 • Kodėl seksualinės mažumos ES tapo svarbesnės nei šeimos?
  Kodėl seksualinės mažumos ES tapo svarbesnės nei šeimos?

  ES vis aktyviau skverbiasi į visus procesus, vykstančius jos valstybių narių teritorijoje. Siekiama reguliuoti beveik viską: žemės ūkį, energetiką, ekonomiką, socialinę sferą, užsienio politiką ir žinoma – žmogaus teises. Tačiau gražia...

  21
 • „TikTok“ gavo 345 mln. eurų baudą, kas laukia kitų?
  „TikTok“ gavo 345 mln. eurų baudą, kas laukia kitų?

  Rugsėjį Airijos duomenų apsaugos komisija priėmė sprendimą populiariai programėlei „TikTok“ skirti 345 mln. eurų baudą už netinkamą vaikų duomenų apsaugą. Pasak specialistų, į tokius sprendimus dėmesį turėtų atkreipti ir kitos s...

 • Kaunietės sapnas
  Kaunietės sapnas

  Ne vienas turistas jau pakeliui į Kauną – juk kai kas ir lanko tik UNESCO Pasaulio paveldo sąrašo nusipelniusias vietas. Suprantama, visiems įdomu, kol nauja, tad Kaunas nemiega. Iš karto po pagrįstai euforiją sukėlusios žinios...

  6
 • Paspirtuko privilegija
  Paspirtuko privilegija

  Neseniai šaligatviai priklausė tik pėstiesiems. Jie tam ir buvo sukurti. Šaligatviai atsirado, kai, pasak romano „Aukso veršis“ autorių, gatves, kurias nutiesė pėstieji, užvaldė automobilininkai. Žinomo romano iš...

  9
 • Klausimą „ar žinai, kam priklauso Krymas?‘‘, keičia „o kokios yra lytys?“
  Klausimą „ar žinai, kam priklauso Krymas?‘‘, keičia „o kokios yra lytys?“

  Visuomenėje verdančios aistros dėl „Gyvenimo įgūdžių programos‘‘ visiškai pagrįstos. ...

  18
 • Iljičius: idėjų badas
  Iljičius: idėjų badas

  Pasakojama, kad Šveicarijoje įsikūrusius politinius emigrantus žinios apie 1905 m. sausio 22 d. (pagal tais laikais rusų naudotą Julijaus kalendorių – sausio 9 d.) įvykius pasiekė per 24 valandas. ...

  2
Daugiau straipsnių