Nevystantis Vovočkos vainikas

Valstybės vadovas – bene pats svarbiausias žmogus Rusijoje. Jau beveik penkis šimtmečius caras (taip pat generalinis partijos sekretorius ar federacijos prezidentas) didžiausioje pasaulio valstybėje yra ne tik vyriausias kariuomenės vadas bei socialinių, ekonominių ir politinių sričių kuratorius, bet ir svarbiausias stačiatikių bažnyčios globėjas bei sergėtojas.

Rusų protėviai krikščionybę priėmė iš Bizantijos imperijos atstovų, o šioje nebeegzistuojančioje valstybėje šalies vadovai labai atvirai kišdavosi į religiją, spręsdami įvairius teologinius klausimus. Dėl to kilo įvairių konfliktų su Vakarų krikščionių patriarchais, kol galiausiai šis tikėjimas skilo į dvi – katalikų ir stačiatikių – atšakas.

Kitaip tariant, Bizantijos imperija buvo ta vieta, kurioje dvasinė ir pasaulietinė valdžia buvo sutelkta vienos institucijos rankose. Tokia situacija ilgainiui įtvirtino požiūrį, kad monarcho pareigas užimančio asmens galios šiame pasaulyje yra kone beribės ir nevaržomos nei valstybės instancijų, nei Dievo tarnų moralinio spaudimo. Šiame pasaulyje valdovo žodis yra paskutinis, mat aukščiau už jį – tik ponas Visagalis.

Šeštojo XVII a. dešimtmečio pradžioje Maskvos patriarchas Nikonas (1605–1681) ir caras Aleksejus Michailovičius (1629–1676) pradėjo žymiąsias reformas, kuriomis siekta suvienodinti rusų ir graikų stačiatikių bažnyčias (pvz., įvesta nuostata žegnotis ne dviem, o trimis pirštais).

Senųjų ritualų tebesilaikantys žmonės buvo persekiojami, daugeliui jų teko sprukti į kitas valstybes.

Kol Aleksejus Michailovičius sprendė teologinius klausimus, kariavo su persais (1651–1653), švedais (1654–1667) ir lenkais (1656–1658) bei malšino maištus (1670–1671) ir riaušes (1648 ir 1662) ir kitaip įtvirtino savo galią, kitame, už jūrų ir marių esančiame krašte vyko visai kitokie procesai.

1625 m. Anglijos, Škotijos ir Airijos monarchu tapo nukirsdintosios Škotijos karalienės Marijos Stiuart (1542–1587) anūkas Karolis I (Charlesas, 1600–1649). Tais pačiais metais naujasis monarchas, gerokai įsiutindamas savo pavaldinius protestantus, vedė Prancūzijos princesę katalikę Henrietą Mariją (1609–1669).

Netrukus Karolis susikivirčijo su parlamentu dėl mokesčių (mat 1625–1630 m. karas su Ispanija ir 1627–1629 m. konfliktas su Prancūzija ištuštino valstybės iždą), jį paleido (1629) ir bene 11 metų valdė pats vienas.

Tiek parlamentarai, tiek monarchas kaltino vieni kitus kėsinimusi į jų teises ir laisves. Tarsi viso to būtų negana, situaciją dar labiau komplikavo protestantų vidaus rietenos bei jų konfliktai su katalikais.

1637 m. Karolis bandė priversti melstis škotus iš naujų maldaknygių ir susidūrė su milžinišku pasipriešinimu. Jam greitai teko vėl sušaukti Anglijos parlamentą, tačiau parlamentarų priešiškumas buvo dar labiau išaugęs. 1642 m. sausio 4 d., ginkluotos sargybos lydimas, Karolis įžengė į Bendruomenių Rūmus (House of Commons) tam, kad pats asmeniškai suimtų penkis jam oponuojančius parlamentarus.

Po kelių mėnesių valstybę jau draskė pilietinis rojalistų ir parlamento šalininkų karas, į valdžios padangę iškėlęs Oliverį Cromwellį (1599–1658). Karolis buvo drąsus, labai religingas ir turėjo gerą skonį, tačiau jis buvo prastas strategas ir pernelyg pasitikėjo savimi.

1644 m. parlamento šalininkai laimėjo Marston Mooro mūšį, o 1645 m. birželio 14 d. – Nesbio kautynes. 1647 m. rojalistai buvo sutriuškinti, o pats Karolis atsidūrė nelaisvėje. Vėliau monarchas pabėgo, tačiau 1648 m. rugpjūtį jo šalininkai patyrė dar vieną pralaimėjimą prie Prestono. Pergalės Marston Moore ir Prestone sustiprino O. Cromwellio autoritetą, tad greitai jis tapo vienu galingiausių žmonių britų salose.

1649 m. sausį Bendruomenių Rūmų atstovai žengė iki tol neregėtą žingsnį – jie nusprendė siekti, kad monarchas būtų teisiamas kaip paprastas žmogus už valstybės išdavystę. Nuteisti Karolį turėjo speciali 135 asmenų komisija, tačiau teismo posėdžiuose dažniausiai nesusirinkdavo nė pusės narių. Vieni teisindavosi ligomis, kiti – svarbiais reikalais gilioje provincijoje.

Posėdžių nelankantys parlamentarai, kaip ir šiuolaikiniai sovietinio paveldo sergėtojai, veikiausiai nujautė, kad politiniai vėjai gali pasikeisti ir siekė apdrausti savo kailį arba tikėjosi, įsitvirtinus naujai valdžiai, ateityje gauti apdovanojimą.

Pasakojama, kad Karolis nuo pat pradžių demonstravo panieką teismui ir viešai nepripažino jo teisėtumo, o perskaičius kaltinamąjį aktą ėmė atvirai juoktis kaltintojams į akis.

„O dėl liaudies, tai aš iš tiesų trokštu jai laisvės ir teisių, lygiai kaip ir kiekvienam žmogui, bet privalau pasakyti, kad laisvę ir teises ji gali turėti tik turėdama valdžią ir įstatymus, geriausiai užtikrinančius gyvybės ir turto saugumą. Kalbu ne apie dalyvavimą valdyme, tai su liaudimi neturi nieko bendra, valdinys ir valdovas – visiškai skirtingi dalykai, ir kol bus tai daroma, turiu galvoje, kol duosite žmonėms tokią laisvę, jie tikrai nebus laimingi“, – po kelių savaičių ant ešafoto samprotavo Karolis, vėliau jis dar pridūrė, kad „netekęs vystančio vainiko, einąs vainikuotis nevystančiu“.

Mirus O. Cromwelliui, nuverstoji dinastija grįžo. Karolis II (1630–1685) siekė susidoroti su tėvo žudikais, tačiau nei jis, nei joks kitas Britaniją valdęs monarchas iki pat šių dienų nebeturėjo absoliučios galios.

P. S. „Kodėl turėčiau tai daryti? Aš esu Rusijos Federacijos prezidentas. Kodėl turėčiau prašyti atleidimo?“ (Iš Catherine Belton knygos „Putino žmonės“).NAUJAUSI KOMENTARAI

dykam liūtui

dykam liūtui portretas
išlysk iš viduramžių. Yra šiuolaikinių temų. Pvz kas kaltas už neregėto masto nusikaltimus, pradedant Kerenskio nuvertimu? Komunistai (bolševikai) ar žydobolševikai? Kodėl uždrausti niekuo dėti kūjis su pjautuvu, georgijaus juosta bet neuždrausta nusikaltėlių komunistų partija? Gal todėl kad komunistų byvių ir tešlagalvių ne vienas ir ne du. Kol jie valdžioje - jie patrijotai. O mužikai labasrancai idiotai.
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

 • Paspirtuko privilegija
  Paspirtuko privilegija

  Neseniai šaligatviai priklausė tik pėstiesiems. Jie tam ir buvo sukurti. Šaligatviai atsirado, kai, pasak romano „Aukso veršis“ autorių, gatves, kurias nutiesė pėstieji, užvaldė automobilininkai. Žinomo romano iš...

  6
 • Klausimą „ar žinai, kam priklauso Krymas?‘‘, keičia „o kokios yra lytys?“
  Klausimą „ar žinai, kam priklauso Krymas?‘‘, keičia „o kokios yra lytys?“

  Visuomenėje verdančios aistros dėl „Gyvenimo įgūdžių programos‘‘ visiškai pagrįstos. ...

  17
 • Iljičius: idėjų badas
  Iljičius: idėjų badas

  Pasakojama, kad Šveicarijoje įsikūrusius politinius emigrantus žinios apie 1905 m. sausio 22 d. (pagal tais laikais rusų naudotą Julijaus kalendorių – sausio 9 d.) įvykius pasiekė per 24 valandas. ...

  2
 • Grozne lijo lietus
  Grozne lijo lietus

  Kai jau regėjosi, kad įtampa dėl Kalnų Karabacho slūgsta ir jau beveik galbūt bus galima jei ne užkasti, tai bent į užantį pakišti karo kirvius, kruvinas žaizdras vėl staiga sužaižaravo. Akivaizdu, kažkam iš pasalų įpylus žibalo...

 • Kai psichologiškai smurtaujama prieš vyrus
  Kai psichologiškai smurtaujama prieš vyrus

  Kauno apskrities vyrų krizių centro Vyrų linijos telefonu besikreipiantys vyrai neretai prabyla apie kasdienį ir nuolatinį nuovargio jausmą, apie motyvacijos praradimą, beprasmybę, norą nuo visų atsiriboti ir dėl to iškylančius sunkumus įgy...

  1
 • Sistemos žavesys ir skurdas
  Sistemos žavesys ir skurdas

  Per patį šiųmečio Lietuvos mokytojų ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) santykių aiškinimosi įkarštį Valstybės kontrolė paskelbė Pedagogų poreikio užtikrinimo vertinimą. Jo tekstas – geras pli...

  3
 • „All Media Lithuania“: draudimas įsigyti „M-1“ – neigiamas signalas verslui
  „All Media Lithuania“: draudimas įsigyti „M-1“ – neigiamas signalas verslui

  Baltijos šalyse veikiančios žiniasklaidos grupės „TV3 Grupė“ įmonė „All Media Lithuania“ teigia, kad Konkurencijos tarybos draudimas jei įsigyti „M-1“radijo stotis yra neigiamas signalas žiniasklaidai ir versl...

  1
 • Dešimtas iš eilės bazinių palūkanų normų pakėlimas
  Dešimtas iš eilės bazinių palūkanų normų pakėlimas

  Ketvirtadienį Europos Centrinio Banko (ECB) valdančioji taryba dar 0,25 proc. punktais padidino bazines palūkanų normas. Atvejis toks ne pirmas, tačiau itin skausmingas gyventojams ir įmonėms. ...

  1
 • Apie norą pabaigti gyvenimą: ateina prašviesėjimas
  Apie norą pabaigti gyvenimą: ateina prašviesėjimas

  Šiandien visą dieną galvojau apie tuos kelis kartus, kai norėjau nusižudyti. Aiškiausiai atsimenu tą kartą, kai mokykloje mane paliko mergina, dėl kurios galėjau viską atiduoti. Net ir savo gyvybę. Tai buvo gal prieš 11–12 ...

 • Vyrų patiriamas stresas ir jo priežastys
  Vyrų patiriamas stresas ir jo priežastys

  Kauno apskrities vyrų krizių centro Vyrų linijos telefonu besikreipiantys vyrai neretai prabyla apie kasdienį ir pastovų nuovargio jausmą, apie motyvacijos praradimą, beprasmybę, norą nuo visų atsiriboti. Ir to pasekoje iškylančius sunkumus ...

  2
Daugiau straipsnių