Naujas JK lyderis turės rasti būdų Kinijos įtakai stabdyti

Užsitraukti totalitarinės supervalstybės rūstybę būnant 23 metų – įspūdingas pasiekimas. Studentas aktyvistas iš Australijos Drew Pavlou (Driu Pavlu) tai sugebėjo. Kinijos žiniasklaida koneveikia jį kaip rasistą „riaušininką“. Anoniminiai priešininkai apsimetinėja juo internete, vildamiesi jį diskredituoti.

Vienas iš tokių bandymų neseniai apkvailino Londono policiją, kuri pernelyg audringai sureagavo į perspėjimą apie „grasinimą susprogdinti bombą“, liepos 21 dieną elektroniniu paštu atsiųstą Kinijos ambasadai D. Pavlou vardu. Pranešimo laikas parankiai sutapo su aktyvisto planuoto protesto laiku.

D. Pavlou, laikydamas uigūrų, Taivano ir Tibeto vėliavas, tik priklijavo savo ranką prie ambasados vartų, bet policininkai su juo elgėsi kaip su teroristu. Jam buvo šiurkščiai uždėti antrankiai, jis buvo laikomas be teisės susisiekti, gauti konsulinę ar teisinę pagalbą, taip pat buvo priverstas atskleisti savo telefono slaptažodį.

Pareigūnai tik pasišaipė, kai jis paaiškino savo misiją ir biografiją, nors greita interneto paieška būtų parodžiusi, kad jis yra surengęs taikių protestų, taip pat balotiravosi rinkimuose ir buvo padavęs į teismą savo universitetą. Po varginamų 23 valandų Čaringo Kryžkelės policijos nuovadoje jis buvo paleistas, o rugpjūčio 14 dieną įvyks teismo svarstymas dėl tolesnės kardomosios priemonės. Visa tai įvyko rinkimų apygardoje Londono centre, kur aš kandidatuoju į parlamentą. Pateikiau oficialų skundą D. Pavlou vadu ir paprašiau Londono policijos komentarų.

Šis epizodas nemaloniai primena 2015 metais Londone įvykusį Kinijos lyderio Xi Jinpingo vizitą. Tąsyk policija sulaikė Shao Jiangą, įvykių Tiananmeno aikštėje dalyvį, už protestą, per kurį buvo panaudoti du A4 formato popieriaus lakštai, ir apkaltino jį sąmokslu. Tai suteikė galimybę atlikti kratą jo namuose ir paimti kompiuterius. Šio įvykio tyrimas atskleidė politinį kišimąsi ir policijos netinkamą elgesį, bet drausmės bylos nagrinėjimas mįslingai įstrigo.

Žinant, kad nuo tų laikų Britanijos santykiai su Kinija smarkiai pasikeitė, tęsiama policijos šiurkšti taktika ir vangi priežiūra atrodo sukrečianti. Mūsų teisėsaugos pareigūnai toli gražu nepadeda žlugdyti nusikalstamų sąmokslų – veikiau jiems padeda ir kursto. Kinijos tarnybos ir jų sąjungininkai piktnaudžiauja mūsų teisine sistema savo kritikams bauginti.

Atrodo, kad visa tai nė kiek nepaveikia pompastiškų diskusijų apie Kiniją mūsų nacionalinėje politikoje. Rishi Sunakas pavėluotai vadina Kiniją „didžiausia grėsme Britanijos ir pasaulio saugumui ir klestėjimui per šį šimtmetį“, taip pat sako, jog jeigu laimėtų varžybas dėl Konservatorių partijos lyderio posto, uždarytų 30 Konfucijaus institutų, veikiančių Britanijos universitetuose ir prisidedančius prie Pekino įtakos operacijų. Rinkimų favoritė Liz Truss kalba apie Tautų Sandraugą kaip apie varžymosi dėl įtakos areną ir atrodo esanti nusiteikusi kariauti, kad apgintų Taivaną.

Tačiau visa tai kol kas nereiškia rimto atsako Pekino režimui. Jungtinė Karalystė atsisakė Camerono ir Osborne'o laikų beatodairiško entuziazmo, tačiau nerado kuo jį pakeisti, nors mūsų apžvalgininkai ne kartą ragino spręsti šią problemą. Pernai paskelbtoje parlamento ataskaitoje mūsų požiūris smerkiamas kaip „strateginė tuštuma“.

Atitaisyti dešimtmečius godulio ir aplaidumo – milžiniško masto uždavinys, kurį spręsti dar tik pradėjome. Britanijos pramonės konfederacija atkreipia dėmesį, kad itin brangiai kainuotų pertvarkyti tiekimo grandines pasaulyje, jeigu Vakarai „atsisaistytų“ nuo Kinijos. Pavyzdžiui, visa mūsų elektrinė žalioji ateitis priklauso nuo retųjų žemės elementų ir kitų kritiškai svarbių žaliavų. Kinija savo kasybą ir perdirbimą grindžia strateginiais interesais, o mes kliaujamės rinkos jėgomis.

Kinijos vadovybė noriai pasitelkia ekonominį spaudimą, kad nubaustų tokias šalis kaip Lietuva ir Australija, kurios jai priešinasi. Mums reikalingas NATO atitikmuo ekonomikoje, kad tokia taktika būtų neutralizuota.

Geriausias atsakas į Kinijos pastangas – aktyviau su ja konkuruoti. Esame pernelyg linkę nuvertinti Afrikos, Lotynų Amerikos, Rytų Europos bei Indijos ir Ramiojo vandenyno regiono šalis kaip mažas, skurdžias ar korumpuotas, todėl nevertas mūsų dėmesio. Kinija elgiasi kitaip. Ji susirenka šių šalių balsų derlių per tarptautinius susitikimus ir vysto fizinius bei žmogiškuosius įtakos tinklus visame pasaulyje.

Kinija taip pat veržiasi į priekį plėtodama šį šimtmetį formuojančias sritis, tokias kaip dirbtinis intelektas, kvantiniai kompiuteriai, medžiagotyra ir nanotechnologijos. Ji dosniai ir ilgam finansuoja mokslą ir inžineriją. Na, o mes šykštime ir vaikomės trumpalaikio pelno.

Britanija atkirto „Huawei“ – režimui draugišką technologijų milžinę – nuo naujos kartos 5G mobiliojo ryšio tinklo vystymo. Tačiau rengiamoje ataskaitoje, kurios vienas iš autorių yra Charlesas Partonas, buvęs iškilus vyriausybės ekspertas Kinijos klausimu, atkreipiamas dėmesys į grėsmes, kylančias iš daiktų interneto – mūsų tolesnių dešimtmečių ekonomikos centrinės nervų sistemos.

Kinijos gamybos per atstumą valdomi įrangos moduliai šiame įvairius prietaisus apjungiančiame tinkle suteikia begalines galimybes sabotažui ir sekimui. Pekino režimas jau kaupia didžiulius kiekius duomenų apie savo paties žmones, kad juos galėtų šnipinėti ir spausti. Tą patį norima daryti ir pas mus.

Įtakos čiuptuvai jau dabar plačiai ir toli išsiraizgę, o mūsų atsakas – nevienalytis, neišmanėliškas ir naivus.

Įtakos čiuptuvai jau dabar plačiai ir toli išsiraizgę, o mūsų atsakas – nevienalytis, neišmanėliškas ir naivus. Universitetų administratoriai kur kas labiau vertino studentų mokesčius ir pajamas už mokslo tyrimus, o ne principus. Naujame kodekse pavėluotai kalbama apie būtinybę apsaugoti akademinę laisvę.

Naujoji konservatorių vadovybė galėtų užmesti akį į Užsienio kišimosi tyrimų centro parengtą naują studiją apie lordo Wei, gavusio pero titulą 2010 metais, veiklą ir ryšius su Kinijos komunistų partijos priedangos organizacijomis (pats lordas Wei šiuos kaltinimus vadina „fašistiniais“ ir „paranojiškais“).

Žmonės, besistengiantys sutrikdyti D. Pavlou veiklą Londone, atrodo bauginamai pajėgūs. Po jo arešto jie išsiuntė daug kitų elektroninių laiškų, įskaitant vieną, neva parašytą Karūnos prokuratūros tarnybos. Būtų malonu, kad mūsų laisvės sergėtojai pasirodytų ne mažiau sumanūs.


Šiame straipsnyje: JKpremjerasKinijos įtaka

NAUJAUSI KOMENTARAI

didysis britų išradimas

didysis britų išradimas portretas
kas nežinojo - tai konclageriai. Gerokai iki bolševikų. Juolabiau nacių.
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

 • Rusų turistai turėtų likti namie
  Rusų turistai turėtų likti namie

  Komo ežero pakrantėje didžiausias karas Europoje per pastaruosius 75 metus atrodo labai tolimas. Nerūpestingi, kosmopolitiški ir lengvai pinigus taškantys svečiai iš Rusijos būriuojasi baruose ir paplūdimiuose. Ten esama ir ukrainie...

 • Ukrainiečiai mokosi lietuvių kalbos: dirba kruopščiai
  Ukrainiečiai mokosi lietuvių kalbos: dirba kruopščiai

  Sumaištis ir sudėtinga situacija Ukrainoje daugeliui žmonių buvo naujas žingsnis į gyvenimą ir tikslas pradėti iš naujo savo kelią. Nekalbant apie tragiškus įvykius, kurie susiję su kiekviena šeima, skaudžius išgyv...

 • Elektros kainų pikai dar gali viršyti rekordus
  Elektros kainų pikai dar gali viršyti rekordus

  Po to, kai vakar elektros energijos kaina rinkoje šoktelėjo iki neregėtų aukštumų, Seimo Demokratų frakcijos narys Lukas Savickas kreipėsi į premjerę Ingridą Šimonytę ir Europos Komisiją (EK). Viešumoje pasigirdo kalbų, ...

  3
 • Atominė žodžio galia
  Atominė žodžio galia

  Didis prancūzų karvedys Napoleonas po visų savo gyvenimo pergalių ir praradimų pasauliui galiausiai paliko mažiausiai tris patentuotus dalykus – konjaką, tortą ir bepročius. Todėl specialiąją Kremliaus operaciją pavadinti "Napoleono pla...

 • Kaunietė siūlo Rusijos turistams įvesti privalomą Ukrainos rėmimo mokestį
  Kaunietė siūlo Rusijos turistams įvesti privalomą Ukrainos rėmimo mokestį

  Netylant kalboms, ar reikėtų Rusijos turistams riboti vizų išdavimą, kad jie laisvai negalėtų keliauti po Europą, kaunietė pasiūlė originalią idėją – iš Rusijos atvykusiems turistams įvesti privalomą Ukrainos rėmimo mokest...

 • Kelionei iš imperijos Šengeno vizos nereikia
  Kelionei iš imperijos Šengeno vizos nereikia

  Galima imperijos gyventoją išplėšti iš imperijos, tačiau imperijos iš jo neišplėši. Šis fenomenas keliauja Rusijos piliečio lagamine kartu su būtiniausiais daiktais. Imperinio ego dydis gali būti atvirk&s...

 • Nekaltumo prezumpcija: ką turime žinoti kiekvienas?
  Nekaltumo prezumpcija: ką turime žinoti kiekvienas?

  Nors ir sakoma, kad šiuolaikinis žmogus puikiai išmano savo teises, pasak Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) teisėjo prof. Aurelijaus Gutausko, nekaltumo prezumpcija vis dar daugeliui lieka nesuprantama. Temą „Dar nekaltas, bet ...

 • Ministerija – mini isterija
  Ministerija – mini isterija

  Kai aplanko dvi naujienos, ištinka sutrikimas, kurią pirmiau paporinti. Nuostabią ar puikią? Gerą ar dar geresnę? Blogą ar visiškai prastą? Laimingą ar pragaištingą? Bet. Kad ir kaip blogai kas prasidėtų, mieliau, kad geriau pas...

  5
 • Dievo Motinos šventė – Žolinė
  Dievo Motinos šventė – Žolinė

  Kai Lietuvos darželiai pražysta gražiausiomis gėlėmis, sodai linksta nuo vaisių gausybės, rugpjūčio 15-ąją švenčiame Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų iškilmę, Žolinę. ...

  12
 • Antoškos ir trali vali
  Antoškos ir trali vali

  Besivejantieji ilgojo Žolinės savaitgalio traukinį šaukia SOS – gal turite kokią nakvynės vietą prie jūros? „Booking“ iššluotas, o likučiai jame panašūs į kliedesius. Šį šeštadienį ...

  16
Daugiau straipsnių