Quantcast

Kova su korupcija – tamsus miškas

Į Seimą siekiančios patekti pagrindinės partijos vakar "Kauno dienoje" išdėstė, kaip kovos su korupcija. Ekspertams partijų pasiūlymai atrodo juokingi ir nekonkretūs.

Korupcija dar padidės
Valentinas Junokas, Mykolo Romerio universiteto Kriminologijos katedros lektorius, buvęs Specialiųjų tyrimų tarnybos vadovas:

Kalbant apie partijų pasiūlymus didinti valdininkams atlyginimus, svarbu pažymėti, kad tai gali padidinti korupcijos kaštus. Valstybės tarnautojas ar pareigūnas nenorės už mažesnę sumą parsiduoti ir užkels kainas.

Labai abejoju, ar siūloma steigti Centrinė viešųjų pirkimų agentūra prisidėtų prie korupcijos mažinimo. Mano nuomone, tai padidins biurokratizmą, atsiras daugiau suvaržymų, o naujoji Centrinė viešųjų pirkimų agentūra įgis monopolinę teisę į visų viešųjų pirkimų kontrolę. Dėl to irgi gali išaugti kyšių kainos.

Tačiau pritariu idėjai įvesti turto ir pajamų deklaracijas politikams ir valstybės tarnautojams. Tokia tvarka Lietuvai tiesiog būtina. Nes tokia tvarka yra įprasta kiekvienoje demokratinėje valstybėje.

Norint sumažinti korupcijos mastus Lietuvoje, mano nuomone, reikia elgtis taip, kaip elgiamasi daugelyje Vakarų Europos valstybių – Šveicarijoje, Olandijoje, Danijoje: būtina uždrausti partijas remti fiziniams ir juridiniams asmenims. Partijų finansavimą turėtų prisiimti valstybė. Taip pat būtina numatyti griežtesnę atsakomybę už korupcines nusikalstamas veikas asmenims, užimantiems aukštas pareigas. Pavyzdžiui, Belgijoje sugriežtinta teisinė atsakomybė prokurorams, policijos pareigūnams ir aukštas pareigas užimantiems vadovams.

Manau, kad norint spręsti korupcijos problemą politikams reikia pradėti nuo savęs. Jei asmuo yra susikompromitavęs ir korumpuotas, jis neturėtų užimti aukštų pareigų valstybėje arba partijoje. Didžiosios Britanijos įstatymai galėtų būti pavyzdys. Šioje šalyje galioja tvarka, pagal kurią, jei valstybės tarnautojas įvykdė antrą korupcinį nusikaltimą, jam atimama teisė dirbti valstybės tarnyboje visą likusį gyvenimą. O Lietuvoje už kyšio paėmimą galima nubausti iki 8 metų laisvės atėmimo ir tik iki 5 metų neleisti dirbti valstybės tarnyboje.

Trūksta konkretumo
Rytis Juozapavičius, "Transparency International" Lietuvos skyriaus direktorius:

Pasiūlymas steigti Centrinę viešųjų pirkimų agentūrą pats savaime yra nei geras, nei blogas. Šis pasiūlymas rodo, kad žmogus girdėjo, kad kažkur skamba, tačiau nežino, ar čia jam skamba, ar čia vestuvės, ar laidotuvės. Mano nuomone, partijoms reikėtų išanalizuoti viešųjų pirkimų Lietuvoje praktiką ir parengti viešųjų pirkimų politikos gaires. Tai yra apibendrinus visą patirtį, kaip anksčiau buvo vykdomi viešieji pirkimai, išrinkti geriausią praktiką ir pagal tai pateikti rekomendacijas.

Liberalai siūlo vadinamąjį chemoterapijos metodą korupcijai pažaboti. Jie siūlo dereguliuoti, mažinti, naikinti, pažaboti biurokratiją ir, atsisakius nereikalingo reguliavimo, išnaikinti korupciją. Tai yra puikūs klasikiniai pasiūlymai. Tačiau nereikia užmiršti, kad yra tam tikra riba, kai negali panaikinti reguliavimo.

Visi kaip susitarę kartoja apie vieno langelio principą mažinant korupciją. Pirma, reikėtų pataisyti – tai ne vienas langelis, gal ten vienos durys yra? Iš tikrųjų turėtų būti vienas kontaktas ir turėtų būti labai aiškiai apibrėžta, kas yra tas vienas kontaktas. Ar tai reiškia, kad mes į vieną vietą siunčiame visus dokumentus ir iš ten viską gauname? Ar tai reiškia, kad kreipiesi į vieną valdininką, o paskui esi siuntinėjamas nuo Einošiaus pas Keipošių? Mano supratimu, vienas kontaktas yra toks, kai realiai sutaupai laiko.
Pavyzdžiui, Kanadoje įgyvendintas elektroninis teritorijų planavimo ir statybos leidimų išdavimo registras ypatingas tuo, kad verslininkai iš statybų sferos sako apie jį tokius dalykus – jam pradėjus veikti, statybos leidimus gaunu per tris dienas, o anksčiau sugaišdavau aštuonias. Partijų programose turėtų būti daugiau aiškumo ir konkretumo. Dabar visi žaidžia magiškais žodžiais – "sugriežtinsim", "priversim visus deklaruoti pajamas" ir nieko nepasako konkretaus.

Man labai įdomus pasirodė partijos "Tvarka ir teisingumas" siūlymas įvesti visuotinį ne tik pajamų, bet ir išlaidų deklaravimą. Tai reiškia, kad kiekvienas žmogus turės rinkti ir saugoti kiekvieną kvitą. Juk gali būti daug žmonių, kuriems vėjas išplėš iš rankų čekį. Ką tada daryti?

Paskaičius Naujosios sąjungos ir socialdemokratų pasiūlymus dėl kovos su korupcija, susidaro įspūdis, kad šios partijos neturėjo laiko išdėstyti savo poziciją šiuo klausimu. O Pilietinės demokratijos partijos ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos programose neradau nieko apie kovą su korupcija.

Bandoma išrasti dviratį
Aleksandras Dobryninas, Vilniaus universiteto profesorius, Kriminologijos studijų centro vadovas:

Labai džiugu, kad šiemet partijos apskritai įtraukė korupcijos fenomeną į savo programas. 2000 m. "Transparency International" Lietuvos skyriaus atliktas tyrimas parodė, kad partijų programose korupcija apskritai nebuvo minima. Tada tik socialdemokratai labai aptakiai užsiminė apie korupcijos problemą.

Dabar jau yra pažanga. Praėjo aštuoneri metai ir partijos jau kalba apie šią problemą.
Antras dalykas, kuris mane nustebino perskaičius partijų programas, yra tai, kad nė vienoje partijų programų nėra minima nacionalinė kovos su korupcija programa. Atrodytų, tarsi Lietuvoje jos apskritai nėra. Ši programa bloga? Jeigu bloga, tai partijos turėtų įvardyti, ką joje reikia taisyti.

Reikia suvokti, kad kovos su korupcija programos yra politinio konsensuso dalykai. Dabar kiekviena partija ateina su savo pasiūlymais. Jeigu kalbame apie politiką, tada reikia paklausti, ką darome su minėta kovos su korupcija programa? Ar reikia jos atsisakyti?

Todėl žvelgiant į partijų pasiūlymus atrodo, kad bandoma išrasti naują dviratį ir vėl važiuoti nežinia kur su naujais pasiūlymais.
Mano nuomone, partijoms reikėtų padaryti šiokį tokį auditą – sužinoti, kas yra nuveikta kovos su korupcija srityje, kas ten nekonkretu, kas nepasitvirtina, ir tada bandyti spręsti problemą.

Partijoms patarčiau eiti konsensuso būdu. Korupcijos fenomenas nėra vienos ar kitos partijos reikalas. Politinėms jėgoms reikėtų akcentuoti, kad partija, kuriai bus pavesta formuoti Vyriausybės politiką, telks kitas jėgas kovos su korupcija srityje, o ne bandys išsiskirti tariamu "stebuklingu ginklu", kuris vieną dieną ims ir nugalės korupciją.
Pirmadienį "Kauno dienoje" skaitykite, kaip partijos ketina keisti mokesčių sistemą.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Saulius1

Saulius1 portretas
Būkim biedni, bet teisingi - kas galėtų paneigt, kad korupcijos šaltinis kaip tik ir yra partijos. O tai reiškia, kad jos ir NEGALI pasiūlyt jokių konkrečių priemonių kovai su pačiomis savimi.
VISI KOMENTARAI 1

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

  • Strateginė migla
    Strateginė migla

    Agresija prieš kaimynus, tarptautinės teisės ignoravimu Maskva išvadavo Vakarų sąjungininkus nuo vidinio poreikio laikytis tam tikro komunikacijos etiketo. Auklėjimas laisvojo pasaulio atstovams trukdo nusileisti iki Rusijos nebeprezidento D...

  • E. Lucasas: pavėluotas JAV pagalbos paketas Ukrainai turėtų išsklaidyti niūrią nuotaiką
    E. Lucasas: pavėluotas JAV pagalbos paketas Ukrainai turėtų išsklaidyti niūrią nuotaiką

    Skleidžiasi pavasaris. Nusilpę Ukrainos gynėjai gaus dalį jiems reikalingos amunicijos. Nukentėję Ukrainos miestai turėtų gauti daugiau oro gynybos priemonių. JAV politinė sistema pagaliau, vėluodama pusę metų, pasiekė rezultatą, kurio norėjo d...

  • Willkommen in Litauen
    Willkommen in Litauen

    Vos Vyriausybė ir „Rheinmetall“ pasirašė ketinimų protokolą dėl amunicijos gamyklos Lietuvoje, jau tą pačią dieną ėmė tyliai mutuoti nepasitenkinimo erzelis. Kadangi gamyklą planuojama statyti ant Sveikatos mokslų universiteto v...

    15
  • Kur eina karavanas?
    Kur eina karavanas?

    Dar neišsivadėjo keturių komunarų aura Ramybės parke – jau iš peties triūsia naujo paminklo statytojai. Nors sakoma, kad dovanotam arkliui į dantis nežiūrima, kauniečiai išdrįso: ne visi entuziastingai sutinka verslininko i...

    16
  • Autoritarinis populizmas: kur slypi pavojai?
    Autoritarinis populizmas: kur slypi pavojai?

    1950-aisiais parama populistinėms jėgoms svyravo ties 10 proc., 2023 m. išaugo beveik iki 27 proc., rodo švedų analitinio centro TIMBRO ir Europos laisvosios rinkos analitinių centrų tinklo EPICENTER parengtas Autoritarinio populizmo indeksa...

    11
  • Ar prezidento vadovaujama Valstybės gynimo taryba nieko nebereiškia?
    Ar prezidento vadovaujama Valstybės gynimo taryba nieko nebereiškia?

    Lietuvą pasiekė puiki žinia – Vokietijos gynybos pramonės gigantas ,,Rheinmetall AG‘‘ planuoja statyti Lietuvoje amunicijos gamyklą. Tai ne tik geros ir ilgalaikės darbo vietos viename iš Lietuvos regionų, Lietuvos eksporto didi...

    5
  • Žiurkėnas mumyse
    Žiurkėnas mumyse

    Reikia saugoti savo kailiuką, nes gyvename kosminės įtampos laikais. Todėl svarbu ne gynyba, o mityba. Visavertė. Tokia yra mūsų, žiurkėnų, ambicija. Misime iki susivėmimo ir gal išvengsime susinaikinimo. ...

    8
  • Po Sibirą – be vadovo
    Po Sibirą – be vadovo

    Įpusėjus 1911-ųjų vasarai, Josifas Visarionovičius Džiugašvilis (1878–1953) persikėlė į Vologdos miestą, mat caro valdžia jam čia leido pagyventi porą mėnesių. Vologdoje jis trumpam buvo užmezgęs romaną su paaugle Pelagėja Onufr...

    3
  • Kur dingo rinkimų kampanija?
    Kur dingo rinkimų kampanija?

    Gerai kažkas pastebėjo, kad pas mus nevyksta jokia rinkimų į šalies prezidentus kampanija. Praėjusią savaitę jau buvo paskelbti visi oficialūs kandidatai, tarp kurių yra milijonierių, tačiau nematyti nei plakatų, nei skelbimų su vieš...

    9
  • Ugnis ir vanduo
    Ugnis ir vanduo

    Pastarąsias dienas pasaulyje kažkaip nevaldomai įsišėlo ugnis ir vanduo – dvi iš keturių stichijų ar pradinių elementų, sukūrusių Žemę ir sudarančių jos egzistencijos pagrindą. Bent jau taip mąstyta Antikoje. ...

    1
Daugiau straipsnių