Keturi marksistai ir olandai

Žlugus Osmanų imperijai, Palestinos regioną pradėjo globoti Didžioji Britanija, o XIX a. pabaigoje prasidėjęs žydų grįžimas į kadaise protėvių valdytas žemes pasiekė naujas aukštumas. Beveik tuo pat metu Didžiojo karo (1914–1918) nustekenti Palestinos ūkininkai pradėjo keltis į urbanizuotas vietoves, kuriose jų laukė socialinis dugnas.

Iš pradžių musulmonai skaičiumi pranoko žydus, tačiau judėjai buvo labiau išprusę, jiems lengviau sekėsi verslas ir kiti reikalai. Istorijoje žinoma daugybė atvejų, kai, susipainiojus žmonių nerimui dėl ateities, susipynus tuštybei, pavydui ir etniniams bei religiniams sentimentams, kildavo galingi sprogimai savo griaunamąja jėga prilygę branduoliniams ginklams.

1928 m. liepos 26 d. britų valdžios atstovus pasiekė vietinių musulmonų ir krikščionių skundai, kuriuose bene pirmą kartą kalbama apie Palestinos regiono gyventojus tarsi apie atskirą tautą, nepriklausančią nei arabų, nei žydų grupėms.

1929 m. rugpjūčio 23 d. žydų ir musulmonų bendruomenių nesutarimai virto smurtu. Savaitę trukusi vandalizmo ir užpuldinėjimų orgija pasiglemžė 133 žydų ir mažiausiai 116 musulmonų gyvybes.

Tų pačių metų spalio 24 d. JAV akcijų biržos nuosmukiu prasidėjo pasaulinis ekonomikos krachas. Naujosios bėdos itin paveikė Vokietiją, kurios ekonomiką dar 1921–1923 m. kankino hiperinfliacija. Nemažai vokiečių jautė pažeminimą dėl pralaimėjimo Pirmajame pasauliniame kare, juos slėgė reparacijos bei kiti Versalio taikos sutarties (1919 m.) keliami reikalavimai.

Susidariusi padėtis buvo itin palanki komunistams ir kitoms ekscentriškoms politinėms jėgoms, kurios garsiai žadėjo pakeisti pasaulį, sukurti neslopstantį ekonominį klestėjimą bei pasėti neblėstantį džiaugsmą amžinai nelaimingų žmonių širdyse.

Dar 1923 m. lapkritį perimti valdžią Vokietijoje bandė vadinamoji Nacionalsocialistų darbininkų partija (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei). Perversmas žlugo, o jos lyderiui Adolfui Hitleriui (1889–1945) ir keliems kitiems aktyvistams teko pasėdėti kalėjime. Viešėdamas Landsbergo įkalinimo įstaigoje, A.Hitleris sukūrė savo autobiografinį romaną "Mano kova" (Mein Kampf, 1925), kuriame buvo pateikta pasaulinio nacionalsocializmo vizija.

Tai buvo keistas, kiek isteriškas, neatpažįstamai iškraipyto marksizmo, paviršutiniško nacionalizmo, ekscentriškų biologijos ir antropologijos teorijų, sentimentalaus susižavėjimo germanų folkloru, antisemitinės neurozės ir ezoterikos mišinys. A.Hitlerio idėjas vėliau patobulino Rusijos imperijos mieste Taline (šių dienų Estija) gimęs Alfredas Ernstas Rosenbergas (1893–1946). Savo darbuose jis būsimojo fiurerio sąmonės srautui suteikė racionalesnį, solidesnį, labiau mokslišką įvaizdį.

1928 m. pavasarį vykusiuose federaliniuose Reichstago (parlamento) rinkimuose nacionalsocialistai gavo vos 12 vietų. Žlugus valdančiajai koalicijai, 1930 m. rudenį buvo surengti nauji rinkimai. Šį kartą nacionalsocialistų partija laimėjo 107 mandatus ir tapo antra didžiausia politine jėga po klasikinių socialdemokratų.

1932 m. liepą Vokietijoje vėl vyko parlamento rinkimai. Jų metu naciai gavo 230 mandatų ir tapo didžiausia valdančiosios daugumos neturinčia Reichstago politine jėga, kuri galėjo diktuoti savo sąlygas potencialiems koalicijos partneriams. Tų pačių metų lapkritį parlamento rinkimus teko organizuoti dar kartą, mat partijoms nepavyko sudaryti valdančiosios daugumos, o mintis, kad nenusisekęs menininkas ir traumuotas Pirmojo pasaulinio karo veteranas A.Hitleris gali tapti Vokietijos kancleriu, daug kam kėlė šleikštulį.

1932 m. lapkritį vykusiuose rinkimuose nacionalsocialistų partija vėl tapo didžiausia Reichstago politine jėga. Jie prarado 34 anksčiau laimėtus mandatus, tačiau A.Hitleris pagaliau buvo paskirtas kancleriu.

1933 m. vasario 27 d. Reichstage kilo gaisras. Dėl šio nusikaltimo Vokietijos valdžia apkaltino vietinį komunistų vadeivą Ernstą Torglerį (1893–1963), tris bulgarus ir jauną olandą Marinusą van der Lubbe (1909–1934).

Praėjus beveik mėnesiui nuo gaisro, kovo 23 d. Vokietijos nacionalsocialistams pavyko prastumti specialų aktą, suteikiantį kanclerio pareigas einančiam žmogui absoliučią valdžią, kuriai negalėtų turėti įtakos nei Reichstagas, nei prezidentas.

1933 m. balandžio 7 d. nacionalsocialistų valdžia priėmė vadinamąjį Profesionalios valstybės tarnybos restauracijos įstatymą, kuris leido pašalinti iš mokesčių mokėtojų pinigais apmokamų darbo vietų kiekvieną neįtinkantį asmenį. Tai buvo antisemitinės orgijos Trečiajame reiche pradžia.

Mūsų dienomis M. van der Lubbe vis dar dažnai yra įvardijamas komunistų aktyvistu, tačiau jis tebuvo jaunas, sunkų regėjimo sutrikimą turėjęs darbininkas. Dėl gamykloje įvykusio incidento M. van der Lubbe buvo kone apakęs. Metęs darbus, jis valkatavo po Europą, kol galiausiai atklydo į Vokietiją. Teigiama, kad M. van der Lubbe apsilankė keliuose komunistų susirinkimuose ir bent viename nacionalsocialistų susibūrime, tačiau vargu ar jį galima laikyti tikru teroristu ar fanatišku marksizmo fundamentalistu.

Savo gynėju E.Torgleris pasirinko nacių šalininką advokatą Alfonsą Gustavą Sacką (1887–1944). Vokiečio komunisto gynyba buvo atsieta nuo ideologinio diskurso ir grįsta įrodymų trūkumu, tačiau vienas bulgarų, Georgijus Dimitrovas Michailovas (1882–1949), nusprendė gintis ta pačia taktika, kurią 1924 m. teisme naudojo A.Hitleris.

G.Dimitrovas Michailovas pavertė teismo procesą nesibaigiančių politinių debatų spektakliu. M. van der Lubbe sunkiai kalbėjo vokiškai, dažnai duodavo ekscentriškus atsakymus arba imdavo kikenti.

Vokietis ir bulgarai buvo išteisinti, o olandas pripažintas kaltu. 1934 m. sausio 10 d., likus vos kelioms paroms iki gimtadienio, M. van der Lubbei amputavo galvą, o G.Dimitrovas Michailovas po Antrojo pasaulinio karo (1939–1945) tapo pirmuoju komunistinės Bulgarijos vadovu.

Ekspertai iki šių dienų nesutaria, kas padegė Reichstagą. Vieni tvirtina, kad olandas veikė vienas, kiti, kad jam padėjo naciai arba (ir) komunistai.NAUJAUSI KOMENTARAI

Tikra tiesa

Tikra tiesa portretas
Straipsnis labai idomus ir puikiai parasytas, turiu pastebeti, kad nedaug kur tenká tokius skaityti lietuviskuose psl.

Anonimas

Anonimas portretas
geras straipsnis idomus[[,,,nors tai buvo dar vienas Zemes zmoniu hanibalas]] ...kazin ar likutinis europoje tironas nemato veidrodyje ano!! grimasini atvaizda? juk jo darbai --ishradingi ,,kaip hai,hitler===nejaugi jo vaikai tokio pat lygio ,kap" kolukiecio" ,,kas sustabdys isisiautejusi" kaimyna"?
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

 • Elektroniniai stebuklai
  Elektroniniai stebuklai

  Žudiko rankose ir šaukštas mirtinas įrankis. E.balsavimą, taip masinantį progresyviąsias valstybes, Kremlius pavertė priemone, kuria ciniškai nužudė rinkimus, – vertingiausią demokratijos paveldą. Anksčiau slaptojo pigment...

  3
 • Šiluma nelaužo, bet drasko
  Šiluma nelaužo, bet drasko

  Jau ne tik Klaipėda, bet ir Kaunas, ir Vilnius turi kogeneracines jėgaines. Buvome ilgai tikinami ir net įtikėjome, kad, už šimtus milijonų eurų pasistatę šių energetikos stebuklų, atsidursime pigios šilumos rojuje. Atrodė, kad ...

 • Įtampa dėl kelių raidžių
  Įtampa dėl kelių raidžių

  Prieš mėnesį Kinijos Liaudies Respublika (KLR) atšaukė ambasadorių iš savo atstovybės Vilniuje, reaguodama į Lietuvos ketinimą čia steigti Taivano atstovybę. Esminis aspektas – ne pati steigiama atstovybė, kurios analogai v...

  4
 • Į mitingą – kaip į darbą
  Į mitingą – kaip į darbą

  Garsioji mokytoja Astra šiandien vėl mitinguoja. Prieš savaitę Vilniuje vyko mitingas, bet jo buvo negana, kaip ir to, kuris vyko rugpjūtį. Apetitas atsiranda bevalgant, liaudis sako. Ir su mitingais taip? ...

  20
 • Kokybė – ne kiekybė
  Kokybė – ne kiekybė

  Rytoj į Lietuvos arenas sugrįžta klubinis krepšinis. Panevėžio "Lietkabelio" ir Klaipėdos "Neptūno" bei Pasvalio "Pieno žvaigždžių" ir Vilniaus "Ryto" rungtynėmis prasidės 29-asis Lietuvos krep&scaron...

  1
 • Personažai, kurie irgi žmonės
  Personažai, kurie irgi žmonės

  Viename pirmųjų savo darbų turėjau telefonu kalbėti su nepažįstamais žmonėmis, kurie siūlė arba ieškojo poilsio vietos viename iš Lietuvos kurortų. Tuo metu kompleksavau dėl daugelio dalykų, taip pat ir dėl savo (man atrodė) perne...

  2
 • Maži sistemos sraigteliai
  Maži sistemos sraigteliai

  Kadaise gyveno Franzas Josephas Hermannas Michaelis Maria von Papenas (1879–1969). Franzas, matyt, tikėjo, kad senų, patyrusių politikos vilkų gvardija suvaldys į Reichstagą atklydusius pigaus populizmo atstovus. Teigiama, kad jis ne tik ryžosi su...

  3
 • Kaip briedis purve
  Kaip briedis purve

  Praėjusią savaitę kažkur Trakų rajone, melioracijos griovyje, įklimpo briedis. Galingas žvėris dumble tūnojo iki kaklo ir savo jėgomis išsiropšti iš šių spąstų jau buvo nepajėgus, kai jį pastebėjo rudenėjančias pam...

 • Kodėl skandinavai mažiau sirgo?
  Kodėl skandinavai mažiau sirgo?

  Vis sukdavau galvą, kaip čia yra, kad Skandinavijoje pandemija praėjo kitaip nei pas mus, kodėl ten buvo mažiau ribojimų ir mažiau aukų? ...

  3
 • Beprotiškos lenktynės
  Beprotiškos lenktynės

  Paskutines dienas skaičiuojanti rinkimų į Rusijos Valstybės Dūmą kampanija įeis į istoriją kaip iškreiptų valdžios santykių su savais piliečiais apogėjus. ...

  4
Daugiau straipsnių